Piątek, 27 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Chórzyści z Krakowa laureatami 34. Festiwalu Muzyki Religijnej


Chórzyści z Krakowa laureatami 34. Festiwalu Muzyki Religijnej24.10.2022 r.


Organiści, dyrygenci i chórzyści rywalizowali o nagrody finansowe podczas 34. Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. Wydarzenie, tradycyjnie już, odbywało się w murach rumskiego sanktuarium od 20 do 22 października. Tegoroczne grand prix i nagrodę ministra kultury otrzymał Chór Mieszany Katedry Wawelskiej pod dyrekcją Andrzeja Korzeniowskiego, który został też uznany za najlepszego dyrygenta.

Już po raz 34. do Rumi zjechali młodzi organiści i chóry, wszyscy gotowi do pięknej rywalizacji w ramach konkursów. Mieliśmy też okazję gościć międzynarodowe jury, które dzięki swojej wiedzy i ogromnemu doświadczeniu mogło skrupulatnie i sprawiedliwie ocenić każdego uczestnika – mówi Daniel Ptach, dyrektor festiwalu. – Trzy koncerty wieńczące każdy konkursowy dzień były niezwykłym wydarzeniem muzycznym. Ogłoszenie wyników wywołało niemałe emocje wśród uczestników, ponieważ zarówno organiści, jak i chóry uczestniczące w konkursach, prezentowały wysoki i bardzo wyrównany poziom wykonawczy – podkreśla.

Do Konkursu Muzyki Organowej przystąpiło 9 organistów w wieku do 27 lat z uczelni muzycznych w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu. Do drugiego etapu zmagań przeszło 5 uczestników z Warszawy, Krakowa i Gdańska.

Decyzją jury pierwszą nagrodę przyznano Zofii Rogalskiej z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (8000 zł). Drugie miejsce zajął Grzegorz Bigas (4000 zł) z tej samej uczelni. Natomiast podium zamknęli ex aequo: Kacper Orzechowski (Kraków), Jakub Maniecki (Gdańsk) i Marlena Neć (Gdańsk), którzy otrzymali nagrody finansowe w wysokości 500 zł.

W Konkursie Zespołów Chóralnych udział wzięło 7 zespołów, które przyjechały z: Bydgoszczy, Gdańska, Józefowa, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Spośród nich 4 chóry wystąpiły w Konkursie na Najlepsze Wykonanie Pieśni Religijnej w Języku Kaszubskim.

Grand prix i nominację do Konkursu Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu otrzymał Chór Mieszany Katedry Wawelskiej z Krakowa (9000 zł). Zespół zdobył również nagrodę specjalną – Puchar Prezesa Rady Chórów Kaszubskich, a kierujący chórem Andrzej Korzeniowski został uznany przez jury za najlepszego dyrygenta konkursu (3000 zł).

Pierwsze miejsce i złoty dyplom przyznano Wrocławskiemu Chórowi Żeńskiemu (6000 zł). Nagrodę za Najlepsze Wykonanie Pieśni Religijnej w Języku Kaszubskim zdobył Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego z Bydgoszczy (5000 zł). Puchar Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr powędrował do Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Natomiast Puchar Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr otrzymała Schola Cantorum Maximilianum z Józefowa.

Koncert laureatów, kończący festiwal, ukazał piękno wykonań konkursowych, ale i radość związaną z sukcesem, jakim jest zajęcie wysokich lokat podczas naszego rumskiego festiwalu – ocenia Daniel Ptach. – Ta satysfakcja i radość są najważniejszą nagrodą za trud i wielomiesięczne poświęcenie czasu na przygotowanie repertuaru konkursowego. Rumia, poprzez realizację tak wieloaspektowego festiwalu, stała się po raz kolejny niezwykle ważnym centrum kreacji artystycznej dla wielu artystów profesjonalnych, ale i amatorów oraz dla publiczności, która zechciała uczestniczyć w tym wydarzeniu. Zainteresowanie stanowi inspirację dla nas, organizatorów, do podejmowania kolejnych wyzwań związanych z planowaniem i realizacją następnych edycji – podsumowuje dyrektor festiwalu.

Nagrody zostały ufundowane przez: Urząd Miasta Rumi, Archidiecezję Gdańską, Urząd Miasta Wejherowa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Starostwo Powiatowe w Wejherowie oraz Towarzystwo Salezjańskie – Inspektorię Pilską pw. św. Wojciecha.


W tym roku przypada 35. rocznica śmierci ks. profesora Stanisława Ormińskiego – salezjanina, kompozytora, organisty, chórmistrza, kapelmistrza i patrona festiwalu. Tegoroczna edycja wydarzenia była kolejnym upamiętnieniem tego niezwykłego człowieka, który pomimo upływu lat nadal inspiruje organizatorów oraz uczestników do podążania wytyczonym przez niego szlakiem umiłowania muzyki, w szczególności tej skierowanej do Stwórcy, a także szacunkiem do każdego człowieka i jego przekonań oraz spełniania się poprzez realizację swojej pasji związanej z muzyką.
Uczestnik konkursu organowego Uczestnicy konkursu chóralnego Wykonawcy koncertu Wykonawcy koncertu Prowadzący Instrumentalista Publiczność Publiczność Publiczność Daniel Ptach, dyrektor festiwalu Statuetki wręczane laureatom Przemawiający Daniel Ptach, dyrektor festiwalu Wręczenie nagrody laureatce konkursu organowego przez burmistrza Michała Pasiecznego Publiczność Laureat nagrody na najlepszego dyrygenta Uczestnicy konkursu Chór Mieszany Katedry Wawelskiej – zwycięzcy festiwalu (źródło: facebook.com/cmkw.krakow) Rumskie sanktuarium nocą

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń