Piątek, 01 lipca 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Bajkowi bohaterowie wyjaśnią dzieciom, czym jest Unia Europejska


Bajkowi bohaterowie wyjaśnią dzieciom, czym jest Unia Europejskaf20.04.2022 r.

Bajkowi bohaterowie wyjaśnią dzieciom, czym jest Unia Europejska

„Pomorze w Europie. Gryfiołek i Euralka na tropie uciekającej gwiazdki”. To tytuł nowej publikacji, która ma przybliżyć dzieciom, czym jest Unia Europejska oraz pokazać, jak dzięki funduszom europejskim zmienia się nasz region. Jej autorami są znani twórcy Jovanka Tomaszewska i Wojciech Kołyszko. Książka trafi do pomorskich przedszkoli. Jest również dostępna dla każdego do pobrania w wersji elektronicznej.

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. przyniosło nam ogromne korzyści. Przez ten czas, dzięki funduszom europejskim, nasz kraj zmienił się nie do poznania, a wszystkie jego regiony mogą pomyślnie się rozwijać.

Z projektów współfinansowanych z UE korzystają także najmłodsi mieszkańcy Pomorza. Powstają m.in. nowe szkoły i przedszkola, place zabaw, szlaki turystyczne oraz dużo innych ciekawych miejsc i obiektów. Aby w przystępny sposób przybliżyć im tematykę funduszy europejskich oraz rozpowszechnić wiedzę o zmianach, jakie dokonują się wokół nas przy wykorzystaniu tych środków, przygotowana została specjalna publikacja.

Mam przyjemność zaprezentować naszą najnowszą książkę, z której dowiedzieć się można, czym jest Unia Europejska, jaki ma związek z Polską i Pomorzem, skąd się biorą i do czego służą unijne pieniądze i co ma z tym wszystkim wspólnego nasz samorząd – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Zachęcam do przeczytania tej lektury naszym dzieciom oraz wykorzystania jej w pracy wychowawczej dla dalszego popularyzowania wartości, jakie niesie ze sobą Unia Europejska.

Głównymi bohaterami opowieści są magiczny opiekun Pomorza Gryfiołek, magiczna opiekunka Unii Europejskiej Euralka, a także niesforna Gwiazdka Dwunastka, która uciekła z unijnej flagi, ponieważ chce zwiedzać nasz region. Ich przygody są dziełem znanego zespołu autorów Jovanki Tomaszewskiej i Wojciecha Kołyszki.

Wiemy, jak trudno czasem opisać otaczającą rzeczywistość, a w przypadku funduszy europejskich jest to jeszcze trudniejsze. Dlatego postanowiliśmy poprzez bajkową opowieść i przygody tytułowych bohaterów opowiedzieć najmłodszym, jak to wszystko wygląda – dodaje Marcin Fuchs, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UMWP.

Książka zostanie wysłana do pomorskich przedszkoli. Dostępna jest także do pobrania w wersji elektronicznej (plik pdf. Pomorze w Europie, 51.6 MB).

Kalendarz wydarzeń