Znamy laureatów nagrody burmistrza Rumi za całokształt dokonań w dziedzinie upowszechniania kultury w roku 2020. Komisja konkursowa doceniła trzy artystki: Katarzynę Szczepańską, Teresę Płotkowiak oraz Beatę Went. Uroczyste wręczenie nagród z udziałem przedstawicieli władz miasta odbyło się 4 lutego w Miejskim Domu Kultury.
Ze względu na sytuację epidemiczną oraz związane z nią obostrzenia gala odbyła się w kameralnym gronie. Nagrody i podziękowania za dotychczasową działalność wspólnie wręczyli laureatom: wiceburmistrz Piotr Wittbrodt, przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Wozniak oraz gospodarz spotkania i dyrektor Miejskiego Domu Kultury Agnieszka Skawińska.
– Prowadzenie jakiejkolwiek działalności kulturalnej w tych dziwnych czasach jest niezwykle utrudnione, ale jednocześnie znacznie bardziej potrzebne i cenne. To dzięki waszej twórczości kolejne pokolenia mogą poznawać świat i lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Bardzo wam za to dziękuję i życzę wszelkiej pomyślności, inspiracji oraz energii niezbędnej do realizacji kolejnych pomysłów na rzecz lokalnego życia kulturalnego – powiedział wiceburmistrz Piotr Wittbrodt.
Teresa Płotkowiak – ukończyła kierunek grafika na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku oraz specjalizację grafika projektowa na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wielokrotnie otrzymywała nominacje i stypendia, w tym z ramienia ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; marszałka województwa pomorskiego; prezydenta Gdańska oraz rektorów uczelni, które ukończyła. Zdobywczyni I miejsca w ogólnopolskim konkursie na plakat „Chory, taki sam jak ja”, organizowanym przez Life Festiwal Oświęcim; II miejsca w konkursie Studencka Grafika Roku organizowanym przez ASP w Gdańsku, a także I nagrody ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w XV konkursie na plakat o tematyce związanej z ochroną własności intelektualnej. Wielokrotnie była finalistką międzynarodowych konkursów na plakaty i formy graficzne. Autorka 8 wystaw indywidualnych i współautorka wielu wystaw zbiorowych – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Uczestniczka plenerów i warsztatów w zakresie fotografii, grafiki artystycznej oraz różnych technik druku. Od 2019 roku prowadzi własną działalność „Ty i Ja – Otwarta Przestrzeń dla Sztuki” oraz pracuje jako dydaktyk w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.
– To wyróżnienie sporo dla mnie znaczy, ponieważ udzielam się już, mówiąc nieskromnie, jako niezależny twórca oraz działacz artystyczny, starając się organizować zaplecze kulturalne dla lokalnej społeczności. Dzięki temu wyróżnieniu mam poczucie, że ta działalność została naświetlona i czuje się z tego powodu zaszczycona – podkreśla Teresa Płotkowiak. – Myślę, że zwieńczeniem dotychczasowych aktywności i otrzymanych nagród jest moja prywatna pracownia, którą prowadzę na ulicy Wybickiego 6 w Rumi. To miejsce stanowi zbiór tych wszystkich doświadczeń praktycznych i organizacyjnych, stanowi też efekt różnych stypendiów i własnych środków. Jestem z tego najbardziej zadowolona – przyznaje artystka.
Katarzyna Szczepańska – absolwentka Szkoły Ceramiki „Ceramiq”. Ukończyła kursy i warsztaty m.in. w zakresie kształtowania bryły, konstrukcji prac, toczenia na kole garncarskim, tworzenia pigmentów z tlenków, różnych technik szkliwienia i zdobienia, a także użycia metali szlachetnych. Od 2018 roku prowadzi własną pracownię „Pure Clay”, gdzie wytwarza użytkowe i artystyczne przedmioty ceramiczne. W 2020 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację projektu „Na styku rzemiosł – gdzie garncarstwo spotyka się z plecionkarstwem” oraz stypendium z budżetu województwa pomorskiego na realizację projektu „Ceramika z morskich fal”. Ma na swoim koncie wirtualne i żywe wystawy prac.
– Jestem onieśmielona tym wyróżnieniem, nie spodziewałam się takiego docenienia mojej działalności – mówi Katarzyna Szczepańska. – Prowadzę pracownię garncarską w Rumi, wytwarzam ceramikę użytkową, tocząc ją na kole garncarskich. W najbliższych miesiącach będę przygotowywać się do otwarcia sklepu internetowego, dlatego cała moja obecna praca jest podyktowana tym procesem wytwórczym. Równocześnie wnioskuję o różne stypendia i dotacje na aktywność kulturalną, która jest drugą gałęzią mojej działalności. Jeśli uda mi się wygrać konkurs, planuję zorganizować cykl rozmów z pomorskimi twórcami na temat materiałów i pracy rzemieślniczej – dodaje.
Beata Went – od ponad 20 lat jest pracownikiem Miejskiego Domu Kultury w Rumi, gdzie prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jej sekcja plastyczna jest najliczniejsza w mieście, a być może nawet w województwie – tygodniowo w zajęciach uczestniczy około 200 osób. Pod jej okiem dzieci i młodzież doskonalą swój warsztat, czego efektem są liczne obrazy. Podopieczni Beaty Went zdobywają nagrody na konkursach plastycznych – od szczebla powiatowego po rangę międzynarodową. Część jej wychowanków ukończyła już wyższe uczelnie plastyczne w kraju oraz za granicą. Spośród nagród, które zdobyli jej podopieczni, wymienić można:
– Ta nagroda jest sukcesem przede wszystkim moich dzieci, a nie moim. To one ciężko pracują, zdobywając nagrody, a ja im tylko pomagam. Cieszę się bardzo, że zarówno one zostały docenione, jak i ja. To, co one tworzą, jest moją radością – przyznaje Beata Went, która od 1997 roku prowadzi zajęcia plastyczne w MDK-u. – Pamiętam prace wielu uczniów, łącznie z pracami obecnej pani dyrektor Agnieszki Skawińskiej i nagrodzonej dzisiaj Kasi Szczepańskiej. Po latach moi wychowankowie są zszokowani, że kojarzę ich dawną twórczość. Natomiast taką wielką nagrodą dla mnie jest ta przyznana w Paryżu, ponieważ jej autorka w tej chwili mieszka w Australii i współpracuje z The Walt Disney Company – zdradza laureatka.