Czwartek, 21 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Artur Andrus i Cezary Harasimowicz gośćmi Festiwalu Literackie Janowo


Artur Andrus i Cezary Harasimowicz gośćmi Festiwalu Literackie Janowo25.08.2022 r.


Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zaprasza 17 września o godzinie 15:00 do parku przy ulicy Filtrowej na pierwszą odsłonę Festiwalu Literackie Janowo. Biblioteka planuje zakończyć lato, zapraszając czytelników na wydarzenie plenerowe, którego gośćmi będą Artur Andrus i Cezary Harasimowicz. Z myślą o dzieciach odbędą się również warsztaty literacko-plastyczne.

Będzie to impreza inna niż te, które zwykle odbywały się w janowskim parku, ze względu na swój literacki charakter. Wyjątkowość tego festiwalu polega na tym, że rodzice, którzy zazwyczaj nie mogą uczestniczyć w kulturalnych wydarzeniach ze względu na obowiązki rodzicielskie, tym razem będą mogli poczuć się komfortowo i przyjść wraz z dziećmi. Podczas gdy dorośli będą uczestniczyć w spotkaniach ze znanymi osobami, Cezarym Harasimowiczem i Arturem Andrusem, ich pociechami zaopiekuje się słynna w całym Starym Knedelkowie Joanna Krzyżanek. Zwieńczeniem wieczoru będzie koncert swingowy. Tak więc serdecznie zapraszamy wszystkich, wstęp wolny – zachęca Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.

Program wydarzenia:

  • Godz. 15:00 „W Starym Knedelkowie” – spotkanie autorskie dla dzieci z Joanną Krzyżanek,
  • Godz. 16:00-19:30 – warsztaty literacko-plastyczne z Joanną Krzyżanek,
  • Godz. 16:00 – Spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem,
  • Godz. 17:30 – Koncert „Dźwięki Andaluzji”, na scenie Robert „Robero” Słucki i Ricardo Tapia,
  • Godz. 18:00 – Spotkanie autorskie z Arturem Andrusem,
  • Godz. 20:00 – Koncert Swing w wykonaniu Trójmiejskiej Kapeli Swingowej.
Spotkania autorskie poprowadzi youtuber Marcin Okoniewski – Okoń w sieci.
Nad całością wydarzenia będzie czuwał moderator Leszek Winczewski.

Artur Andrus – polski dziennikarz, poeta, autor tekstów i wykonawca piosenek, artysta kabaretowy i konferansjer. W swoim dorobku ma książki „Popisuchy”, „Każdy szczyt ma swój Czubaszek”, „Boks na Ptaku”, „Bzdurki, czyli bajki dla dzieci i innych”, „Antylopa z Podbeskidzia”, „A koń w galopie nie śpiewa” (z Wojciechem Zimińskim) oraz platynowe albumy studyjne „Myśliwiecka” i „Cyniczne córy Zurychu”. Laureat tytułu Mistrz Mowy Polskiej.

Cezary Harasimowicz – polski scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz. W 1980 roku ukończył studium aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu. Jest absolwentem studium scenariuszowego przy Szkole Filmowej w Łodzi. Film „300 mil do nieba” został uhonorowany w 1989 roku nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej. W 1994 roku jego scenariusz do filmu „Bandyta” zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych. Dzięki tej nagrodzie Harasimowicz brał udział w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute, gdzie jego skrypt uznano za najlepszy i podkreślano wybitne walory humanistyczne tekstu. Według scenariuszy Harasimowicza powstało osiem filmów fabularnych oraz seriale, m.in. „Przeprowadzki”, trzeci sezon serialu „Ekstradycja”, a także spektakle Teatru Telewizji.

Joanna Krzyżanek – ma czarne włosy przypominające druciki, niebieskie oczy i kilka pięknych zmarszczek na czole. Jest miłośniczką liter i gałgankowych gąsek. Pisze opowiastki, rymowanki i listy do przyjaciół. Lubi biegać nad rzeczką, podróżować pociągiem, siedzieć w kawiarence, czytać książki, pić herbatę z różaną konfiturą, podziwiać kolorowe cynie, zbierać kasztany, obserwować krople deszczu spływające po dachówkach i łapać śniegowe płatki. Potrafi uszyć z gałganków gąskę, policzyć poziomki na tarcie, zrobić ciasto z marchewek, lemoniadę z zielonej pietruszki i sorbet z malin. Prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, plastyczne, teatralne i kulinarne. Spotyka się z dziećmi w bibliotekach, pracowniach, szkołach i przedszkolach.

Marcin Okoniewski – promotor czytelnictwa, niezależny twórca wideo, booktuber, autor kanału „Okoń w sieci”. Pochodzi z Kowala, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

Robert „Robero” Słucki i Ricardo Tapia – muzycy z wieloletnim doświadczeniem scenicznym w Polsce i za granicą. Uczestnicy wielu projektów muzycznych.

Trójmiejska Kapela Swingowa – kwartet instrumentalno-wokalny łączący trzy muzyczne pokolenia artystów wykonujących muzykę swingową lat 30. i 40. XX wieku. Do najsławniejszych wykonawców tego gatunku należeli m.in. Luis Armstrong, Ella Fitzgerald, Duke Elington, Frank Sinatra czy Benny Goodman. Zespół powstał w roku 2020, zapraszając do współpracy część artystów ze znanej formacji Radunia River Jazz Band. W obu przypadkach założycielem był Piotr Jankowski, który już od lat 70. współtworzy trójmiejskie jazzowe środowisko muzyczne, grając w zespołach takich jak: Time Quartet (pierwsza formacja Macieja Sikały), Big Band Gdansk czy Seaside Dixieland.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń