Niedziela, 22 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Zmierzyli się z kanałem Catalina, by powiedzieć „nie” nowotworom u dzieci


Zmierzyli się z kanałem Catalina, by powiedzieć „nie” nowotworom u dzieci17.08.2023 r.

Zmierzyli się z kanałem Catalina, by powiedzieć „nie” nowotworom u dzieci

Rumianin Piotr Biankowski i gdynianka Aleksandra Kabelis – sportowcy ekstremalni i ambasadorzy Fundacji Ronalda McDonalda – podjęli próbę przepłynięcia 34-kilometrowego kanału Catalina w Kalifornii. Wyzwaniu towarzyszyła charytatywna zbiórka pieniędzy, której celem jest przeprowadzenie badań przesiewowych w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci”.

Kanał Catalina jest uważany za jedną z trzech najbardziej wymagających przepraw długodystansowych na świecie – obok kanału La Manche i Przejścia Cooka. Temperatura wody sięgająca latem zaledwie 12 stopni Celsjusza, silne prądy, a także obecność wielorybów, delfinów i rekinów sprawiają, że jego przepłynięcie stanowi duże wyzwanie fizyczne i psychiczne.

Piotr Biankowski i Aleksandra Kabelis przekonali się o tym na własnej skórze. Ich wspólna przygoda zaczęła się 13 sierpnia o godzinie 22:00 czasu amerykańskiego, wówczas przeprawę z lądu na wyspę Catalina rozpoczęła gdynianka. Niestety natrafiła na bardzo niesprzyjające warunki pogodowe, najbardziej dokuczliwe były dla niej zasolenie i temperatura wody. Po 17 godzinach i 50 minutach walki z żywiołem podjęła decyzję o zakończeniu przeprawy.

Następnego dnia (14 sierpnia), również w nocy, próbę przepłynięcia powrotnego odcinka – z Cataliny na ląd – rozpoczął Piotr Biankowski. Po 12 godzinach i 8 minutach dotarł do brzegów Los Angeles, zdobywając tym samym potrójną koronę w pływaniu na wodach otwartych jako trzeci Polak na świecie. Pływaków oraz ich zespół powitała na brzegu Marta Wolańska, konsul generalna RP w Los Angeles, która objęła wyprawę honorowym patronatem.

To była niesamowita przygoda. Trudności dodał fakt, że było to podwójne płynięcie, a warunki atmosferyczne podczas tak długiej przeprawy są nieprzewidywalne. Wszyscy, którzy znają ten kanał, mówią, że charakteryzuje się ogromną zmiennością pogody. Potwierdzam to. Jeszcze nie wiem, jak bardzo się cieszę, że pokonałem kanał Catalina, ale czuję, że znów spełniają się marzenia – powiedział zaraz po udanej próbie rumianin Piotr Biankowski.

Przeprawie towarzyszyła akcja charytatywna, pływacy zbierali fundusze na przeprowadzenie profilaktycznych badań USG umożliwiających wczesną diagnozę nowotworów u dzieci z województwa pomorskiego. Koszt pojedynczego badania to ponad 100 złotych. Diagnostyka zostanie wykonana w ramach ogólnopolskiego programu „NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda, w którym wzięło już udział ponad 86 000 maluchów w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.

Dla nas Ola i Piotr są zwycięzcami – podkreśla Katarzyna Rodziewicz, prezes zarządu Fundacji Ronalda McDonalda. – Mają pokorę, determinację i ogromną wrażliwość. Ci ludzie łączą w sobie przepiękne cechy, oni nie tylko wspierają fundację, pływając i organizując zbiórki, są też przykładem, jak nie marnować w życiu czasu. Z każdego talentu, z każdej pasji może wynikać więcej niż osobista, indywidualna satysfakcja. Po każdej ich próbie dzieje się coś bardzo ważnego społecznie. Dzięki Oli i Piotrowi o łączeniu pomagania z pływaniem rozmawiają sportowcy ekstremalni na dwóch kontynentach – dodaje.

Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest przeprowadzenie takich profilaktycznych badań USG u dzieci, stąd ta zbiórka. Cały czas zapraszamy do udziału, każdy może wpłacić dowolną kwotę pod adresem www.zrzutka.pl/catalina – zachęca Aleksandra Kabelis.

Zmierzyli się z Kanałem Catalina, zebrali środki na badania USG dzieci  z Pomorza i wyznaczyli sobie nowy cel Zmierzyli się z Kanałem Catalina, zebrali środki na badania USG dzieci  z Pomorza i wyznaczyli sobie nowy cel Zmierzyli się z Kanałem Catalina, zebrali środki na badania USG dzieci  z Pomorza i wyznaczyli sobie nowy cel Zmierzyli się z Kanałem Catalina, zebrali środki na badania USG dzieci  z Pomorza i wyznaczyli sobie nowy cel Zmierzyli się z Kanałem Catalina, zebrali środki na badania USG dzieci  z Pomorza i wyznaczyli sobie nowy cel

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń