Piątek, 26 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Ciocia Utylia uczy dzieci segregować śmieci


Ciocia Utylia uczy dzieci segregować śmieci28.02.2023 r.

Próba spektaklu

Premiera bajki muzycznej o ekologii pt. „Wielkie porządki Cioci Utylii” zgromadziła tłumy. Najmłodsi w przystępny sposób poznawali zasady segregacji odpadów. Odbywający się w siedzibie Fundacji Dla Was spektakl powstał dzięki współpracy Urzędu Miasta Rumi i Pomorskiego Teatru Nobilis, w ramach realizowanego przez samorząd programu edukacji ekologicznej.

O segregacji i łączeniu pokoleń

Ciocia Utylia to słynna w całym bloku ekscentryczka, której sąsiedzi, od kiedy jeździ na wózku i nie wychodzi z domu, pomagają uporać się z codziennymi sprawami. Pewnego dnia, w zastępstwie mamy, do cioci przychodzi Tola, by wesprzeć ją w wielkich porządkach. Choć dziewczynka, onieśmielona osobliwą sąsiadką, wybiera się tam niechętnie, zupełnie znienacka zostaje wchłonięta przez magiczny świat bibelotów i klamotów cioci Utylii. Segregowanie śmieci i opowiadanie bajek zbliża do siebie bohaterki sztuki – nie tylko ze względu na wspólny cel, ale z czystej potrzeby budowania relacji z drugim człowiekiem, a  w tym ciocia Utylia jest niezrównana. Scenariusz i teksty piosenek do spektaklu napisała Ola Lis.

Temat segregacji odpadów jest tematem niełatwym do przedstawienia w teatrze, zwłaszcza kiedy odbiorcą ma być widz dość młody – mówi Ola Lis, scenarzystka spektaklu i odtwórczyni roli Toli. – Idealnym pomysłem na to wydało mi się połączenie dwóch rzeczy – bajek o zwierzętach i budującej się relacji dwóch bardzo wyrazistych postaci: ekscentrycznej cioci Utylii oraz przemądrzałej Toli. Bajki, które w formie piosenek opowiadają sobie bohaterki, dedykowane są właśnie najmłodszym widzom. Ponadto, w rozmowie toczącej się podczas wspólnego sprzątania, przemycamy informacje o tym, jak segregować śmieci, by i nam, i zwierzętom żyło się na tym świecie lepiej – dodaje.

Muzykę do spektaklu skomponował obchodzący w tym roku jubileusz 35-lecia pracy artystycznej Maciej Łyszkiewicz, a reżyserią zajęła się Agnieszka Skawińska.

Uwielbiam robić spektakle dla dzieci. To moja ukochana publiczność, która zawsze żywo reaguje. Praca nad tym spektaklem stała się wyzwaniem, gdyż temat śmieci jest mało teatralnym środkiem wyrazu, ale we współpracy z zespołem artystycznym udało się zrealizować naprawdę przyjemną, pełną humoru i wartościowych treści sztukę – przyznaje Agnieszka Skawińska, reżyserka spektaklu i dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Rumi.

„Wielkie porządki cioci Utylii” to przedstawienie dedykowane dzieciom w wieku 4-8 lat, ale z całą pewnością i te starsze mogą się nim zaciekawić. W końcu, jak twierdzi ciocia Utylia, codziennie uczymy się czegoś nowego.

Bardzo podobały mi się piosenki i kostiumy aktorów. Ze spektaklu zapamiętałam, że nie karmimy kaczek chlebem i że nie wolno zaśmiecać lasu. Przypomniałam też sobie zasady segregacji śmieci – opowiada 8-letnia Magda, która uczestniczyła w premierze spektaklu.

Kalendarz „Cioci Utylii”

W marcu i kwietniu spektakl zostanie zaprezentowany przedszkolakom i uczniom klas pierwszych, którzy uczestniczą w pilotażowym miejskim programie edukacji ekologicznej. Będzie to cykl dziesięciu spotkań. W dalszej perspektywie przedstawienie będzie wystawiane podczas „Lekcji z Kulturą”, do uczestnictwa w których Miejski Dom Kultury zaprasza nie tylko dzieci z Rumi, ale i okolicznych miejscowości.


Bajka muzyczna „Wielkie porządki cioci Utylii”

  • Scenariusz i teksty piosenek: Ola Lis
  • Reżyseria: Aga Skawińska
  • Muzyka: Maciej Łyszkiewicz
  • Scenografia i kostiumy: Agnieszka i Michał Grynkiewiczowie
  • Obsada: Piotr Lewicki, Ola Lis
Premiera spektaklu Publiczność zgromadzona na premierze spektaklu Premiera spektaklu Publiczność zgromadzona na premierze spektaklu Osoby zaangażowane w przygotowanie spektaklu Próba spektaklu Próba spektaklu Próba spektaklu Próba spektaklu Próba spektaklu Próba spektaklu Próba spektaklu

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń