Wtorek, 17 maja 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Betlejemskie Światło Pokoju zagościło w Rumi


Betlejemskie Światło Pokoju zagościło w Rumif20.12.2021 r.

Burmistrz Michał Pasieczny z harcerkami przekazującymi Światło Pokoju

Dzięki młodzieży z rumskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego do naszego miasta dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Oficjalne przekazanie symbolicznego lampionu burmistrzowi Michałowi Pasiecznemu odbyło się 16 grudnia w tutejszym urzędzie miasta.

Przedstawiciele ZHP odebrali Światło na granicy, od słowackich Skautów. Aby mogło jak najszybciej dotrzeć na Pomorze, dzięki uprzejmości Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wysłany został wojskowy samolot, na którego pokładzie znalazł się instruktor naszego hufca relacjonują harcerze.

Historia Światła zaczęła się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata znajdowało się w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. Tam też, w Grocie Narodzenia Pańskiego, płonie wieczny ogień, od którego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, a niesiony przez skautów płomień obiega niemal cały świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymując złość czy gniew. W 30-letniej historii tej inicjatywy, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP, pragną dzielić się tym Światłem ze wszystkimi. Niosąc lampiony do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, przekazują radosną nowinę oraz krzewią największe uniwersalne wartości: braterstwo i pokój.

Więcej informacji na temat tego międzynarodowego przedsięwzięcia można znaleźć na stronie internetowej: swiatlo.zhp.pl.

Przekazanie Światła na lotnisku w Babich Dołach, fot. Sara Ejsmont / Chorągiew Gdańska ZHP Przekazanie Światła na lotnisku w Babich Dołach, fot. Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej Przekazanie Światła, fot. Sara Ejsmont / Chorągiew Gdańska ZHP Przekazanie Światła w Urzędzie Miasta Rumi Przekazanie Światła w Urzędzie Miasta Rumi

Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń