Biblioteka Kaszubska, nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi, została oficjalnie otwarta w poniedziałek 28 sierpnia. To druga po Stacji Kultura nowoczesna książnica zlokalizowana na terenie miasta. Na jej budowę rumska jednostka pozyskała półtoramilionowe dofinansowanie. Inwestycja stanowi zwieńczenie pierwszego etapu rewitalizacji Placu Kaszubskiego.
W 2014 roku w Rumi otwarto Stację Kultura, główną siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej. W ciągu niecałej dekady obiekt otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym tytuł najpiękniejszej biblioteki świata w konkursie Library Interior Design Awards.
– Stacja Kultura to niewątpliwie najważniejszy obiekt biblioteczny na terenie miasta, jednak nasza instytucja posiada także swoje filie. Jedna z nich do 2022 roku zlokalizowana była w niewielkim lokalu przy ulicy Kościelnej 17. Mieszkańcy północnej części Rumi korzystali z niej przez kilkadziesiąt lat. Teraz tę niewielką przestrzeń zastąpiła nowoczesna placówka – mówi Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.
Nowa biblioteka ulokowana została w budynku pamiętającym XIX wiek, zlokalizowanym przy Placu Kaszubskim, w historycznym centrum Rumi. Jej budowa to pierwszy krok do rewitalizacji wyjątkowo cennej, choć obecnie zdegradowanej, miejskiej przestrzeni.
– Plac Kaszubski to jedno z niewielu miejsc w Rumi, w którym zachowany został oryginalny historyczny układ urbanistyczny. Zlokalizowanie w tym miejscu biblioteki, czyli instytucji kultury, której oferta cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym, to moim zdaniem strzał w dziesiątkę – podkreśla dyrektor.
W Bibliotece Kaszubskiej na 220 metrach kwadratowych wydzielone zostały strefy dla osób dorosłych, a także dzieci i młodzieży. Nowa filia nawiązuje do tradycji i kultury materialnej Kaszub, choć w nowoczesnym, zreinterpretowanym wydaniu. Inwestycję zaprojektował Jan Sikora, architekt odpowiedzialny za stworzenie Stacji Kultura.
– W projekcie stylistycznym biblioteki czerpaliśmy z lokalności, ale pod kątem funkcjonalnym odnieśliśmy się do najlepszych wzorców światowych. Dużą lekcją była także Stacja Kultura, która nauczyła nas planowania przestrzeni w ten sposób, by była maksymalnie pojemna pod kątem możliwości adaptacji na różne funkcje, wydarzenia i pomysły – przyznaje Jan Sikora.
Elewację nowej biblioteki ozdobił mural nawiązujący do historii Placu Kaszubskiego i malowany szyld wzorowany na napisie, jaki znajdował się na budynku w okresie międzywojennym. Wewnątrz budynku wyeksponowano drewniane figurki kolorowych ptaków autorstwa Bogumiła Kustusza, rzeźbiarza ludowego pochodzącego z Rumi. Z kolei przed budynkiem pojawił się książkomat umożliwiający czytelnikom odbiór książek również poza godzinami funkcjonowania placówki.
W otwarciu nowej filii bibliotecznej wzięli udział bibliotekarze z Rumi, Redy, Wejherowa, Gdyni i Gdańska, działacze kaszubscy, samorządowcy, przedstawiciele Instytutu Książki, a przede wszystkim liczni czytelnicy, którzy mogą już korzystać z nowoczesnej placówki zlokalizowanej w samym sercu Starej Rumi.
– To niezwykle ważny moment. Bardzo się cieszymy, że nasza tożsamość kulturowa jest podtrzymywana, że udało się zrealizować tę inwestycję. Dla wielu mieszkańców, ale i wywodzących się z Rumi pokoleń, jest to wręcz historyczne wydarzenie. Teraz pracujemy nad kolejnymi etapami rewitalizacji Placu Kaszubskiego – zaznacza radna Teresa Hebel, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury.
– Od 2015 roku walczyliśmy, aby Biblioteka Kaszubska powstała w tym historycznym miejscu. Obiekt jest jednym z kluczowych elementów rewitalizacji Placu Kaszubskiego, którą zrealizujemy w kilku etapach. Na terenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego powstanie większy parking, co uwolni przestrzeń przed sklepem mięsnym. Po wybudowaniu nowej strażnicy w okolicach ul. Fredry i Reja ta historyczna siedziba strażaków znajdująca się przy Placu Kaszubskim przejdzie metamorfozę i będzie służyć mieszkańcom Rumi. Na dole prawdopodobnie powstanie restauracja, górę budynku miałyby przejąć organizacje pozarządowe, ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Tę część zadania zapewne sfinansujemy w ramach rewitalizacji, z kolejnego rozdania środków unijnych – informuje burmistrz Michał Pasieczny. – Ogromne podziękowania dla wszystkich osób i organizacji zaangażowanych w działania na Placu Kaszubskim, tym pięknym, historycznym zakątku Rumi. Dzięki tak dużej aktywności, czyli partycypacji społecznej, znacznie łatwiej pozyskuje się środki unijne i inne dotacje. W dobrym zespole siła, razem możemy znacznie więcej – podsumowuje.
Zadanie „Biblioteka Kaszubska – adaptacja lokalu na potrzeby filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi” zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Kierunek Interwencji 2.1 Infrastruktura Bibliotek 2021-2025.