Czwartek, 21 Styczeń 2021
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
BIP Rumia

Do Rumi dotarło Betlejemskie Światło Pokoju


Do Rumi dotarło Betlejemskie Światło Pokojuf22.12.2020 r.

Do Rumi dotarło Betlejemskie Światło Pokoju

W poniedziałkowy wieczór (21 grudnia) pod Miejskim Domem Kultury w Rumi nastąpiło uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy, skauci ze Związku Harcerstwa Polskiego, a także przedstawiciele władz miasta: burmistrz Michał Pasieczny oraz wiceburmistrz Piotr Wittbrodt. Chętni mogli zabrać Światło do swoich domów.

Historia Światła zaczęła się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata znajdowało się w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. Tam też, w Grocie Narodzenia Pańskiego, płonie wieczny ogień, od którego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, a niesiony przez skautów płomień obiega niemal cały świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymując złość czy gniew. W 29-letniej historii tej inicjatywy, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP, pragną dzielić się Światłem ze wszystkimi. Niosąc lampiony do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, przekazują radosną nowinę oraz krzewią największe uniwersalne wartości: braterstwo i pokój. Nie inaczej było w tym roku.

Lampiony czekające przed Miejskim Domem Kultury w Rumi. Przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju pod MDK Rumia. Przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Wiceburmistrz Piotr Wittbrodt oraz burmistrz Michał Pasieczny. Przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Przemawiający burmistrz Michał Pasieczny. Przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń