Poniedziałek, 23 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Za nami wakacje inne niż zwykle – podsumowanie Akcji Lato


Za nami wakacje inne niż zwykle – podsumowanie Akcji Lato09.09.2020 r.


Tegoroczne wakacje w Rumi wyglądały zupełnie inaczej niż w ostatnich latach. Spowodowany pandemią koronawirusa reżim sanitarny wymusił na miejskich jednostkach oraz organizacjach pozarządowych przeprowadzenie Akcji Lato w ograniczonym zakresie. Mimo to organizatorzy stanęli na wysokości zadania, oferując mieszkańcom atrakcyjne sposoby spędzenia wolnego czasu. Zajęcia dla dzieci i młodzieży odbyły się dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta.

Działalność organizacji pozarządowych

Rugby Club Arka Rumia

Mimo pandemii coronavirusa, który uniemożliwił nam wyjazd na obóz, nie leżeliśmy w wakacje z założonymi rękami. Oprócz tradycyjnych treningów zorganizowaliśmy trzy turnusy pod hasłem „Wakacje z jajem”. Każdy turnus cieszył się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży. Pewnie dlatego, że oprócz intensywnych ćwiczeń był też czas na różne, ciekawe atrakcje – kino, park trampolin czy aquapark. W międzyczasie zaliczyliśmy też dwa turnieje plażowe – w Gdańsku i w Gdyni. Trzeba przyznać, że obie imprezy były świetnie przygotowane, a uczestnicy zapewnili miłą i sympatyczną atmosferę. Z pewnością powrócimy do nich za rok. A teraz wracamy do szkół i na ligowe boiska, by walczyć o najwyższe cele – mówi Beata Soporowska, kierownik klubu.

Klub Sportowy Karate „Sakura” Rumia

Jak co roku klub zorganizował obozy dla młodszych i starszych zawodników. Młodsi karatecy spędzili tydzień w szkole w Nożynie, gdzie poza treningami mieli także możliwość poznania okolicznych terenów leśnych, jezior itp. Organizowane były także wycieczki do aquaparku w Bytowie oraz parku trampolin w Słupsku. Starsi karatecy przygotowywali się do nowego sezonu na obozie kondycyjnym w Gołkowicach Górnych. Codziennie wychodzili w góry i kąpali się w górskim wodospadzie po każdym treningu. Dodatkowo kadra klubowa uczestniczyła w obozie Pomorskiego Związku Karate, gdzie przez tydzień ćwiczyła z najlepszymi zawodnikami z Pomorza – relacjonuje Andrzej Kostun, prezes klubu.

Taneczny Klub Sportowy „Creative Dance”

W okresie wakacji odbywały się u nas zarówno warsztaty taneczno-kreatywne, jak i zajęcia taneczno-ruchowe „Tik Tok Dance” – nowość, która okazała się strzałem w dziesiątkę! Ale najpierw o warsztatach, podczas których dzieci nie tylko tańczyły, ale również wykonywały wiele ciekawych zajęć plastycznych czy ruchowych. Wykonywały m.in swoje „Creatywne” koszulki czy worki na zakupy, tworzyły choreografie taneczne, jak i ciekawe zawieszki do pokoju ze swoim imieniem. Jednym słowem – miały co robić i się nie nudziły – opowiada Paweł Muchewicz, wiceprezes klubu. – Wracając do naszego hitu wakacyjnego, czyli „Tik Tok Dance”, były to zajęcia tyko taneczne, oparte na aplikacji, którą chyba już każde dziecko ma. Uczyliśmy się na tych zajęciach choreografii, które tańczą znani tancerze lub po prostu zwykli ludzie i wrzucają video do TikToka. Tworzyliśmy też swoje choreografie. Na koniec wakacji połączyliśmy wszystkie choreografie i przygotowaliśmy choreografię, którą będziemy prezentować podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Te zajęcia okazały się na tyle fajne, że będą również w naszym grafiku tygodniowych zajęć w ciągu roku szkolnego – podsumowuje.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej

W „Akcji Lato” Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Rumi wzięło udział blisko 90 osób. Tegoroczne działania wakacyjne, mimo okrojonego charakteru ze względu na epidemię, można uznać za bardzo udane – choć normalnie wyjazdów i uczestników byłoby więcej. Rumskie harcerki, zuchenki i harcerze wypoczywali w minione wakacje w czterech różnych miejscach: w okolicach Borów Tucholskich, nad jeziorami Stoczek i Ocypel, w okolicach Bornego Sulinowa oraz niedaleko Kościerzyny nad jeziorem Strupino – wymienia Piotr Łukowicz, pełnomocnik. – Harcerki i harcerze uczyli się zaradności poprzez samodzielne gotowanie, budowę drewnianych pryczy czy nocne warty. Był to także czas poznawania ważnych postaci, które swoimi dokonaniami zapisały się na kartach historii. Czas mijał nam także podczas wielu klimatycznych ognisk. Nie zabrakło nauki pierwszej pomocy i aktywności fizycznej. Wszystkich chętnych, już od najmłodszych lat, zapraszamy do przeżycia przygód w naszych szeregach – zachęca.

Działalność miejskich jednostek

Superbohaterowie i kaszubskie akcenty w bibliotece

Stacja Kultura postawiła na róznorodność. Najmłodsi mieszkańcy chętnie zwiedzali wystawę ilustracji Jacka Teagle’a. Prezentowane prace budziły wśród małych czytelników spore zainteresowanie, ponieważ przedstawiały sylwetki superbohaterów. Niejednokrotnie w przestrzeni wypożyczalni było słychać głosy spontanicznie reagujących dzieci, które oznajmiały wyższość Batmana nad Spider-Manem czy też rozpoznawały postacie z Gwiezdnych Wojen.

Ukazały się również „Kaszubajki”, czyli zbiór bajek i kolorowanek dla dzieci opartych na kaszubskiej mitologii. Baśnie i wierzenia kaszubskie pełne są niezwykłych postaci – stolemów, kraśniąt i purtków, które mogą rozpalić dziecięcą wyobraźnię. Publikacja dostępna jest bezpłatnie w wersji online na stronie biblioteki www.bibliotekarumia.pl/kaszubajki.

W warunkach pandemii, utrudniających swobodne działania, postawiliśmy na wykorzystanie nowych technologii. Opracowana została gra terenowa na smartfona pt. „Kaszubski Skarb”, łącząca spacer po Rumi z poszukiwaniem tajemniczego skarbu. Ponieważ wyjazdy wakacyjne w czasie koronawirusa są utrudnione, zachęcaliśmy młodszych i starszych do podróży w świat wyobraźni, pełen kaszubskich magicznych potworów – mówi Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.

Rodzinna gra „Kaszubski Skarb” odbywa się za pomocą aplikacji Action Track. Rozgrywka będzie dostępna bezpłatnie do końca 2020 roku.

„Kaszubajki” oraz gra „Kaszubski Skarb” zostały zrealizowane w ramach projektu „Od baśni do fantasy”, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Lato z MDK-iem – online i w plenerze

Dworek pod lipami postawił na Akcję Lato w elektronicznej formie. Podczas realizacji cyklu „Wakacje z plastyką online” Beata Went zachęcała, aby inspirując się przedmiotami, które można znaleźć np. w ogrodzie, wykonać oryginalne prace plastyczne, takie jak: słomkowe dmuchawce, dekoracyjne kamienie czy letni obrazek. Filmowe instruktaże zostały umieszczone w mediach społecznościowych jednostki oraz w serwisie YouTube.  

Miejski Dom Kultury w okresie wakacyjnym realizował również projekt „Teatr w twoim monitorze”, który otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury. Dzięki temu przedsięwzięciu w internecie dostępne są spektakle przygotowane przez Zawodowy Teatr MDK-u – „Pierwsza lepsza”, „Dyzio w krainie wyobraźni” oraz „Noc Helvera”. We wrześniu czeka nas jeszcze premiera „Edypa” Sofoklesa.

Natomiast fundacja Mucha przeprowadziła wspólnie z jednostką teatralne warsztaty online „Lato w teatrze”, których podsumowaniem jest spektakl nagrany przez dzieci i młodzież biorące udział w tym dwutygodniowym projekcie. Spektakl „Małe słowa mają wielką moc…” również dostępny jest w internecie.

Nie zrezygnowaliśmy jednak z letniego relaksu, czyli cyklu Letni House i Zimne Lody, gdzie muzyka na żywo umilała czas naszym gościom. Mogli się oni zrelaksować na leżakach, a dzieci wraz z rodzicami mogły się bawić w strefie dla najmłodszych. Tradycyjnie wydarzenie to odbywało się przed Dworkiem pod lipami – podkreśla Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK Rumia.

Wakacje z MOSiR-em tętniły życiem

W nowej sytuacji bardzo dobrze odnalazł się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który ma do dyspozycji halę, boiska, korty i pływalnię. Jak co roku jednostka przygotowała sportowe atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Zajęcia z tenisa ziemnego już po raz 22. odbywały się na kortach TKKF „Orzeł” w Rumi, przy ul. Mickiewicza 41. Właśnie tam każdego dnia około 25 osób aktywnie spędzało czas. W zajęciach „Godziny otwarte Orlika 2012” przy ul. Świętopełka 24 brało udział dziennie około 20 osób. Tam, pod okiem animatora, można było skorzystać z boiska, uprawiając ulubioną dyscyplinę sportu. Z kolei na boisku przy ul. Sabata spotykali się amatorzy projektu „Gry i zabawy dla wszystkich”, w zajęciach licznie uczestniczyły dzieci i młodzież z Zagórza. Po raz kolejny odbywająca się na boisku przy ul. Świętopełka „Wakacyjna Liga Piątek Piłkarskich” okazała się strzałem w dziesiątkę. Do turniejów zgłosiło się łącznie 26 drużyn, które rywalizowały w czterech kategoriach wiekowych. Ponadto od dwudziestu lat MOSiR organizuje na swojej antresoli zajęcia wakacyjne z tenisa stołowego, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Tylko w tym roku wzięło w nich udział ponad 100 osób.

Akcję Lato przygotowaliśmy już po raz 24. Cieszę się, że nasze propozycje były bardzo zróżnicowane, na zasadzie – dla każdego coś dobrego. Czas można było spędzić wesoło i aktywnie, bez względu na pogodę, gdyż zajęcia odbywały się i na zewnątrz, i pod dachem – mówi Jolanta Król, dyrektor MOSiR Rumia. – Nie zapomnieliśmy także o dorosłych, z myślą o nich przygotowano 3 turnusy wakacyjnej nauki pływania. W tym roku zrezygnowaliśmy jednak z nauki pływania dla dzieci. Stało się tak z przyczyn niezależnych od nas, związanych z panującą pandemią koronawirusa. Jest nam przykro z tego powodu i mamy nadzieję powrócić do tego przedsięwzięcia za rok – podsumowuje.

 

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń