Piątek, 19 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Dzieci napisały bajki o Rumi i zilustrowały miejski kalendarz


Dzieci napisały bajki o Rumi i zilustrowały miejski kalendarz30.11.2021 r.


Rumia wydała zbiory bajek oraz kalendarze, których współautorami są uczestnicy tegorocznej edycji projektu „Rumia oczami dzieci”, a dokładniej dwóch konkursów: plastycznego i literackiego. Wszystkie opublikowane opowiadania rozgrywają się na terenie miasta bądź nawiązują do jego historii. Podobnie jest w przypadku kalendarza, którego ilustracje przypominają znane mieszkańcom miejsca i budynki.

Uroczyste przekazanie premierowych egzemplarzy – z udziałem autorów zwycięskich prac, ich rodziców oraz przedstawicieli władz miasta – odbyło się 29 listopada w siedzibie Klubu Integracji Społecznej „Zagórze”. Spotkanie zakończyło się złożeniem podpisów przez autorów pod ich dziełami.

Wspólnie z radną Lucyną Miotk, przewodniczącą Komisji Kultury, mieliśmy ogromną przyjemność wręczyć publikacje laureatom. Zebraliśmy również autografy, bo jesteśmy pewni, że o tych dzieciach i młodzieży będzie jeszcze głośno – powiedział Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi. – Raz jeszcze bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane prace i już teraz zachęcamy lokalne placówki do udziału w kolejnej edycji tego przedsięwzięcia – podsumował.

Zbiory opowiadań wkrótce będą dostępne m.in. w filiach miejskiej biblioteki oraz placówkach oświatowych.


Projekt „Rumia oczami dzieci” został zapoczątkowany w 2017 roku z inicjatywy burmistrza Michała Pasiecznego. Program skierowany jest do wszystkich przedszkoli oraz szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie miasta, a tak naprawdę do najmłodszych mieszkańców, którzy uczęszczają do tych placówek.

Od początku celem przedsięwzięcia jest budowanie poczucia lokalnej tożsamości, propagowanie wiedzy o mieście i samorządzie gminnym, a także zaangażowanie dzieci oraz młodzieży w życie społeczne małej ojczyzny. Osiągnięcie tych zamierzeń jest możliwe dzięki aktywności miejscowych placówek oświatowych oraz ich wychowanków, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Inicjatywa na dobre zagościła w świadomości mieszkańców, o czym może świadczyć zainteresowanie inicjatywą. W tegorocznej, czwartej już, edycji projektu uczestniczyła rekordowa liczba jednostek – aż 31 szkół i przedszkoli, publicznych oraz prywatnych.

Podczas zajęć grupowych setki dzieci poznawały miejskie symbole, historię Rumi, podstawowe zasady ekologii czy też sposób funkcjonowania samorządu. Z kolei indywidualni uczestnicy przesyłali prace na dwa konkursy – plastyczny i literacki – polegające na stworzeniu ilustracji, bajki, baśni lub opowiadania, które w jakiś sposób nawiązują do Rumi. Wytwory ich wyobraźni można podziwiać w najnowszych wydaniach zbioru opowiadań i kalendarzy.

Wiceburmistrz Piotr Wittbrodt i radna Lucyna Miotk wręczający publikacje Laureatka konkursu plastycznego Laureatka konkursu plastycznego Laureat konkursu plastycznego Laureatka konkursu plastycznego Laureatka konkursu plastycznego wskazująca swoją pracę Laureatka konkursu plastycznego Laureat konkursu plastycznego Osoba odbierająca nagrodę w imieniu laureata konkursu plastycznego Laureat konkursu plastycznego Laureat konkursu plastycznego Laureatka konkursu plastycznego Laureatka konkursu pisarskiego Laureatka konkursu pisarskiego Laureat konkursu pisarskiego Laureatka konkursu plastycznego podpisująca swoją pracę Laureatka konkursu plastycznego podpisująca swoją pracę Laureat konkursu plastycznego podpisujący swoją pracę Laureat konkursu pisarskiego podpisujący swoją pracę Laureat konkursu plastycznego z rodzicami Laureatka konkursu plastycznego z rodzicami Laureat konkursu plastycznego z mamą Laureatka konkursu plastycznego z mamą Laureatka konkursu plastycznego z rodzicami Laureatka konkursu plastycznego z rodziną Laureatka konkursu plastycznego z mamą Wiceburmistrz Piotr Wittbrodt i radna Lucyna Miotk z wydanym kalendarzem i zbiorem opowiadań

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń