Niedziela, 22 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Zaczipuj psa – to nie boli i nic nie kosztuje!


Zaczipuj psa – to nie boli i nic nie kosztuje!24.02.2021 r.

Zag, który z Rumi trafił do gdyńskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt „Ciapkowo”, fot. „Ciapkowo”

Przemieszczając się po ulicach Rumi, można czasem natrafić na zbłąkane psy. Nie wszystkie z nich są bezpańskie, zaginione czy porzucone. Zdarza się, że incydentalnie uciekły właścicielowi, na przykład urywając się ze smyczy bądź przeskakując przez ogrodzenie. W takich sytuacjach poszukiwania zaginionego zwierzęcia mogą trwać tygodniami, co jest niezwykle stresujące dla czworonoga i jego opiekuna. Można jednak temu zapobiec poprzez wszczepienie psu transpondera, czyli tzw. czipa.

Same zalety

Czipowanie polega na wstrzyknięciu za pomocą specjalnej strzykawki mikroskopijnego procesora (transpondera) pod skórę psa. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny dla zwierzęcia i trwa zaledwie kilka minut. Mieszkańcy Rumi, którzy chcą zaczipować swoje psy, mogą to zrobić bezpłatnie, ponieważ koszty pokrywa urząd miasta. Wystarczy zgłosić się z czworonogiem do jednego ze współpracujących z urzędem weterynarzy. Po wykonanym zabiegu lekarz przekazuje identyfikator zwierzęcia oraz dane właściciela pracownikom urzędu miasta, którzy wprowadzają te informacje do bazy danych.

W domu najlepiej

W Rumi dostęp do bazy zawierającej dane o zwierzętach oraz ich właścicielach mają również strażnicy miejscy. Dzięki temu, gdy mundurowi natrafią na zbłąkanego psa, który jest zaczipowany, będą mogli go zidentyfikować i przekazać właścicielowi. To pozwala uniknąć odwożenia czworonoga do schroniska, co zazwyczaj wywołuje stres zarówno u zwierzęcia, jak i jego opiekuna.

Druga strona medalu

Czipy mogą też pomóc poznać historię porzuconych lub źle traktowanych zwierząt, których niestety nie brakuje. Jednym ze skrzywdzonych przez człowieka psów jest Zag, który z Rumi trafił do gdyńskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt „Ciapkowo”. Był wówczas wychudzony, a przy obroży wisiał mu łańcuch. Gdyby miał wszczepionego czipa, można by prześledzić jego losy i dotrzeć do osób, które go kochały bądź skrzywdziły. Obecnie zwierzę szuka domu. Ogłoszenie adopcyjne Zaga i psów będących w podobnej sytuacji można znaleźć na stronie internetowej: www.ciapkowo.pl.

Uwaga! W odpowiedzi na prośby mieszkańców od 1 marca możliwe jest również bezpłatne czipowanie kotów. Więcej szczegółowych informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 58 679 65 03 (Wydział Polityki Gospodarczej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska).

Lista współpracujących z urzędem weterynarzy:

  • Aleksandra Ławniczak – przychodnia weterynaryjna „Losvet” przy ul. Kosynierów 37/9
  • Barbara Zelewska-Pankanin – gabinet weterynaryjny „Pod świętym Hubertem” przy ul. Krakowskiej 30
  • Jarosław Kończak – przychodnia weterynaryjna przy ul. Leśnej 1
  • Jerzy Podgórski i Andrzej Szczypior – przychodnia weterynaryjna „Pod Brzozą” przy ul. Bydgoskiej 8
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń