Radni zdecydowali, w którym miejscu powstanie nowy urząd miasta. Budowa nowej siedziby to – obok węzła w Janowie – jedna z najbardziej oczekiwanych i najtrudniejszych do realizacji inwestycji miejskich.
Podczas czerwcowej sesji rady miejskiej podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia woli zlokalizowania budynku w obrębie skrzyżowania ulic Dąbrowskiego i Starowiejskiej. Znaczenie tego przedsięwzięcia jest dla przyszłości miasta szczególne, gdyż budowa magistratu ma być pierwszym krokiem w kierunku kształtowania centrum kulturalno-społecznego Rumi. Obecny brak takiego miejsca wynika ze specyficznego modelu powstania miasta – połączenia w latach pięćdziesiątych kilku niezależnych od siebie wsi.
– Nie dopuścimy, aby budowa nowego urzędu miała spowolnić na parę lat szereg działań społecznych i inwestycyjnych dla naszych mieszkańców. PPP to możliwość bezgotówkowej inwestycji w zamian za inne działki – mówi burmistrz Michał Pasieczny.
W zeszłym roku rada miejska zgodziła się na podjęcie działań zmierzających do realizacji przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli PPP. Jest to forma współpracy pomiędzy jednostkami administracji publicznej i podmiotami prywatnymi w sferze usług publicznych. Partnerstwo obejmować może np. budownictwo mieszkań na wynajem, ośrodków sportowo-rekreacyjnych, parkingów, szkół, siedzib władz publicznych czy autostrad. W praktyce oznacza to, że w przyszłości nowy budynek urzędu miasta może być wybudowany przez podmiot prywatny, wyłoniony w ramach dialogu konkurencyjnego (forma przetargu). W Polsce ten rodzaj inwestycji cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Wśród realizowanych w modelu PPP przedsięwzięć znajdują się m.in. budowa Aquaparku w Krynicy-Zdroju, budowa Instytutu Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego czy budowa Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu.
– Kończymy pierwszy etap procedury partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli analizy przedrealizacyjne, które wykazały, że tryb PPP jest korzystniejszy dla miasta niż wybudowanie ratusza w tradycyjny sposób – wyjaśnia Agnieszka Rodak, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta. – W trzecim kwartale tego roku przystąpimy do procesu wyłaniania podmiotu prywatnego, który wybuduje nowy obiekt – dodaje.
Dzięki tym działaniom cały teren, zagospodarowany wokół nowego urzędu miasta, stanie się znacznie bardziej atrakcyjny dla mieszkańców.
– Jest to bardzo duża działka, około 8800 metrów kwadratowych, więc teren będzie jedynie w niewielkim stopniu zabudowany, co da możliwość uzyskania atrakcyjnej, zielonej przestrzeni – podkreśla burmistrz Michał Pasieczny.
Decyzją rady miejskiej nowy ratusz ma powstać w obrębie skrzyżowania ulic Dąbrowskiego i Starowiejskiej, czyli w przestrzeni, która obecnie uważana jest przez większość mieszkańców za nieformalne centrum Rumi. Historycznie teren ten znajdował się w połowie drogi między dwiema największymi i najważniejszymi wsiami – obecnie współtworzącymi całe miasto – Rumią i Zagórzem.
– Budowa kolejnego etapu ciągu pieszo-rowerowego nad Zagórską Strugą (odcinek Wybickiego-Dąbrowskiego) w jeszcze bardziej atrakcyjnej formie. Budowa dużej liczby miejsc parkingowych, aby zabezpieczyć potrzeby interesantów w ciągu dnia, a po godzinach pracy również mieszkańców. Budowa siedziby urzędu, który będzie bardzo atrakcyjnie wkomponowany w otaczającą zieleń oraz rzekę, tworząc zielone, przestrzenne centrum miasta. Rozbudowa skrzyżowania Dąbrowskiego/Starowiejska w celu uzyskania większej przepustowości, aby zmniejszyć ryzyko tworzenia się korków. Wykorzystanie modelu PPP do budowy urzędu wraz z otaczającą atrakcyjną przestrzenią publiczną, czyli bezgotówkowej formy sfinansowania inwestycji, aby nie zablokować innych działań społecznych i inwestycyjnych dla mieszkańców Rumi na kilka lat. To kluczowe elementy przyszłej inwestycji – podsumowuje burmistrz Michał Pasieczny.