Poniedziałek, 15 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Za nami wakacyjna zbiórka krwi, udało się zebrać niemal 30 litrów


Za nami wakacyjna zbiórka krwi, udało się zebrać niemal 30 litrów04.07.2023 r.

Honorowy dawca krwi

Urząd Miasta Rumi zorganizował drugą spośród zaplanowanych na ten rok zbiórek krwi. Tym razem udało się zebrać 27 litrów życiodajnego płynu, który zasili zasoby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Akcja odbyła się 1 lipca w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi przy ul. Stoczniowców. Personel medyczny dostosował obiekt do swoich potrzeb – sale lekcyjne stały się gabinetami lekarskimi, a korytarze poczekalniami. Od rana zespół gdańskiego RCKiK czekał na osoby, które dokonały telefonicznej rejestracji, deklarując chęć podzielenia się życiodajnym płynem.

Na społeczny apel odpowiedziały 72 osoby, z czego 60 pomyślnie przeszło badania lekarskie i mogło oddać krew, a dla 9 społeczników było to nowe doświadczenie. Łącznie udało się zebrać 27 litrów bezcennego surowca. Dzięki umawianiu potencjalnych dawców na konkretną godzinę cały proces związany z poborem krwi przebiegał bardzo sprawnie. Każdy, kto oddał krew, otrzymał standardowy zestaw podarunkowy od RCKiK oraz miejskie gadżety, w tym okazjonalną koszulkę.

Jak podkreślają przedstawiciele urzędu miasta, w wakacje zasoby krwi są niezwykle potrzebne, zwłaszcza w naszym regionie. Wielu stałych honorowych dawców wyjeżdża, by odpocząć, z kolei liczni turyści przyjeżdżają na Pomorze w celach rekreacyjnych. Dochodzi do większej liczby wypadków, a tym samym rośnie zapotrzebowanie na krew.

Tylko w 2022 roku, podczas współorganizowanych przez Urząd Miasta Rumi akcji, udało się zebrać łącznie ponad 100 litrów krwi.

Wydarzenie odbywało się pod patronatem burmistrza Michała Pasiecznego. Celem akcji było propagowanie wzorowej postawy obywatelskiej, jaką jest honorowe oddawanie krwi.


Krew mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 60 lat, które czują się dobrze, ważą co najmniej 50 kilogramów i nie występują u nich czynniki powodujące tymczasową lub stałą dyskwalifikację. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek i wypić co najmniej litr wody. Potencjalny krwiodawca musi okazać dokument potwierdzający tożsamość.

 

 

Honorowy dawca krwi Honorowy dawca krwi Honorowy dawca krwi Honorowy dawca krwi Honorowy dawca krwi Honorowy dawca krwi Honorowy dawca krwi Honorowy dawca krwi Honorowy dawca krwi Honorowy dawca krwi Honorowy dawca krwi Honorowy dawca krwi

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń