Podczas gali Budżetu Obywatelskiego – Rumia 2022, która odbyła się 12 października w tutejszym Multikinie, poznaliśmy wyniki tegorocznego głosowania. Spośród 47 projektów, które pomyślnie przeszły weryfikację, wolą mieszkańców wybranych do realizacji zostało 12 koncepcji – po 4 z każdej kategorii.
Największą popularnością cieszył się projekt prospołeczny pod nazwą „Powstrzymajmy bezdomność zwierząt – sterylizacje i kastracje psów oraz kotów” (1917 głosów) – pomysł ten uzyskał najwięcej głosów w historii Budżetu Obywatelskiego w Rumi. Na drugim miejscu znalazła się „Zielona Rumia – więcej drzew, krzewów i kwiatów” (1071 głosów), koncepcja należąca do wprowadzonej w tym roku kategorii projektów zielonych. Podium zamknął kolejny proekologiczny pomysł pn. „Jerzyk – pogromca komarów” (1059) polegający na budowie miejsc lęgowych dla tego gatunku ptaków.
– Bardzo się cieszę z tego wyniku, pokazuje on świadomość mieszkańców Rumi oraz ich wrażliwość. Oba projekty – i „Kot na swoim”, i „Powstrzymajmy bezdomność zwierząt” – miały wspólny cel, jakim jest zapobieganie niepotrzebnemu cierpieniu i bezdomności zwierząt – podkreśla Marlena Pindras, autorka wspomnianych projektów, zdobywczyni statuetki za największą liczbę zdobytych głosów.
Celem projektu jest pomoc dziko żyjącym kotom poprzez zakup ocieplanych budek, dzięki temu zwierzaki będą mogły przetrwać trudne warunki atmosferyczne.
Celem projektu jest stworzenie nasadzeń w pasie technicznym wzdłuż ulicy Gdańskiej jako zieloną barierę ulicy.
Celem projektu jest stworzenie wystawy historycznej, która będzie ogólnodostępna.
Celem projektu jest zorganizowanie ekologicznego wydarzenia, które zintegruje lokalną społeczność.
Celem projektu jest przeprowadzenie cyklu treningów dla seniorów, którzy po długim okresie izolacji spowodowanej pandemią chcą zadbać o kondycję i zdrowie.
Celem drugiego etapu projektu jest odbudowa okopu, ziemianki, stanowiska działa i konserwacja bunkra znajdującego się na szczycie Góry Markowca
Celem projektu jest budowa ogólnodostępnego parkingu na skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej i Bydgoskiej.
Celem projektu jest stworzenie zadaszonego, monitorowanego, oświetlonego parkingu rowerowego przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Józefa Wybickiego, tuż obok miejskiego targowiska.
Celem projektu jest wybudowanie drewnianej konstrukcji wypełnionej np. brzozowymi witkami czy gałązkami śliwy, po których spływa solanka, rozpryskując się na gałązkach, parując na słońcu i rozpylając krople w powietrzu.