Czwartek, 21 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Bezpłatne badania na wykrycie cukrzycy


Bezpłatne badania na wykrycie cukrzycy25.05.2022 r.


Sprawdź, czy jesteś zagrożony cukrzycą typu 2. Trwa metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2 #WolniOdCukrzycy. Propozycja skierowana jest do osób w wieku od 18 do 64 lat. Z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy Gdyni, Rumi, Redy, miasta i gminy Wejherowo, Luzina, Szemudu, Kosakowa, miasta i gminy Puck, Władysławowa, Jastarnii i Helu. W ramach projektu przeprowadzonych zostanie blisko 71 tys. ankiet. Na ich podstawie 7843 osoby skorzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych. Projekt finansowany jest ze środków europejskich.

DLA KOGO PROGRAM PROFILAKTYKI?

Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Z bezpłatnych badań skorzystać może każdy, choć szczególnie powinny zrobić to osoby w wieku 18-64, aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, czyli z nadwagą, chorobami serca i nadciśnieniem. 

NA CZYM POLEGA PROGRAM?

Program #WolniOdCukrzycy zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę kiedy nie daje ona jeszcze objawów. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat. Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka, a także wezmą udział w zajęciach z fizjoteraputą, który dopasuje harmonogram ćwiczeń szczególnie dla osób z nadwagą i otyłością.

Ankietę FINDRISK można wypełnić online tutaj >> 

Po zakwalifikowaniu się do programu badania przeprowadzane są:

  • dla mieszkańców Gdyni w dwóch Punktach Pobrań Diagnostyki na terenie Gdyni przy ul. Tadeusza Wendy 7/9 lub ul. Chwaszczyńskej 2,
  • dla mieszkańców gmin z powiatu puckiego i wejherowskiego w NZOZ nr 1 w Rumii przy ul. Czesława Miłosza 3. 

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej >>https://niecukrzymy.pl/ 

 

Z programu bezpłatnych badań na wykrycie cukrzycy  mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy województwa pomorskiego. Więcej informacji na stronie https://stopcukrzycy.pomorskie.eu/

 

9 MLN ZŁ NA WALKĘ Z CUKRZYCĄ W METROPOLII

Program Profilaktyki Cukrzycy współfinansowany jest środków europejskich przeznaczonych na realizację projektów metropolitalnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Na terenie naszej metropolii realizowanych jest 6 projektów mających na celu zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę. Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85% pochodzi z funduszy europejskich. W ramach projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń