Poniedziałek, 14 Czerwiec 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
Fundusze krajowe Fundusze UE BIP Rumia

Zbiórka na specjalistyczny wózek zakończona sukcesem. Brakującą kwotę dołożyła uczelnia


Zbiórka na specjalistyczny wózek zakończona sukcesem. Brakującą kwotę dołożyła uczelniaf20.05.2021 r.

Zbiórka na specjalistyczny wózek zakończona sukcesem. Brakującą kwotę dołożyła uczelnia

Marzenie Dominika Gołąbka o nowoczesnym wózku inwalidzkim stało się rzeczywistością. Do sukcesu przyczynili się nie tylko mieszkańcy Rumi, którzy regularnie przekazywali na jego rzecz nakrętki oraz datki, ale i Wyższa Szkoła Bankowej w Gdyni. Uczelnia, której studentem jest niepełnosprawny 20-latek, dołożyła brakującą kwotę – 10 tysięcy złotych.

Dominik Gołąbek jest studentem Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni. Rumianin urodził się jako wcześniak, a powikłania i niedotlenienie spowodowały dziecięce porażenie mózgowe. W konsekwencji Dominik musi poruszać się na wózku inwalidzkim. Mimo to jest aktywny oraz chętnie pomaga innym jako wolontariusz.

Codzienne funkcjonowanie rumianina związane jest z niekończącym się leczeniem – wieloma operacjami oraz bardzo intensywną rehabilitacją. Wszystko to przynosi efekty, ale nieustannie generuje ogromne koszty. Od pewnego czasu marzeniem 20-latka był zakup wózka wyposażonego w specjalistyczne oparcie pozwalające utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji. Koszt takiego pojazdu to ponad 24 tysiące złotych. Rodziny nie było stać na taki wydatek.

Możliwość choćby częściowego sfinansowania tego zakupu pojawiła się w grudniu 2020 roku. Wówczas na terenie Rumi stanęły cztery miejskie pojemniki na nakrętki. Ich wygląd nawiązuje do herbu miasta oraz serca symbolizującego dobroć mieszkańców. Zawartość napełnianych przez mieszkańców koszy była regularnie przekazywana na rzecz Dominika. Następnie rodzina 20-latka oddawała nakrętki do skupu, a pozyskane pieniądze zasilały zbiórkę na wózek. Akcje można było także wesprzeć, dokonując wpłaty na stronie: zrzutka.pl. W ten sposób, w niespełna pół roku, udało się zebrać połowę kwoty. Gdy wydawało się, że tempo akcji zwalnia, nastąpił przełom.

Odebrałam telefon od przedstawiciela Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni. Okazało się, że uczelnia chce dołożyć brakującą kwotę, otrzymując w zamian kilka worków nakrętek na potrzeby zajęć ze studentami – relacjonuje Barbara Gołąbek, mama Dominika. – Byłam bardzo wzruszona, nie wiedziałam co powiedzieć, bo zupełnie się tego nie spodziewałam. Muszę przyznać, że pomimo tej naszej trudnej drogi, natrafiamy na dobrych ludzi. Dzięki nim naprawdę wierzę w ludzką dobroć – dodaje.

Kilka dni później, w czwartek 20 maja na terenie parku Żelewskiego, nastąpiło symboliczne przekazanie brakującej kwoty. W spotkaniu uczestniczył Dominik, jego mama, a także przedstawiciele uczelni oraz urzędu miasta.

Dominik imponuje swoją pracowitością i hartem ducha. Niezależnie od trudności wytrwale zmierza do swoich celów, studiuje i pomaga innym. Jego postawa jest dla nas inspiracją. Jesteśmy dumni, że jest częścią społeczności Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni – mówi Katarzyna Litwin, wicekanclerz Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni. – Dziękując za motywacje i pozytywną energię, z przyjemnością wsparliśmy zakup specjalistycznego wózka inwalidzkiego, który poprawi jakość życia Dominika – podkreśla.

Ogromnie dziękuję wszystkim za wsparcie. Dziękuję uczelni oraz mieszkańcom, którzy przynosili nakrętki, zapełniając te serduszka w zawrotnym tempie. Dominik to naprawdę wyjątkowa osoba, wyjątkowy student, dlatego bardzo się cieszę, że ta historia ma taki finał – przyznaje Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi, który od początku był zaangażowany w akcję.

Chciałbym podziękować za każdą złotówkę i każdą nakrętkę. Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna: mieszkańcom, Wyższej Szkole Bankowej w Gdyni oraz władzom Rumi – wymienia Dominik Gołąbek. – Pomimo swoich ograniczeń codzienne spotykam szczerych i dobrych ludzi, którzy chcą nieść bezinteresowną pomoc. Teraz pozostaje tylko zamówić wózek. Ten zakup wiele zmieni w moim codziennym życiu, ułatwi mi funkcjonowanie, umożliwi rozwój osobisty i zawodowy. Jestem ogromnie wdzięczny za tę pomoc – podsumowuje student.

Ze względu na zakończenie zbiórki na rzecz Dominika, Urząd Miasta Rumi poszukuje kolejnych osób, które realizują podobne cele bądź potrzebują wsparcia w postaci nakrętek. Zapotrzebowanie można zgłosić mailowo pod adresem: promocja@um.rumia.pl. Beneficjenci będą się cyklicznie zmieniać, pierwszeństwo mają mieszkańcy Rumi.


Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń