Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Duathlon po raz piąty odbył się na ulicach Rumi

Duathlon po raz piąty odbył się na ulicach Rumi26.04.2021 r.

Ostatnia niedziela kwietnia upłynęła w Rumi pod znakiem Mistrzostw Polski w Duathlonie. Była to jubileuszowa, piąta edycja imprezy. Ulicami naszego miasta przebiegli i przejechali na rowerach, zgodnie z kategoriami wiekowymi, najlepsi zawodnicy z całego kraju.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonali: dyrektor MOSiR-u Jolanta Król, wicestarosta wejherowski Jacek Thiel oraz wiceburmistrz Rumi Ariel Sinicki.

Duathlon to wspaniałe sportowe emocje i wysoki poziom uczestników – podkreśla Jolanta Król. – Widać, że zawodnicy mimo pandemii ciężko trenowali i mogą pochwalić się doskonałą formą. Cieszymy się, że możemy u nas gościć elitę w tej dyscyplinie sportu, profesjonalistów z całej Polski – dodaje.

Program zawodów obejmował cztery wyścigi. Punktualnie o godz. 10:00 rozpoczęły się mistrzostwa kraju w 12 grupach wiekowych – co 5 lat na dystansie sprinterskim, w konwencji bez draftingu (czyli z obowiązkową jazdą indywidualną na czas). Wyścig ten ukończyło 240 zawodniczek i zawodników. W klasyfikacji generalnej kobiet zwyciężyły: Katarzyna Kaczkowska (CTS Straszyn), przed Magdaleną Lenz (Tri Starogard Gdański) oraz Karliną Jahnz (Go2Tri Stargard). W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrali: Sergiusz Sobczyk (Trinergy Warszawa), przed Pawłem Ochalem (FCNB Tri Klub – TEAMOCHAL Bydgoszcz) oraz Janem Popławskim z UKS Manta Warszawa.

Drugim wyścigiem dnia była rywalizacja młodzików (13-14 lat) ze startem wspólnym – oddzielnie dla chłopców, oddzielnie dla dziewcząt, którą ukończyło 38 z 45 zgłoszonych osób. Zwyciężczyniami wśród młodziczek zostały: Emilia Kaca z UKS TRS Susz, przed Martyną Gajdą z MLUK Koło i Karoliną Łostowiecką z KS Barrakuda Mińsk Mazowiecki. Wśród młodzików zwyciężyli: Kacper Serwiński ze Swim Tri Rzeszów, przed Aleksandrem Turowskim z Delfa Gryfino i Michałem Jańczakiem z Dwójka Morena Gdańsk. Czternaste miejsce zajął 13-letni Mateusz Wasilewski z UKS Tri-Team Rumia, który na co dzień specjalizuje się w pływaniu.

Trzecim punktem programu były zawody juniorów młodszych (15-17 lat) z rekordową obsadą na starcie: 85 zawodniczek i zawodników. Zwyciężyły: Maja Wąsik (Sportvise Kraków), przed Aleksandrą Ferchmin (AZS UAM Poznań) oraz Joanną Pietruszyńską (Ironman Szczecin). Czwarte miejsca zajęła Karolina Szalast z UKS Tri-Team Rumia. Wśród juniorów zwyciężyli: Jakub Gajda (MLUK Koło), przed Bartoszem Majorczykiem z GST Gniezno oraz Janem Brzóską z Akweduktu Kielce. Natomiast 23. miejsce zajął 15-letni Maciej Netter z UKS Tri-Team Rumia.

Ostatnim akordem Mistrzostw Polski w Rumi był wyścig główny kobiet i mężczyzn w kategorii juniorów, młodzieżowców i seniorów. W klasyfikacji generalnej kobiet zwyciężyły: Marta Łagownik z UKS Dwójka Morena Gdańsk, przed Pauliną Klimas (AZS AWF Katowice) oraz Joanną Wożniak KS Ironman Szczecin. Marta Łagownik pobiła rekord trasy, ustanowiony przez olimpijkę Marię Cześnik, i rekord pierwszego 5-kilometrowego odcinka biegu. W klasyfikacji generalnej mężczyzn zwyciężyli: Kacper Stępniak z KS GVT Świebodzice, przed Maciejem Bruździakiem z UKS CityZen Poznań oraz Pawłem Najmowiczem z Olsztyna. W kategorii młodzieżowej kobiet zwyciężyły: Joanna Woźniak z CS Ironman Szczecin, przed Zuzanną Sudak oraz Magdą Sudak (obie z UKS G8 Bielany Warszawa). Wśród juniorek zwyciężyły: Józefina Młynarska (Sportvise Kraków), przed Weroniką Ptaszyńską (Unia Oświęcim) i Roksaną Pruchnik (Litwin Triathlon Elite Wrocław). Wśród juniorów triumfował w świetnym stylu Kamil Kulik (UKS Tri-Team Rumia), przed Maksymilianem Kopiczko (Medyk Giżycko) i Piotrem Brudło (CS Ironman Szczecin). Z kolei 9. miejsce wśród juniorek zdobyła Zuzanna Tomczak z UKS Tri-Team Rumia.

Organizatorami Rumia Lotto Duathlon Energy – Mistrzostw Polski w Duathlonie był UKS Tri-Team Rumia przy współpracy z: Energy Events, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rumi oraz Polskim Związkiem Triathlonu.

Były to zawody pod każdym względem rekordowe – podkreśla Piotr Netter, prezes i trener UKS Tri-Team Rumia. – Zarówno w kontekście frekwencyjnym, ponad 400 zawodniczek i zawodników ukończyło mistrzostwa, ale przede wszystkim w kwestii poziomu sportowego. Do Rumi przyjechali niemal wszyscy najlepsi triathloniści i duathloniści z kraju. Te bardzo udane mistrzostwa Polski mogły się odbyć dzięki wsparciu finansowemu miasta Rumi, samorządu województwa pomorskiego, Starostwa Powiatowego w Wejherowie, partnerowi tytularnemu Lotto i Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Rumi – podsumowuje.

Pełne wyniki można znaleźć pod tym linkiem.