Środa, 15 Lipiec 2020

Zmiany dotyczące komunikacji autobusowej – od 1 czerwca


29.05.2020 r.

Zmiana rozkładu jazdy

Z dniem 1 czerwca 2020 r. (poniedziałek), wprowadzony zostaje nowy rozkład jazdy autobusu linii 86. Ze względu na niewielką frekwencję pasażerów, w dni powszednie zlikwidowane zostają zajazdy do Dębogórza Słonecznikowej w kursach o godz. 7:31 i 14:10 z Dworca PKP w Rumi. Skorygowane zostają godziny odjazdów w czasie porannego szczytu przewozowego w celu wyeliminowania opóźnień.

Przywrócenie stałych tras w Rumi

W związku z zakończeniem przebudowy ronda Armii Krajowej w Rumi, od 1 czerwca 2020 r. przywrócona zostaje - w obu kierunkach - stała trasa autobusów linii 85 oraz kursu linii 173 wykonywanego w Rumi przez ul. Żwirki i Wigury. Autobusy ponownie kursować będą ul. Kosynierów, Żwirki i Wigury, Żeromskiego i Starowiejską.

Przywrócone zostaje zatrzymywanie na przystankach:

  • Okrzei 02 przy ul. Kosynierów (w kierunku Rumi Dw. PKP);
  • Reja n/ż 01 przy ul. Żwirki i Wigury (w kierunku Rumi Dw. PKP);
  • Ceynowy 01 i 02 przy ul. Żwirki i Wigury (w obu kierunkach);
  • Żeromskiego n/ż 01 przy ul. Żeromskiego (w kierunku Rumi Dw. PKP);
  • Żwirki i Wigury n/ż 02 przy ul. Żeromskiego (w kierunku Rumi Partyzantów).

Przywrócenie sprzedaży karnetów przez kierowców

Informujemy, że z dniem 1 czerwca 2020 r. przywrócona zostaje sprzedaż karnetów biletowych w pojazdach – prowadzona przez kierowców gdyńskiej komunikacji miejskiej.

Wszystkie karnety składają się z dwóch odcinków, z których każdy stanowi bilet ulgowy, zatem w ramach jednej transakcji możliwy jest zakup biletu normalnego (złożonego z dwóch biletów ulgowych).

Od 1 czerwca 2020 r. oferuje się trzy rodzaje karnetów:

  • jednoprzejazdowy – w cenie 3,80 zł (2 x 1,90 zł) – ważny na liniach zwykłych i nocnych;
  • jednogodzinny na wszystkie linie lub jednoprzejazdowy na linie pospieszne – w cenie 4,40 zł (2 x 2,20 zł);
  • 24-godzinnyw cenie 14,00 zł (2 x 7,00 zł)ważny na liniach zwykłych, pospiesznych i nocnych,

W celu zakupu karnetu uprasza się o wcześniejsze przygotowanie odliczonej kwoty. Dla ułatwienia transakcji pomniejsza się wydzielone strefy bezpieczeństwa kierowców – udostępniając pasażerom pierwszy rząd siedzeń i przestrzeń pomiędzy nimi. W dalszym ciągu nieczynne pozostają jednak pierwsze drzwi autobusów i trolejbusów.

ZKM nadal rekomenduje nabywanie biletów poprzez aplikacje mobilne: GoPay, jakdojade.pl, moBiLET, mPay, SkyCash i zbiletem.pl.

Dla osób korzystających często z komunikacji miejskiej najlepszym rozwiązaniem jest zakup biletu okresowego w sklepie internetowym lub w punktach stacjonarnych ZKM w Gdyni – ich adresy oraz godziny otwarcia udostępnione są w serwisie internetowym zkmgdynia.pl.

Do ZKM w Gdyni trafiało wiele sygnałów mieszkańców i pasażerów, że brak możliwości zakupu biletów u kierowców, stanowi dla nich duże utrudnienie. Wprowadzane zmiany wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom, ale stanowią także pewien kompromis pomiędzy potrzebą sprzedaży, a konieczną ochroną kierowców przed koronawirusem – stąd decyzja o dalszym wyłączeniu z użytkowania pierwszych drzwi i przestrzeni bezpośrednio przy kabinach kierowców.

Należy również podkreślić, że nowe karnety nie składają się jak do tej pory z wielu odcinków (nawet pięciu), tylko stanowią wygodną formę zapłaty za przejazd w pojeździe – poprzez zakup co najwyżej dwóch biletów ulgowych lub jednego normalnego. Takie rozwiązanie od dawna było przez pasażerów postulowane.

Kalendarz wydarzeń