Wtorek, 25 czerwca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Dyzio zabrał dzieci w podróż po wyobraźni – premierowy spektakl


Dyzio zabrał dzieci w podróż po wyobraźni – premierowy spektakl07.02.2020 r.


Czwartkowa (6 lutego) premiera spektaklu muzycznego „Dyzio w krainie wyobraźni” zachęciła dzieci i ich rodziców do spędzenia wieczoru w Dworku pod Lipami. Zawodowy Teatr Miejskiego Domu Kultury w Rumi przygotował specjalne przedstawienie dla najmłodszych.

Sztuka opowiada o losach chłopca, który nie ma przyjaciół, a nauka sprawia mu wiele trudności. To wszystko powoduje, że nie lubi szkoły, zaś emocje, z jakimi przychodzi mu się mierzyć, biorą górę. Na szczęście spotyka niezwykłe istoty, które pomagają mu zrozumieć, że jego zachowanie nie jest przyjazne i być może dlatego nikt nie chce się z nim kolegować. Dowiaduje się, że nauka jest fajna, jeśli znajdzie się sposób na to, jak się uczyć oraz, że praca z wyobraźnią pomaga we wszystkich problemach. Z nowymi przyjaciółmi śpiewa piosenki i poznaje świat.

Scenariusz i muzykę do spektaklu napisała Agata Oriana Kwahs, która podkreśla, że sztuka dla dzieci musi przede wszystkim bawić.

Ważne, aby piosenki były ciekawe, a przedstawienie spójne i logiczne. W pisaniu sztuki dla dzieci chodzi o to samo, co w pisaniu dla dorosłych, tylko, że bardziej. Głównie chcę, żeby dzieci się dobrze bawiły, a jeśli przy okazji się czegoś nauczą, to dobrze – podkreśla autorka scenariusza i muzyki Agata Oriana Kwahs.

Dzieci i rodzice nie kryli zadowolenia zarówno w trakcie spektaklu, jak i po nim.

Trzy razy wystraszyłam się podczas przedstawienia, kiedy Paplusia kichała – mówi mała Alicja. – Dyzio był śmieszny i miał fajnego psa – dodaje.

Z Alicją i jej siostrą przyszedł tata, któremu sztuka również się spodobała.

Systematycznie chodzę z dziećmi na spektakle skierowane do najmłodszych. „Dyzio w krainie wyobraźni” stoi na wysokim poziomie pod względem kreacji aktorskich, warstwy muzycznej, jak i samej realizacji – podkreśla tata Alicji.

Miejski Dom Kultury swoją ofertę kieruje do różnych grup wiekowych, a dobry odbiór „Dyzia w krainie wyobraźni” to sygnał, że jest większa potrzeba tworzenia dla dzieci.

Jako aktorka cieszę się, że reakcje dzieci były bardzo żywe. To potwierdza, że rozumiały one żarty i smaczki zawarte w sztuce. Jako dyrektor MDK-u jestem ogromnie zaskoczona frekwencją. Jest do dla mnie sygnał, że jest potrzeba robienia spektakli dla dzieci. Obiecuję, że nasz Zawodowy Teatr będzie w tym kierunku podążać – mówi Agnieszka Skawińska, dyrektor jednostki i odtwórczyni roli Dyzia.

Spektakl „Dyzio w krainie wyobraźni” zostanie wystawiony ponownie 7 lutego o godzinie 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Rumi. Wstęp jest wolny.

Specjalne pokazy dla uczniów klas 0-3 rumskich szkół podstawowych odbywać się będą również w ramach „Lekcji z kulturą”.

„Dyzio w krainie wyobraźni”
Scenariusz i muzyka: Agata Oriana Kwahs
Obsada i twórcy spektaklu: Ola Lis, Piotr Lewicki i Agnieszka Skawińska
Scenografia i kostiumy: Maria Szachnowska, Paweł Lewandowski, Beata Went
Realizacja: Jacek Wojno


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń