Poniedziałek, 15 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Zabytkowe koleje zajechały do MOSiR-u


Zabytkowe koleje zajechały do MOSiR-u29.07.2019 r.


Mimo że są ponad stukrotnie mniejsze od pierwowzorów, to nadal robią ogromne wrażenie. Mowa o  modelach kolei z minionych dekad, które można było zobaczyć w ostatni weekend lipca (27-28.07) na terenie MOSiR-u. Miniaturom towarzyszyła makieta przypominająca dawne szlaki kolejowe. Wszystko w ramach kolejnej edycji wydarzenia pod nazwą „TT–Weekend”.

Powrót do przeszłości

„TT-Weekend” to cykliczna impreza kolejkowa, której pierwsza edycja datowana jest na 2008 rok, a jej kolebką jest Sopot. Na początku wydarzenie odbywało się w Centrum Kształcenia Ustawicznego, następnie w sopockiej Szkole Podstawowej nr 9, a później w Zespole Szkół Handlowych. W 2018 roku cykl przeniósł się poza granice miasta, aż do hali rumskiego MOSiR-u.

Wydarzenie przygotowywane jest przez rumskich i trójmiejskich pasjonatów kolejek elektrycznych w wielkości „TT”, skupionych wokół ForumTT.pl, przy udziale Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych (PTMKŻ). Co roku impreza przyciąga entuzjastów z całego kraju, ale i gości z Czech oraz Niemiec.

Rodzinne spotkanie

Od samego początku była to, i nadal jest, impreza skierowana również do dzieci, a naczelną zasadą jest chęć zabawy w „prawdziwą kolej” – tłumaczą organizatorzy.

Tegoroczna odsłona imprezy odbywała się pod hasłem „vintage”. Modele przedstawiały obiekty zabytkowe – głównie koleje towarowe, osobowe i pospieszne, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu jeździły nie tylko po polskich torach. Światło dzienne ujrzały między innymi eksponaty z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, plastikowe modele z NRD oraz „starocie”, które na co dzień są głęboko ukryte w prywatnych kolekcjach.

Makieta kolejowa jest złożona z wielu segmentów, zbudowanych przez różnych autorów, zwieziona z różnych części kraju w jedno miejsce i połączona w całość. Niektóre z makiet to prawdziwe perełki modelarskie, a inne to proste skrzynki, tylko aby dało się przejechać. Różny stan zaawansowania prac modelarskich na modułach pozwala na podpatrzenie procesu tworzenia oraz technik modelarskich – podkreślają pasjonaci.

Udział w tym wydarzeniu był dla mnie prawdziwą podróżą w czasie, ponieważ zobaczyłem miniatury kolei, którymi dawniej podróżowałem. Przywołało to naprawdę miłe wspomnienia – mówi Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi. – Jestem również pod ogromnym wrażeniem pracy włożonej w przygotowanie tych ekspozycji, ponieważ wymaga to naprawdę dużej precyzji i cierpliwości – dodaje.

Nie tylko kolej

W hali można było odwiedzić także kącik modelarza, gdzie czekały miniaturowe samoloty, oraz kącik „starego radia” z zabytkowymi radioodbiornikami. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się zabytkowy komputer Commodore 64, na którym młodzi gracze poznawali czar „tamtych” gier, a ich ojcowie przypominali sobie kultową produkcję „River Raid”.

Miłośnicy historii mogli również zobaczyć cykl filmów „Śladami dawnej Rumi”, zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego przez Dariusza Rybackiego, oraz wystawę fotografii dawnej Rumi.


Organizatorami spotkania, odbywającego się pod patronatem burmistrza Michała Pasiecznego, byli przedstawiciele ForumTT.pl oraz pracownicy MOSiR-u. Wstęp na  wydarzenie był wolny.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń