Czwartek, 25 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Znana jest lokalizacja nowego urzędu miasta


Znana jest lokalizacja nowego urzędu miasta13.08.2018 r.


Radni zdecydowali, w którym miejscu powstanie nowy urząd miasta. Budowa nowej siedziby to – obok węzła w Janowie – jedna z najbardziej oczekiwanych i najtrudniejszych do realizacji inwestycji miejskich.

Podczas czerwcowej sesji rady miejskiej podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia woli zlokalizowania budynku w obrębie skrzyżowania ulic Dąbrowskiego i Starowiejskiej. Znaczenie tego przedsięwzięcia jest dla przyszłości miasta szczególne, gdyż budowa magistratu ma być pierwszym krokiem w kierunku kształtowania centrum kulturalno-społecznego Rumi. Obecny brak takiego miejsca wynika ze specyficznego modelu powstania miasta – połączenia w latach pięćdziesiątych kilku niezależnych od siebie wsi.

Szansą finansowanie w ramach PPP

Nie dopuścimy, aby budowa nowego urzędu miała spowolnić na parę lat szereg działań społecznych i inwestycyjnych dla naszych mieszkańców. PPP to możliwość bezgotówkowej inwestycji w zamian za inne działki mówi burmistrz Michał Pasieczny.

W zeszłym roku rada miejska zgodziła się na podjęcie działań zmierzających do realizacji przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli PPP. Jest to forma współpracy pomiędzy jednostkami administracji publicznej i podmiotami prywatnymi w sferze usług publicznych. Partnerstwo obejmować może np. budownictwo mieszkań na wynajem, ośrodków sportowo-rekreacyjnych, parkingów, szkół, siedzib władz publicznych czy autostrad. W praktyce oznacza to, że w przyszłości nowy budynek urzędu miasta może być wybudowany przez podmiot prywatny, wyłoniony w ramach dialogu konkurencyjnego (forma przetargu). W Polsce ten rodzaj inwestycji cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Wśród realizowanych w modelu PPP przedsięwzięć znajdują się m.in. budowa Aquaparku w Krynicy-Zdroju, budowa Instytutu Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego czy budowa Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu.

Kończymy pierwszy etap procedury partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli analizy przedrealizacyjne, które wykazały, że tryb PPP jest korzystniejszy dla miasta niż wybudowanie ratusza w tradycyjny sposób – wyjaśnia Agnieszka Rodak, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta. – W trzecim kwartale tego roku przystąpimy do procesu wyłaniania podmiotu prywatnego, który wybuduje nowy obiekt – dodaje.

Dzięki tym działaniom cały teren, zagospodarowany wokół nowego urzędu miasta, stanie się znacznie bardziej atrakcyjny dla mieszkańców.

Jest to bardzo duża działka, około 8800 metrów kwadratowych, więc teren będzie jedynie w niewielkim stopniu zabudowany, co da możliwość uzyskania atrakcyjnej, zielonej przestrzeni – podkreśla burmistrz Michał Pasieczny.

Optymalna lokalizacja

Decyzją rady miejskiej nowy ratusz ma powstać w obrębie skrzyżowania ulic Dąbrowskiego i Starowiejskiej, czyli w przestrzeni, która obecnie uważana jest przez większość mieszkańców za nieformalne centrum Rumi. Historycznie teren ten znajdował się w połowie drogi między dwiema największymi i najważniejszymi wsiami – obecnie współtworzącymi całe miasto – Rumią i Zagórzem.

– Budowa kolejnego etapu ciągu pieszo-rowerowego nad Zagórską Strugą (odcinek Wybickiego-Dąbrowskiego) w jeszcze bardziej atrakcyjnej formie. Budowa dużej liczby miejsc parkingowych, aby zabezpieczyć potrzeby interesantów w ciągu dnia, a po godzinach pracy również mieszkańców. Budowa siedziby urzędu, który będzie bardzo atrakcyjnie wkomponowany w otaczającą zieleń oraz rzekę, tworząc zielone, przestrzenne centrum miasta. Rozbudowa skrzyżowania Dąbrowskiego/Starowiejska w celu uzyskania większej przepustowości, aby zmniejszyć ryzyko tworzenia się korków. Wykorzystanie modelu PPP do budowy urzędu wraz z otaczającą atrakcyjną przestrzenią publiczną, czyli bezgotówkowej formy sfinansowania inwestycji, aby nie zablokować innych działań społecznych i inwestycyjnych dla mieszkańców Rumi na kilka lat. To kluczowe elementy przyszłej inwestycji – podsumowuje burmistrz Michał Pasieczny.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń