Środa, 29 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Chór świętej Cecylii koncertowo zakończył obchody setnych urodzin


Chór świętej Cecylii koncertowo zakończył obchody setnych urodzin28.11.2022 r.

Dyrygent Krzysztof Brzozowski z Chórem świętej Cecylii

Z okazji 100-lecia działalności Chór świętej Cecylii trzykrotnie występował w tym roku przed rumską publicznością – raz w czerwcu i dwa razy w listopadzie. Frekwencja, owacje na stojąco, bisy oraz liczne komentarze zamieszczane w mediach społecznościowych świadczą o tym, że wszystkie te koncerty można uznać za wyjątkowe. Podczas ostatniego wydarzenia chór został uhonorowany przez Ministerstwo Kultury.

Muzyczno-duchowa uczta, która zwieńczyła obchody 100-lecia działalności Chóru świętej Cecylii, odbywała się w sobotni wieczór (26 listopada) we wnętrzach neorenesansowego Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi. Występującemu pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego chórowi towarzyszyła Pomorska Orkiestra Symfoniczna oraz solistki: zwyciężczyni 12. edycji programu „The Voice of Poland” Marta Burdynowicz i słynna mezzosopranistka Małgorzata Walewska. W repertuarze nie zabrakło piosenek znanych z polskich i zagranicznych filmów, pieśni sakralnych, a także klasycznych utworów skomponowanych między innymi przez Mozarta. Muzyczne spotkanie poprowadził działacz kultury i radny powiatowy Leszek Winczewski.

Chcę podziękować całemu zespołowi za wielki trud i wieloletnią pracę na rzecz kultury – zarówno w Rumi, jak i powiecie wejherowskim. Serdecznie dziękuję także gwiazdom, które zaszczyciły swoją obecnością naszą uroczystość: pani Marcie Burdynowicz oraz pierwszej damie polskiej opery, maestrze Małgorzacie Walewskiej, która po raz pierwszy wystąpiła koncertowo w Rumi i naszym powiecie. Wraz z chórem zaśpiewała między innymi jedną z najsłynniejszych pieśni o tematyce sakralnej „Ave Maria” Franciszka Schuberta – powiedział Krzysztof Brzozowski, dyrygent zespołu.

Występowi przyglądali się i przysłuchiwali lokalni działacze kultury oraz samorządowcy, w tym burmistrz Michał Pasieczny oraz starosta wejherowski Gabriela Lisius. Przedstawicielka starostwa, w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodziła chór odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za szczególne zasługi w działalności artystycznej i kulturalnej oraz całokształt pracy w dziedzinie popularyzacji pieśni chóralnej. Medal w imieniu zespołu odebrali wspólnie prezes chóru Teresa Kaleta oraz dyrygent Krzysztof Brzozowski.

Inaugurację tegorocznych obchodów 100-lecia chóru stanowił koncert, który odbył się 5 czerwca w murach tego samego kościoła. Zespół zaprezentował wówczas przede wszystkim utwory znane z polskich filmów. Drugi występ odbył się 11 listopada w hali rumskiego MOSiR-u, tym razem chór skupił się na patriotycznych piosenkach.


Chór świętej Cecylii działa nieprzerwanie od lat dwudziestych ubiegłego wieku, skupiając się na propagowaniu kultury wokalnej, ubogacaniu liturgii śpiewem, krzewieniu tradycji kaszubskich oraz integracji różnych pokoleń śpiewaków. Zespół uczestniczył w wielu polskich i międzynarodowych festiwalach, konkursach oraz przeglądach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W 2012 roku chór został odznaczony medalem „Za Zasługi dla Powiatu Wejherowskiego”. Od ponad 25 lat prezesem chóru jest Teresa Kaleta, a funkcję dyrygenta od 20 lat pełni Krzysztof Brzozowski.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń