Piątek, 02 czerwca 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Zbliża się Festiwal Biegowy Ultra Way


Zbliża się Festiwal Biegowy Ultra Wayf23.05.2022 r.

Zbliża się Festiwal Biegowy Ultra Way

W dniach 27-28.05.2022 r. po raz drugi w okresie wiosennym na północnych Kaszubach odbędzie się Festiwal Biegowy ULTRA WAY. W jego ramach przewidziano start na pięciu dystansach: 10+ km, 22 km, 50+ km, 100+ km oraz 160+ km. Tak jak w poprzednim roku biuro zawodów znajdować się będzie w miejscowości Rumia, które wchodzi w skład Małego Trójmiasta Kaszubskiego w powiecie wejherowskim.   

Tak prezentują się poszczególne trasy:

1) Bieg dla 10 – dystans 10,5 km, przewyższenia +/- 565,6 m, limit na pokonanie trasy wynosi 3 godziny. Rozpoczęcie biegu nastąpi o godzinie 14:00 28.05.2022. Start i meta usytuowane będą na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 przy ulicy Górniczej 19 w Rumi.

2) Słoneczne Popołudnie – dystans 21,7 km, przewyższenie: +/- 1235,5 m, limit na pokonanie trasy wynosi 4 godziny. Za ukończenie biegu zawodnik otrzymuje 1 pkt. ITRA oraz 4 pkt. za biegi górskie. Rozpoczęcie zawodów nastąpi o godzinie 13:00 28.05.2022. Start i meta usytuowane będą na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 przy ulicy Górniczej 19 w Rumi.

3) Rześki Ranek – dystans 50,4 km, przewyższenie: +/- 1530 m, limit na pokonanie trasy wynosi 10 godzin. Za ukończenie biegu zawodnik otrzymuje 2 pkt. ITRA, 3 pkt. za biegi górskie oraz 50K w kwalifikacjach do UTMB. Rozpoczęcie zawodów nastąpi o godzinie 7:00 28.05.2022. Start i meta usytuowane będą na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 przy ulicy Górniczej 19 w Rumi.

4) W Blasku Księżyca – dystans 102,6 km, przewyższenie: +/- 1920 m, limit na pokonanie trasy wynosi 18 godzin. Za ukończenie biegu zawodnik otrzymuje 4 pkt. ITRA, 2 pkt. za biegi górskie oraz 100K w kwalifikacjach do UTMB. Start zawodów nastąpi nieopodal Jeziora Dobrego, koło drogi wojewódzkiej nr 218, o godzinie 23:00 27.05.2022. Na miejsce rozpoczęcia biegu zawodników dowiozą autokary sprzed Szkoły Podstawowej nr 10 przy ulicy Górniczej 19 w Rumi. Tam też będzie usytuowana meta.  

5) Poranek na Plaży – dystans: 162,4 km, przewyższenie: +/- 3560 m, limit na pokonanie trasy wynosi 30 godzin. Za ukończenie biegu zawodnik otrzymuje 5 pkt. ITRA, 2 pkt. za biegi górskie oraz 100K w kwalifikacjach do UTMB. Rozpoczęcie zawodów nastąpi o godzinie 11:00 27.05.2022. Start i meta usytuowane będą na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 przy ulicy Górniczej 19 w Rumi.

Podczas festiwalu dla poszczególnych dystansów prowadzone będę klasyfikacje open kobiet i mężczyzn, a także w kategoriach wiekowych: K2 i M2: 18-29 lat, K3 i M3: 30-39 lat, K4 i M4: 40-49 lat, K5 i M5: 50-59 lat, K6 i M6: 60 i powyżej. Przewidziano nagrody dla 3 pierwszych zawodniczek i zawodników w kategorii open oraz w kategoriach wiekowych. Statuetki otrzymają również najlepsza zawodniczka i najlepszy zawodnik w klasyfikacji mieszkańców powiatu wejherowskiego w poszczególnych biegach.  

Szczegółowe informacje na stronie: ultra-way.pl.


Na biegowej mapie mocnym punktem są Kaszuby Północne. Biegacze z całej Polski, a także z zagranicy, od pewnego czasu przyjeżdżają w te okolice, żeby rywalizować na trasach przygotowanych przez organizatorów Festiwalu Biegowego Ultra Way. W styczniu mieli okazję uczestniczyć w pierwszej zimowej edycji, a już niedługo, bo w dniach 27 – 28.05.2022 r. będą mogli wystartować w wiosennej (drugiej z kolei) odsłonie tego wydarzenia przemierzając ścieżki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, Puszczy Darżlubskiej, Rezerwatu Przyrody Pełcznica oraz Małego Trójmiasta Kaszubskiego.  

Organizatorzy tego biegowego święta starają się pokazać najpiękniejsze zakątki Kaszub. Za każdym razem odkrywają coś nowego przed biegaczami z różnych stron kraju. Nie wystarczy tu przyjechać raz, ponieważ trasy poszczególnych biegów są zmieniane i modyfikowane. Ci którzy po raz kolejny zdecydują się wziąć udział w zawodach na tym samym dystansie będą więc mogli podziwiać wiele zupełnie nie znanych im miejsc, pomników przyrody i szlaków turystycznych.

W ramach Festiwalu Biegowego ULTRA WAY odbędzie się pięć biegów. Dla początkujących miłośników trailu przygotowano ,,Bieg dla 10" na dystansie ponad 10 km. Bardziej doświadczeni zawodnicy wystartują w biegu o nazwie ,,Słoneczne Popołudnie" i zmierzą się ze sobą w półmaratonie (ponad 21 km). Będzie też coś dla ultrasów. Organizatorzy przygotowali dystans ponad 50 km, czyli ,,Rześki Ranek" (w opinii biegaczy startujących w poprzedniej edycji była to jedna z najtrudniejszych tras biegowych na Pomorzu), a także 100-kilometrowy bieg ,,W Blasku Księżyca" oraz prawdziwą gratkę dla twardzieli: ponad stumilowy ,,Poranek na Plaży".   

Pokonując trasy Festiwalu Biegowego ULTRA WAY można przeżywać huśtawkę nastrojów oraz mieć możliwość ,,zasmakowania" całej gamy doznań biegania trailowego. Ultrasi startujący na najdłuższych dystansach sporą część czasu będą biegli po zmroku. Kto choć raz samotnie pokonywał leśne ścieżki wie jakie emocje temu towarzyszą. Dreszcz niepewności, nasłuchiwanie każdego szmeru w leśnej gęstwinie, wypatrywanie w ciemnościach świecących oczu zwierząt, szukanie właściwej drogi i niekiedy zmaganie się z nocnym wiosennym chłodem.

Na biegaczy czekać też będzie kilkukilometrowy odcinek prowadzący przy morskim brzegu. Taki poranek na plaży potrafi nieźle orzeźwić, zwłaszcza gdy prosto w twarz będzie wiał silny wiatr. Stopy niejednokrotnie zostaną zmoczone przez morską wodę niesioną z falami, a piasek nasypie się do butów. Samotność biegaczom całkiem nie grozi, a to dzięki towarzystwu mew. Co chwila będzie można usłyszeć ich nawoływania, jakby zachęcały śmiałków do wysiłku.

Zawodnicy nieraz będą musieli przekroczyć wijące się w małych rozpadlinach i niewielkich dolinkach strumyki i małe rzeczki, takie jak Zagórska Struga, czy Zagórzanka. Tereny będą co chwila się zmieniały, od płaskich wielokilometrowych odcinków po plaży, do prawdziwych górskich ostrych podbiegów i stromych zbiegów. Niekiedy trasy poprowadzą ubitymi, twardymi drogami szutrowymi przecinającymi lasy, gdzie można nieco ,,pocisnąć". Po chwili jednak znów trzeba będzie przedzierać się przez leśną gęstwinę, krzaki, przeskakiwać kałuże, przechodzić nad lub pod zwalonymi pniami drzew i biec wąskimi wąwozami uważając na nierówności terenu.

Obszary Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego są schronieniem dla wielu zwierząt. Biegacze będą przemierzać mało znane i uczęszczane ścieżki, gdzie pełno jest lisów, wiewiórek, czy saren i jeleni. Czasami też ścieżkę może przeciąć stado dzików, czy białych danieli. Widziano tu również wilki, żubry, a nawet rysie. Bajkowy i magiczny klimat tych terenów można poczuć przebiegając obok wałów Zamkowej Góry, gdzie niegdyś tętniło życiem sporej wielkości grodzisko, poczuć swąd siarki mijając Diabelski Kamień i z daleka podziwiać okazałe zamki: rodziny hrabiego von Krockow, a także ten w Rzucewie. Mimo chęci uzyskania jak najlepszego czasu, warto podziwiać okolicę. Nadmorskie klify, malowniczy teren przy samym morzu w historycznej osadzie Łowców Fok, Groby Piaśnickie, Wysoczyznę Żarnowiecką, a także wiele trudno dostępnych miejsc na czarnym szlaku.

Organizatorzy Festiwalu Biegowego Ultra Way zapraszają na swoje biegi i obiecują, że na trasach czeka Was wiele niezapomnianych wrażeń i niespodzianek. Zatem do zobaczenia w maju na Kaszubach.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń