Sobota, 25 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Zakończyli program „Aktywny senior”


Zakończyli program „Aktywny senior”11.06.2018 r.


Przez niemal pół roku, w ramach programu „Aktywny senior”, mieszkańcy Rumi w wieku 60+ wykonywali ćwiczenia ruchowe pod okiem wykwalifikowanych instruktorów z City GYM. Ostatni trening, stanowiący podsumowanie cyklu, odbył się w miniony piątek (8 czerwca) w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Konsultacje ze specjalistami, porady rehabilitacyjne, stała opieka trenerów oraz udział w ćwiczeniach ruchowych – między innymi z takich usług rumscy seniorzy korzystali przez ostatnie miesiące, dzięki programowi „Aktywny Senior”. W przedsięwzięcie, które było realizowane we współpracy gminy i rady seniorów z lokalną siłownią, zaangażowało się ponad 100 osób w wieku 60+. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, każdy uczestnik mógł korzystać z programu ćwiczeń, całej oferty klubu oraz z saun, płacąc niewiele ponad trzy złote za wejście

Spotykaliśmy się dwa razy w tygodniu, w trzech grupach, a co szesnaście spotkań odbywały się kontrolne pomiary oraz analizy składu ciała. Z dumą możemy powiedzieć, że regularne uczęszczanie i korzystanie z programu „Aktywny senior” u 99% seniorów wykazało poprawę kondycji fizycznej. Rekordzista zgubił 7,5 kg tkanki tłuszczowej – mówi Damian Złoch, menadżer klubu i koordynator projektu. – Seniorzy dowiedzieli się również sporo o odżywianiu, odpowiedniej diecie oraz odwiecznym problemie niewystarczającego nawodnienia organizmu.  Zorganizowaliśmy również dzień bezpłatnych porad fizjoterapeutycznych – dodaje koordynator.

Ostatni trening, z gościnnym udziałem burmistrza Michała Pasiecznego, stanowił okazję do podziękowań i podsumowań. Dziesięciu seniorów, których metamorfozy były najbardziej znaczące, otrzymało zestawy gadżetów. Natomiast uczestnicy, w podziękowaniu za zaangażowanie i cierpliwość, podarowali instruktorom kwiaty. Nie obyło się też bez tortu.

Atmosfera zadowolenia, spełnienia i dobrze wykonanego zadania, odczuwana przez organizatorów i  uczestników, wpłynęła na decyzję pana burmistrza o kontynuowaniu zajęć również w okresie lata. Nasi seniorzy zdecydowanie chcą utrzymać zdobytą formę, a nawet podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej – podsumowuje Damian Złoch.

To nie pierwsze działanie podejmowane przez gminę na rzecz seniorów. Od 2016 r. obchodzony jest Dzień Seniora, natomiast w ubiegłym roku uruchomiona została Rumska Karta Seniora, dzięki której osoby starsze korzystają z rozmaitych rabatów, oferowanych przez kilkadziesiąt podmiotów. Gmina systematycznie przekazuje również seniorom kupony rabatowe na seanse kinowe oraz darmowe bilety na wybrane mecze Arki Gdynia. Natomiast od kwietnia tego roku najstarsi mieszkańcy Rumi mogą bezpłatnie pobierać tzw. pudełka życia, które w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia mogą się okazać bezcennym źródłem informacji dla służb ratowniczych.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń