Środa, 01 maja 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Chóry, organy i kaszubskie pieśni – najlepsze usłyszeliśmy w Rumi


Chóry, organy i kaszubskie pieśni – najlepsze usłyszeliśmy w Rumi25.10.2023 r.

Występ jednego z chórów podczas festiwalu, fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie

Rumianie przez kilka dni mieli okazję słuchać muzyki religijnej najwyższej jakości – wykonywanej na żywo przez profesjonalne chóry, cenionych dyrygentów i organistów. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego odbył się już po raz 35., tradycyjnie w rumskim sanktuarium. Najlepsi z grona 320 wykonawców zostali nagrodzeni i otrzymali wyróżnienia. Serca jurorów i publiczności podbił poznański chór „Skowronki”, organista Dominik Mendak i warszawski chór „VRC”, który wykonał pieśń w języku kaszubskim.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego to prawdziwe święto muzyki religijnej i lokalna tradycja kultywowana od 35 lat – zawsze w bogatej oprawie i zawsze w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. Tegoroczna edycja odbywała się od 19 do 21 października i ściągnęła do Rumi aż 320 wykonawców pieśni sakralnych. Co ważne, jest to wydarzenie, którego ranga sięga daleko poza granice kraju.

W otwarciu festiwalu uczestniczyli reprezentanci tutejszego samorządu: wiceburmistrz Ariel Sinicki oraz radna Teresa Hebel.

– To bardzo ważne wydarzenie kulturalne w naszym mieście. Tegoroczny, jubileuszowy festiwal gościł wielu znamienitych uczestników z różnych krajów: Niemiec, Czech, Francji i Polski. Poziom artystyczny był, jak co roku, bardzo wysoki. Cieszy się on ogromnym splendorem w Polsce oraz w Europie, rozsławiając nasze miasto. Festiwal, który ma tak wysoką renomę na arenie krajowej i międzynarodowej, wśród naszych mieszkańców nie jest zbyt znany, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich rumian do udziału w przyszłorocznym festiwalu, bowiem jest to wspaniała uczta dla ducha – mówi radna Teresa Hebel, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury.

Chóry, dyrygenci i wykonawcy muzyki organowej, a także konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim – to kategorie, w których artyści rywalizowali o uznanie jurorów. Wśród nich cenione nazwiska z czołowych polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Ich serca podbił w tym roku poznański Chór Dziewczęcy „Skowronki” pod dyrekcją Alicji Szelugi, który zdobył Grand Prix Festiwalu oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (10 000 zł). Nagroda dla najlepszego dyrygenta (1000 zł) przypadła natomiast Annie Moniuszko reprezentującej Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 

Złotymi dyplomami uhonorowano chóry: „VRC” z Warszawy, Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, „Mus Arietes” z Józefowa, „Cantores Sancti Nicolai” z Bochni i „Medici Cantares” z Bydgoszczy. Brązowy dyplom trafił do Kameralnego Chóru „Santiago” z Lublina. Najlepszym wykonaniem pieśni w języku kaszubskim – Mój Ojcze – popisał się stołeczny chór „VRC” (5000 zł).

Druga rywalizacja, Konkurs Muzyki Organowej, przyniosła zwycięstwo Dominika Mendaka z Akademii Muzycznej w Gdańsku, który otrzymał nagrodę ufundowaną przez burmistrza Rumi Michała Pasiecznego (8 000 zł). Na podium uplasowali się także Szymon Jarzyna (3 500 zł) i Michał Staniek (1 500 zł) z Akademii Muzycznej w Katowicach. Dodatkowo w tym roku rozstrzygnięto Konkurs Kompozytorski „Rumina 800” na pieśń o Rumi do słów Kazimierza Nowosielskiego – najlepszą kompozycję (Pieśń Pochwalna) stworzył Mikołaj Gąsiewski (25 000 zł).

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej to nie tylko przesłuchania konkursowe, ale także koncerty, w tym improwizacje do Gregoriańskich Antyfon Maryjnych Thierry’ego Mechlera i Sławomira Bronka, „Muzyka Wiednia” artystów z Austrii i Polski oraz „Ave Maria w muzyce” w wykonaniu polsko-niemiecko-austriackim.

– Ważnym elementem festiwalu były cztery koncerty w międzynarodowej obsadzie. Wystąpili artyści zagraniczni z Wiednia, Paryża, Salzburga i Detmold oraz polscy: z Gdańska, Katowic i Łodzi. Rumski festiwal już na stałe wpisuje się w polskie i europejskie dziedzictwo kultury. Rzeczą znamienitą jest, że historia zatoczyła koło, otóż w Jury Konkursu Organowego zasiedli m.in. dr hab. Tomasz Głuchowski i dr hab. Krzysztof Lukas, którzy jako studenci w latach 90. brali udział w rumskim Konkursie Organowym, a dziś zasiadają w Komisji Oceniającej i przysyłają na konkurs własnych studentów – mówi Daniel Ptach, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi.

Nagrody finansowe dla laureatów zostały ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Rumi, Urząd Miasta Wejherowa, Archidiecezję Gdańską, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Inspektorię Salezjańskiej Prowincji pw. św. Wojciecha w Pile oraz Starostwo Powiatowe w Wejherowie.

Z wielką dumą, ale i pokorą, piastuję funkcję Dyrektora Artystycznego jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych na Pomorzu. Jestem pewien, że w Rumi doczekaliśmy się ważnego ośrodka kulturalnego, a Festiwal jest wspaniałym miejscem, aby przekonać się o tym, jak piękną i jednoczącą społeczność rolę pełni muzyka w najlepszym wydaniu – podsumowuje prof. dr hab. Roman Perucki, dyrektor artystyczny festiwalu.

Występ jednego z chórów biorących udział w festiwalu, fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie Publiczność i uczestnicy podczas festiwalu, fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie Publiczność i uczestnicy podczas festiwalu, fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie Laureat konkursu organowego, źródło: Facebook.com Wręczenie nagród, fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie Wręczenie nagród, fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie Występ jednego z chórów, fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie Występ jednego z chórów, fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie Występ jednego z chórów, fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie Wręczenie nagród, fot. Starostwo Powiatowe w Wejherowie Zwycięski chór, źródło: Facebook.com

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń