Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Biblioteka Kaszubska została otwarta


Biblioteka Kaszubska została otwarta28.08.2023 r.

Uroczyste otwarcie Biblioteki Kaszubskiej w Rumi

Biblioteka Kaszubska, nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi, została oficjalnie otwarta w poniedziałek 28 sierpnia. To druga po Stacji Kultura nowoczesna książnica zlokalizowana na terenie miasta. Na jej budowę rumska jednostka pozyskała półtoramilionowe dofinansowanie. Inwestycja stanowi zwieńczenie pierwszego etapu rewitalizacji Placu Kaszubskiego.

W 2014 roku w Rumi otwarto Stację Kultura, główną siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej. W ciągu niecałej dekady obiekt otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym tytuł najpiękniejszej biblioteki świata w konkursie Library Interior Design Awards.

Stacja Kultura to niewątpliwie najważniejszy obiekt biblioteczny na terenie miasta, jednak nasza instytucja posiada także swoje filie. Jedna z nich do 2022 roku zlokalizowana była w niewielkim lokalu przy ulicy Kościelnej 17. Mieszkańcy północnej części Rumi korzystali z niej przez kilkadziesiąt lat. Teraz tę niewielką przestrzeń zastąpiła nowoczesna placówka – mówi Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.

Nowa biblioteka ulokowana została w budynku pamiętającym XIX wiek, zlokalizowanym przy Placu Kaszubskim, w historycznym centrum Rumi. Jej budowa to pierwszy krok do rewitalizacji wyjątkowo cennej, choć obecnie zdegradowanej, miejskiej przestrzeni.

Plac Kaszubski to jedno z niewielu miejsc w Rumi, w którym zachowany został oryginalny historyczny układ urbanistyczny. Zlokalizowanie w tym miejscu biblioteki, czyli instytucji kultury, której oferta cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym, to moim zdaniem strzał w dziesiątkę – podkreśla dyrektor.

W Bibliotece Kaszubskiej na 220 metrach kwadratowych wydzielone zostały strefy dla osób dorosłych, a także dzieci i młodzieży. Nowa filia nawiązuje do tradycji i kultury materialnej Kaszub, choć w nowoczesnym, zreinterpretowanym wydaniu. Inwestycję zaprojektował Jan Sikora, architekt odpowiedzialny za stworzenie Stacji Kultura.

W projekcie stylistycznym biblioteki czerpaliśmy z lokalności, ale pod kątem funkcjonalnym odnieśliśmy się do najlepszych wzorców światowych. Dużą lekcją była także Stacja Kultura, która nauczyła nas planowania przestrzeni w ten sposób, by była maksymalnie pojemna pod kątem możliwości adaptacji na różne funkcje, wydarzenia i pomysły – przyznaje Jan Sikora.

Elewację nowej biblioteki ozdobił mural nawiązujący do historii Placu Kaszubskiego i malowany szyld wzorowany na napisie, jaki znajdował się na budynku w okresie międzywojennym. Wewnątrz budynku wyeksponowano drewniane figurki kolorowych ptaków autorstwa Bogumiła Kustusza, rzeźbiarza ludowego pochodzącego z Rumi. Z kolei przed budynkiem pojawił się książkomat umożliwiający czytelnikom odbiór książek również poza godzinami funkcjonowania placówki.

W otwarciu nowej filii bibliotecznej wzięli udział bibliotekarze z Rumi, Redy, Wejherowa, Gdyni i Gdańska, działacze kaszubscy, samorządowcy, przedstawiciele Instytutu Książki, a przede wszystkim liczni czytelnicy, którzy mogą już korzystać z nowoczesnej placówki zlokalizowanej w samym sercu Starej Rumi.

To niezwykle ważny moment. Bardzo się cieszymy, że nasza tożsamość kulturowa jest podtrzymywana, że udało się zrealizować tę inwestycję. Dla wielu mieszkańców, ale i wywodzących się z Rumi pokoleń, jest to wręcz historyczne wydarzenie. Teraz pracujemy nad kolejnymi etapami rewitalizacji Placu Kaszubskiego – zaznacza radna Teresa Hebel, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury.

Od 2015 roku walczyliśmy, aby Biblioteka Kaszubska powstała w tym historycznym miejscu. Obiekt jest jednym z kluczowych elementów rewitalizacji Placu Kaszubskiego, którą zrealizujemy w kilku etapach. Na terenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego powstanie większy parking, co uwolni przestrzeń przed sklepem mięsnym. Po wybudowaniu nowej strażnicy w okolicach ul. Fredry i Reja ta historyczna siedziba strażaków znajdująca się przy Placu Kaszubskim przejdzie metamorfozę i będzie służyć mieszkańcom Rumi. Na dole prawdopodobnie powstanie restauracja, górę budynku miałyby przejąć organizacje pozarządowe, ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Tę część zadania zapewne sfinansujemy w ramach rewitalizacji, z kolejnego rozdania środków unijnych – informuje burmistrz Michał Pasieczny. – Ogromne podziękowania dla wszystkich osób i organizacji zaangażowanych w działania na Placu Kaszubskim, tym pięknym, historycznym zakątku Rumi. Dzięki tak dużej aktywności, czyli partycypacji społecznej, znacznie łatwiej pozyskuje się środki unijne i inne dotacje. W dobrym zespole siła, razem możemy znacznie więcej – podsumowuje.


Zadanie „Biblioteka Kaszubska – adaptacja lokalu na potrzeby filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi” zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Kierunek Interwencji 2.1 Infrastruktura Bibliotek 2021-2025.

Przecięcie symbolicznej wstęgi Uczestnicy uroczystego otwarcia Biblioteki Kaszubskiej Uczestnicy uroczystego otwarcia Biblioteki Kaszubskiej Bibliotekarze uczestniczący w otwarciu nowej filii Przemawiający dyrektor MBP Dariusz Rybacki Przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Uczestnicy uroczystego otwarcia Biblioteki Kaszubskiej Przedstawiciel Instytutu Książki Przemawiający dyrektor MBP Dariusz Rybacki Przemawiający burmistrz Michał Pasieczny Przewodniczący ZKP oddział główny Przemawiający profesor Edmund Wittbrodt Na scenie Dariusz Rybacki i Józef Lanc Uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi Dariusz Rybacki Weronika Korthals Biblioteka Kaszubska z zewnątrz (zdjęcie wykonane przed otwarciem) Biblioteka Kaszubska wewnątrz (zdjęcie wykonane przed otwarciem) Biblioteka Kaszubska wewnątrz (zdjęcie wykonane przed otwarciem) Biblioteka Kaszubska wewnątrz (zdjęcie wykonane przed otwarciem) Biblioteka Kaszubska wewnątrz (zdjęcie wykonane przed otwarciem) Biblioteka Kaszubska wewnątrz (zdjęcie wykonane przed otwarciem) Biblioteka Kaszubska wewnątrz (zdjęcie wykonane przed otwarciem) Biblioteka Kaszubska wewnątrz (zdjęcie wykonane przed otwarciem)

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń