Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Ze zużytych firanek zrobią ekologiczne torby dla mieszkańców


Ze zużytych firanek zrobią ekologiczne torby dla mieszkańców27.01.2020 r.


Pracownicy Centrum Integracji Społecznej w Rumi chcą dać drugie, ekologiczne życie niepotrzebnym już firankom. Przyuczając podopiecznych do zawodu krawcowej, przerobią zużyty materiał na wielorazowe torby i wręczą je mieszkańcom. Ma to pomóc rumianom w rezygnacji z używania foliowych siatek. Akcja ruszyła w poniedziałek 27 stycznia.

Popularne foliówki zazwyczaj służą do pakowania niewielkich zakupów, a po kilkudziesięciu minutach kończą w śmietniku jako odpady. Mimo że folię łatwo jest porwać, to proces jej rozkładu sięga nawet kilkuset lat, co stwarza spore zagrożenie dla całej planety. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, co nie tylko sprzyja środowisku, ale i oszczędnościom.

Powinniśmy promować zamianę plastiku na produkty wielokrotnego użytku. Mamy bardzo dużo rzeczy w domu, którym możemy nadać drugie życie i przerobić. Cieszę się, że dzięki działalności CIS-u możemy te ciekawe pomysły realizować – mówi radna Anna Okrój, pomysłodawczyni akcji.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, miejska jednostka zachęca mieszkańców do udziału w akcji „Drugie życie firanki”. Pomysłodawcy przedsięwzięcia, oprócz zużytych tkanin, będą przyjmować także białe nitki i bawełniane sznurki. Wszystkie materiały posłużą do uszycia wielorazowych toreb, które ostatecznie zostaną wyłożone w sklepach na terenie miasta i rozdane mieszkańcom.  

W Centrum powstało już stoisko krawieckie, a dzięki wolontariuszom możemy realizować nasz pomysł. To pokazuje, że nasza jednostka może realizować wiele wspaniałych inicjatyw społecznych – podkreśla radna Karolina Rydzewska będąca jednocześnie koordynatorem CIS-u i organizatorem akcji.

Pierwsze wielorazowe torby zostały już uszyte, przeszły testy i pomyślnie zdały egzamin. Zdaniem koordynatora, są one trwałe, a na dodatek można je łatwo wyprać i wysuszyć. Nadają się do przechowywania suchych owoców i warzyw, pieczywa czy też produktów mącznych. Nie zajmują dużo miejsca, mają też ściągacz, a co najważniejsze – są zamiennikiem dla kilkudziesięciu albo nawet kilkuset jednorazowych siatek.

Wszelkie materiały, mające posłużyć do stworzenia wielorazowych toreb, można przynosić do siedziby Centrum Integracji Społecznej w Rumi (ul. Starowiejska 46), od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30. Materiały będą także przyjmowane w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi (ul. Rodziewiczówny 10) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00. Niewykluczone, że wprowadzone zostaną także popołudniowe dyżury. Organizatorzy proszą, by przynoszone firanki były wyprane. Chętni mogą również pomóc w szyciu toreb.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń