Środa, 14 sierpnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Za nami jubileuszowy Jarmark Kaszubski w Rumi. Nie brakowało nowości


Za nami jubileuszowy Jarmark Kaszubski w Rumi. Nie brakowało nowości05.08.2024 r.

Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie”

Jubileuszowy, już trzydziesty, Jarmark Kaszubski w Rumi przyciągnął tłumy. Odbywające się w pierwszą niedzielę sierpnia na terenie parku Starowiejskiego wydarzenie było okazją do spotkania się z regionalną kulturą, rękodziełem, kuchnią oraz rozrywką. Jedyną przeszkodą okazała się intensywna ulewa, dlatego zaplanowane na finał wieczoru koncerty zespołów Mitra i Leszcze odbędą się w innym terminie.

Wydarzenie rozpoczęło się krótkim przemarszem spod młyna wodnego pod samą scenę. Na czele pochodu szła i grała Gminna Orkiestra Dęta Gniewino, za nimi konni rekonstruktorzy związani z 800-letnią historią Rumi, przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz władz miasta, a także społecznicy i lokalni działacze.

Chwilę później oficjalnego otwarcia trzydziestego Jarmarku Kaszubskiego w Rumi dokonali ze sceny organizatorzy: prezes rumskiego oddziału ZKP Józef Lanc, wiceburmistrz Ariel Sinicki, przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Woźniak, radna i zastępczyni przewodniczącej Komisji Kultury Teresa Hebel, dyrektor MDK-u Michał Gaj oraz przedstawiciel Społecznego Komitetu Obchodów 800-lecia Rumi Kazimierz Klawiter. Od tej chwili uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać występy sceniczne, brać udział w konkursach, korzystać ze strefy dla dzieci, oferty gastronomicznej czy też przebierać w regionalnym rękodziele i pamiątkach.

Szeroka oferta spowodowała, że tego dnia w parku Starowiejskim każdy znalazł coś dla siebie. Dzieci, młodzież i rodzice chętnie uczestniczyli w malarskim konkursie familijnym, którego temat brzmiał „800 lat Rumi”. Miłośnicy „kaszubskiego pokera” zasiedli przy stołach, by wyłonić zwycięzcę turnieju w baśkę. Pasjonaci lokalnej historii za opłatą własnoręcznie wybijali pamiątkowe monety z wizerunkiem księcia Świętopełka, który w 1224 roku potwierdził nadanie rumskich ziem zakonowi cystersów. Natomiast pewni swojej tężyzny fizycznej i precyzji śmiałkowie próbowali swoich sił w mistrzostwach wbijania gwoździ.

Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak występy artystyczne. Scenę otworzył Chór Kaszubski „Rumianie” z regionalnym repertuarem oraz koncert Gminnej Orkiestry Dętej Gniewino, która odtwarzała największe zagraniczne przeboje, w tym muzykę filmową. Regionalne tańce, pieśni i przyśpiewki kaszubskie, ukazujące bogactwo i urok tutejszego folkloru ludowego, zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Przodkowianie” oraz Zespół Kaszubski Kartuzy. Sam widok starannie zdobionych strojów oraz tradycyjnych instrumentów – takich jak burczybasy czy diabelskie skrzypce – wywoływał wśród publiczności uśmiechy i brawa. Ulewny deszcz spowodował jednak, że występy regionalnych zespołów nie mogły się odbyć zgodnie z planem. Na scenie stanął jeszcze Zespół Szantowy „Siebie Warci”, prezentując kilka piosenek, ale już bez nagłośnienia. Z powodów technicznych koncerty zespołów Mitra oraz Leszcze zostały odwołane, ale odbędą się w innym terminie.

Tegoroczny program jarmarku nieco różnił się od poprzednich w związku z obchodami 800-lecia Rumi, był bogatszy niż w poprzednich latach. Imprezę rozpoczęliśmy przemarszem od budynku Svantopôłk do sceny letniej. Po oficjalnym otwarciu był koncert orkiestry dętej. Wystąpiły świetne kaszubskie zespoły wokalno-taneczne. Konkurs wspinaczki na słup zamieniliśmy na konkurs przeciągania liny między oddziałami ZKP Małego Trójmiasta Kaszubskiego: Wejherowa, Redy i Rumi. Niestety pogoda nie pozwoliła na przeprowadzenie tego konkursu. Tak samo było z występami zespołów: Leszczy i Mitry – mówi Józef Lanc, prezes rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. – Już na początku imprezy widać było, że widzów jest znacznie więcej niż w poprzednich latach. I tak było do godziny 17:00, gdy wskutek gwałtownej ulewy większość uciekła przed deszczem. Imprezę musieliśmy zakończyć przed czasem, około godziny 19:00. Zdarzyło się to po raz pierwszy w 30-letniej historii Jarmarków Kaszubskich w Rumi. Pracy, którą włożyliśmy w przygotowanie imprezy, było dużo, ale niestety, pogoda wszystko popsuła. Czuję pewien żal, że tak to się skończyło – dodaje.

Głównym fundatorem organizowanego przez rumski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Miejski Dom Kultury w Rumi wydarzenia był Urząd Miasta Rumi.

W przyszłym roku na pewno dla odmiany zaprosimy inne zespoły kaszubskie, może będzie też inny konkurs dla publiczności. Pragniemy też, aby było więcej twórców ludowych z Kaszub. Chcemy jeszcze bardziej promować na Jarmarku kulturę i tradycje regionu, dlatego już teraz postanowiliśmy, że w przyszłym roku jako gwiazdę wieczoru zaprosimy artystów kaszubskich – podsumowuje Józef Lanc.

Występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” Przemarsz, na czele Orkiestra Dęta Gminy Gniewino Przemarsz, na czele Orkiestra Dęta Gminy Gniewino Rekonstruktor odgrywający księcia Świętopełka Rekonstruktor odgrywający księcia Świętopełka Występ Chóru Kaszubskiego „Rumianie” Józef Lanc, prezes ZKP Rumia Otwarcia wydarzenia dokonał m.in. wiceburmistrz Rumi Ariel Sinicki Przemawiający przewodniczący rady miejskiej i członek ZKP Krzysztof Woźniak Banery ZKP Rumia oraz flaga nawiązująca do obchodów 800-lecia Rumi Występ Orkiestry Dętej Gminy Gniewino Publiczność zgromadzona pod sceną letnią Od lewej: prezes ZKP Rumia Józef Lanc, radna Teresa Hebel, przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Woźniak Publiczność zgromadzona pod sceną letnią Występ Orkiestry Dętej Gminy Gniewino Strefa gastronomiczna Występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” Strefa z rękodziełem i zabawkam Stoisko z rękodziełem Stoisko z rękodziełem Stoisko z tabaką kaszubską Stoisko z tabaką kaszubską Stoisko z rękodziełem Publiczność zgromadzona pod sceną letnią Publiczność zgromadzona pod sceną letnią Występ Chóru Kaszubskiego „Rumianie” Występ Chóru Kaszubskiego „Rumianie” Występ Chóru Kaszubskiego „Rumianie” Strefa zabaw dla dzieci Strefa zabaw dla dzieci Uczestnicy wydarzenia Uczestnicy wydarzenia Uczestnicy wydarzenia Turniej kaszubskiej baśki o puchar prezesa ZKP Rumia Turniej kaszubskiej baśki o puchar prezesa ZKP Rumia Turniej kaszubskiej baśki o puchar prezesa ZKP Rumia Występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” Występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” Występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” Występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” Występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” Występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” Występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” Występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” Występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” Występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie”

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń