Piątek, 12 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych


Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych08.08.2018 r.


W dniach 11 i 12 września na parkingu przy hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi (ul. Mickiewicza 49) stanie mammobus. Dla kobiet w wieku 50-69 lat będzie to okazja do wykonania bezpłatnego badania mammograficznego.

Niespełna  połowa uprawionych Polek zgłasza się na coroczne badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw europejskich, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 procent uprawnionych pań. Polki nie decydują się na badanie, mimo że wartość programu dla ich zdrowia i życia jest nie do przecenienia.

Mammografia trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal stuprocentową gwarancję powrotu do zdrowia.

Badanie jest bezpłatne – refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości, niezależnie od miejsca zamieszkania.

W programie mogą uczestniczyć ubezpieczone kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które:

– nie były leczone z powodu raka piersi,

– w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach tego programu,

– otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach (dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2).

Chętne panie proszone są o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 (od poniedziałku do soboty) lub na http://www.mammo.pl/formularz. Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego warto przynieść na badanie zdjęcia z poprzednich mammografii.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń