Środa, 10 sierpnia 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Zestawienie miejskich inwestycji – maj 2022


Zestawienie miejskich inwestycji – maj 2022f03.06.2022 r.

W maju postępowała bądź zakończyła się realizacja miejskich inwestycji związanych między innymi z oświatą, rekreacją i transportem. Szczegółowe informacje na temat tych przedsięwzięć można znaleźć w poniższym zestawieniu.

Budowa węzła Centrum

Wykonawca przygotowuje się do rozpoczęcia robót budowlanych. W pierwszej kolejności planowana jest przebudowa ronda, które aktualnie uniemożliwia zjazd na parking Castoramy. Prace mają ruszyć na przełomie czerwca i lipca.

Inwestycja realizowana z dofinansowaniem zewnętrznym.

 

Budowa węzła integracyjnego Janowo

Trwają prace związane z wyposażeniem tunelu: ścianami, stropem, kanalizacją deszczową, chodnikiem, ścieżką rowerową i jezdnią. Równolegle postępuje montaż wiat rowerowych w rejonie ul. Sobieskiego i Kolejowej. Wykonawca buduje również parking przy ul. Gdańskiej, pomiędzy ul. Świętojańską i Janowską.

Inwestycja realizowana z dofinansowaniem zewnętrznym.

 

Budowa ul. Harcerskiej i fragmentu ul. Skarpowej

Trwa budowa kanalizacji deszczowej. W kolejnych tygodniach wykonawca przystąpi do budowy układu drogowego.

Inwestycja realizowana z dofinansowaniem zewnętrznym.

 

Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Dębogórskiej i chodnika przy ul. Gdańskiej

Trwają prace związane z układaniem mieszanki mineralno-asfaltowej na ścieżce rowerowej oraz budową nawierzchni chodnika na całym odcinku inwestycji.

Inwestycja realizowana z dofinansowaniem pozyskanym ze Starostwa Powiatowego w Wejherowie.

 

Rewitalizacja Góry Markowca

Trwają prace związane z budową ogólnodostępnych ścieżek. Wszystkie działania powinny się zakończyć w listopadzie tego roku.

Inwestycja realizowana z dofinansowaniem zewnętrznym.

 

Rewitalizacja osiedla Zagórze

Wszystkie związane z tym projektem działania dobiegają końca. Trwają odbiory techniczne.

Inwestycja realizowana z dofinansowaniem zewnętrznym.

 

Budowa mieszkań komunalnych przy ul. Reja

Ogłoszono przetarg na budowę trzech wielorodzinnych budynków mieszkalnych (dwóch komunalnych i jednego budowanego w formule społecznej inicjatywy mieszkaniowej, tzw. SIM) wraz z zagospodarowaniem okolicznego terenu, w tym realizacją ciągów pieszych i ogólnodostępnego placu zabaw. Termin składania ofert minie 24 czerwca tego roku.

Dzięki zdobyciu 80-procentowego dofinansowania (15 mln zł) z Banku Gospodarstwa Krajowego samorząd wybuduje dwa odrębne 4-kondygnacyjne budynki komunalne przy ulicy Reja. Znajdą się tam 72 lokale z balkonami lub tarasami, a także wózkarnie, pomieszczenia gospodarcze i windy. Bloki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 18,9 mln zł.

Trzeci budynek zostanie wybudowany przez spółkę SIM Rumia sp. z o.o. zajmującą się społeczną inicjatywą mieszkaniową. Te lokale będą mogły wynająć m.in. osoby młode i rodzice samotnie wychowujący dzieci, którzy do tej pory nie mieli szans na własne „M” ze względu na brak możliwości uzyskania kredytu hipotecznego, a jednocześnie są w stanie regularnie opłacać czynsz i media. Wynajem będzie znacznie tańszy niż na rynku komercyjnym. Z czasem najemcy będą mogli stać się właścicielami mieszkań. Aby zamieszkać w takim lokalu, trzeba będzie wpłacić maksymalnie 20-procentową partycypację, która częściowo pokryje koszt jego budowy.

 

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 6 im. A. Majkowskiego

W ramach modernizacji powstaje trzypoziomowe skrzydło, w którym znajdą się m.in. sale lekcyjne, pomieszczenia do rewalidacji, sanitariaty oraz świetlica. Obiekt będzie nowoczesny i energooszczędny, a przez to przyjazny środowisku i dzieciom.

Wykonawca zakończył już roboty ziemne, izolacje fundamentów, betonowanie płyty fundamentowej, montaż ścian i stropów prefabrykowanych oraz żelbetowych parteru. Rozpoczęto prace wykończeniowe na parterze i montaż stropu nad piętrem.

Inwestycja realizowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

 

Budowa „Park 4 Bike” przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego

Celem inwestycji jest stworzenie zadaszonego, monitorowanego, oświetlonego parkingu rowerowego przy ul. Kościelnej, tuż obok miejskiego targowiska. Na pierwszym etapie przedsięwzięcia opracowano 3 warianty koncepcji, natomiast do realizacji wybrano wersję zakładającą między innymi: 3 wiaty zadaszone na 90 miejsc postojowych, 20 niezadaszonych stojaków na rowery i hulajnogi, stację napraw, ławki, kosze na śmieci oraz stworzenie pasów niskiej zieleni. Etap projektowania ma się zakończyć w połowie września tego roku.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń