Tradycyjnym punktem miejskich obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja jest pełen atrakcji festyn połączony z występem gwiazdy polskiej estrady. W tym roku na rumskiej scenie pojawił się Piotr Kupicha z zespołem Feel. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi.
Miejskie obchody, jak co roku, rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny, która została odprawiona w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. Następnie pod pomnikiem Józefa Wybickiego i Hieronima Derdowskiego samorządowcy złożyli wieńce w asyście żołnierzy i pocztów sztandarowych. Część rozrywkowa rozpoczęła się po południu na kompleksie boisk przy ulicy Bukowej.
Zanim odbył się koncert zespołu Feel, na boisku zmierzyły się dwie piłkarskie drużyny: Reprezentacja Rumi (kapitan burmistrz Michał Pasieczny) oraz Reprezentacja Trójmiasta (kapitan Andrzej Marchel, wieloletni piłkarz ekstraklasy). Walka na murawie była bardzo zacięta, w sumie padło aż 8 bramek. Ostatecznie to rumianie zwyciężyli – mecz zakończył się wynikiem 6:2 dla drużyny gospodarzy. Gole dla Rumi zdobywali: Janusz Bukowski (1), Paweł Fopka (1), Vitali Kasperets (1), Arkadiusz Skrzyński (1), Przemysław Pieper (1) oraz Michał Dąbrowski (1). Reprezentanci Trójmiasta, którzy posłali piłkę do bramki przeciwnika, to: Zbigniew Lula (1) i Maciej Osłowski (1).
W przerwie meczu na boisku wystąpiły dziewczęta z zespołu SPIN. Dodatkowymi atrakcjami rumskiej majówki były stragany i stoiska gastronomiczne. Dzieci korzystały z dmuchanych zamków oraz zjeżdżalni. Można było również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie jako Wednesday Addams – fikcyjna postać z popularnego obecnie serialu „Wednesday”. Natomiast rumscy uczniowie, uczestnicy Odysei Umysłu, przygotowali wyprzedaż garażową, której celem było zebranie funduszy na wyjazd do USA.
Atrakcję, nie tylko dla najmłodszych mieszkańców, stanowiły lamy i alpaki, które można było obejrzeć, pogłaskać, a nawet nakarmić. Tuż przed koncertem w niebo poszybowały gołębie pocztowe. Ich przelot obserwowali licznie zgromadzeni widzowie w oczekiwaniu na moment, kiedy muzycy rozpoczną występ.
Pojawienie się na scenie Piotra Kupichy oraz pozostałych członków zespołu Feel wywołało entuzjazm wśród publiczności. Artyści wykonali największe hity ze swojego repertuaru: „A gdy jest już ciemno”, „Jak anioła głos”, „Jak na imię masz”, „No pokaż, na co cię stać”, „Pokonaj siebie”, „Lubię na ciebie patrzeć”, „Jedwabna nić”. Gościnnie zagrał z zespołem Storo – muzyk, Polak pochodzenia francuskiego.
– Mieliśmy fantastyczne rozpoczęcie sezonu koncertowo-plenerowego w Rumi – przyznaje Piotr Kupicha, lider i wokalista zespołu Feel. – Graliśmy stosunkowo wcześnie, ale widzowie dali nam mnóstwo energii i radości z bycia na scenie. Koncert w Rumi był naszym pierwszym koncertem plenerowym w 2023 roku. Atmosfera, ludzie, odbiór, organizacja na wysokim poziomie. Zupełnie jak w latach osiemdziesiątych, podczas najlepszych koncertów w słynnym katowickim Spodku. Dziękujemy za zaproszenie i już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania – podkreśla.
Obchody tego patriotycznego święta są w Rumi głęboko zakorzenione. Pierwsze imprezy z okazji 3 maja odbywały się na początku lat dziewięćdziesiątych, wówczas jeszcze na tzw. Korei. Miejsce organizacji zostało zmienione z powodu dużej liczby uczestników. Następnie festyn odbywał się na miejskim stadionie, a po modernizacji i budowie nowej bieżni tartanowej obchody przeniesiono na kompleks boisk sportowo-rekreacyjnych Salos przy ulicy Bukowej. Po pandemicznej przerwie majowe koncerty wróciły do kalendarza miejskich wydarzeń.
– Staramy się, aby było to wspólne świętowanie dla całych rodzin, łączące pokolenia, a tym samym rozpoczynamy okres imprez plenerowych – mówi Jolanta Król, dyrektor MOSiR-u. – Dlatego co roku przygotowujemy atrakcje dla mieszkańców w różnym wieku. Dbamy też o poziom artystyczny imprezy.
Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Rumi występowali między innymi: Rezerwat, Zbigniew Wodecki, Irena Jarocka, Mieczysław Szcześniak, Kaja Paschalska, Vox, Wojciech Gąsowski (2005), Andrzej Cierniewski (2006), Michał Milowicz (2007), Małgorzata Ostrowska (2008), Golden Life (2009), Golec uOrkiestra (2010), Jacek Stachurski (2011), Andrzej Piaseczny (2012), Anna Wyszkoni (2013), Dżem (2014), Mrozu (2015), Brathanki (2016), Stefano Terrazzino i Boys (2017), Beata Kozidrak i Bajm (2018, koncert w Rumi był pierwszym występem podczas jubileuszowej trasy z okazji 40-lecia zespołu) oraz Enej (2019). W latach 2020 i 2021 z powodu pandemii festyny się nie odbywały.
Przypomnijmy, że w 1918 roku rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe. Obchodzono je do 1946 roku, potem władze komunistyczne zabroniły publicznych obchodów, a wszelkie próby ich zorganizowania były tłumione przez milicję. Doszło do tego, że w 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione, a przywrócono je dopiero 30 lat później.