Wtorek, 18 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Autyzm bez tajemnic. Eksperci podzielą się wiedzą na konferencji


Autyzm bez tajemnic. Eksperci podzielą się wiedzą na konferencji05.03.2024 r.

Warto rozmawiać o autyzmie, aby go zrozumieć. W Rumi znów zagości, już po raz trzeci, konferencja „Autyzm. Od diagnozy do samodzielności”, która umożliwi znalezienie odpowiedzi na najważniejsze pytania. Wydarzenie organizowane przez poradnię Kid i Przedszkole Terapeutyczne Superkids zostało objęte honorowym patronatem burmistrza Michała Pasiecznego.

To już kolejny raz, gdy lokalne organizacje pracujące na co dzień z dziećmi w spektrum autyzmu chcą edukować innych. Autyzm wciąż bywa nierozumiany w społeczeństwie, sprawia też trudności rodzicom i pedagogom. Fachowa wiedza i doświadczenia innych osób mogą pomóc w tym, aby ułatwić codzienne życie.

 

Konferencja rozwieje wątpliwości i pomoże zrozumieć

W kwietniu – Światowym Miesiącu Świadomości Autyzmu – w Rumi znów odbędzie się tematyczna konferencja „Autyzm. Od diagnozy do samodzielności”. Będzie to trzecia edycja bezpłatnego spotkania, które odpowie na pytania związane z funkcjonowaniem osób w spektrum autyzmu.

Odbędzie się w piątek 5 kwietnia od godziny 9:30 w sali konferencyjnej Hotelu Faltom. Wydarzenie objął swoim honorowym patronatem burmistrz Rumi Michał Pasieczny.

Organizatorzy już przyjmują zapisy na bezpłatny udział (przez internetowy formularz dostępny tutaj: https://forms.gle/KgxJqXZHDFhcEPtw8).

Chcemy dotrzeć do specjalistów, terapeutów, nauczycieli szkół masowych z oddziałami integracyjnymi, placówek specjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych, jak również rodziców dzieci z spektrum autyzmu, poszukujących informacji i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Do udziału w konferencji zaprosiliśmy znakomitych prelegentów, którzy podczas swoich wystąpień opowiedzą o dziecku w spektrum autyzmu. Odbędą się również warsztaty dla rodziców oraz dla specjalistów – zapowiadają organizatorzy konferencji.

Kilkugodzinne spotkanie to m.in. rozmowy o objawach autyzmu, niezbędnych formalnościach dla opiekunów zdiagnozowanych dzieci czy wsparciu terapeutycznym u przedszkolaków i starszych dzieci.

Zaplanowano także warsztat dotyczący wspomagania rozwoju mowy dla rodziców autystyków. Nauczyciele dowiedzą się natomiast, jakie metody pracy pomogą w codziennej terapii.

Liczba miejsc na konferencję oraz na warsztaty jest ograniczona, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Marszem zwiększą świadomość o autyzmie

Przypomnijmy, że lokalna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Kid oraz Przedszkole Terapeutyczne Superkids rozpoczęły szerzenie wiedzy o autyzmie w Rumi jeszcze w 2019 roku. Wówczas kilkudziesięcioro przedszkolaków z symbolicznymi, niebieskimi balonami przemaszerowało ulicami miasta na znak wsparcia dla dzieci z tą diagnozą.

Niebieski Marsz Przedszkolaków z kwietnia 2023 roku

W tym roku także planowany jest przemarsz najmłodszych mieszkańców – dokładnie we wtorek 16 kwietnia o godz. 11:00 odbędzie się następna edycja Niebieskiego Marszu Przedszkolaków.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń