Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Stacja Kultura ponownie została polską stolicą komiksu


Stacja Kultura ponownie została polską stolicą komiksu10.03.2020 r.


W sobotę 7 marca odbyła się już 3. edycja festiwalu komiksu Rumia Comic Con. Z roku na rok impreza się rozrasta i przyciąga coraz większe tłumy miłośników kultury komiksowej z najodleglejszych zakątków Polski. Tegoroczna frekwencja ponownie przerosła oczekiwania organizatorów, którzy już ogłosili termin przyszłorocznej imprezy. Czwarta edycja odbędzie się 13 marca 2021.

Rumia Comic Con to kameralna impreza z udziałem gwiazd polskiego komiksu i atrakcjami dla osób w każdym wieku. Rumska biblioteka organizuje to wydarzenie we współpracy z Łukaszem Kowalczukiem – mieszkańcem Rumi, uznanym autorem i ilustratorem komiksów. W Stacji Kultura mieści się jego pracownia komiksowa, w ramach której prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży z rumskich szkół oraz współorganizuje festiwal Rumia Comic Con.

Rumia Comic Con to impreza unikalna w skali kraju, której koncepcja wyrasta z wielkiej pasji, wiedzy i doświadczenia pomysłodawcy – Łukasza Kowalczuka. Skupia się ona na historiach, sztuce, procesie twórczym, autorach i czytelnikach. Uczestnicy mogą posłuchać rozmów i wykładów, obejrzeć filmy i wystawy, wziąć udział w warsztatach, zakupić nowości i archiwalia czy pograć w gry (video, rpg, figurkowe).

W ramach tegorocznego festiwalu pojawiło się kilka nowości, między innymi odbyły się warsztaty cosplay, w trakcie których uczestnicy przygotowali kostiumy ulubionych bohaterów i mieli okazję zaprezentować stworzone dzieła. Prezentacji projektów towarzyszyła prelekcja doświadczonej cosplayerki Justyny „Esmeten” Kieczmer, która zachęcała do rozpoczęcia twórczej przygody. Finałem trzeciej edycji imprezy był spektakl pt. „Z okna komiksu – etiudy na podstawie Mysiej Straży oraz Wielkiej ucieczki z ogródków działkowych” w wykonaniu Teatru w Międzyczasie. Teatr tworzy grupa teatralna działająca w Stacji Kultura pod kierunkiem Anny Rekowskiej oraz Doroty Wolter.

Festiwalowi towarzyszyła wystawa ilustracji Jacka Teagle. Prace angielskiego rysownika można oglądać w Stacji Kultura do końca marca.

Oto tylko niektóre z komentarzy, które pojawiły się po Rumia Comic Con 3:

Nie byliśmy niestety na pierwszych dwóch edycjach, ale tym razem się udało i dojechaliśmy na zdecydowanie najlepszy Comic Con w PolsceKadr Ci w oko.

Z edycji na edycję poprzeczka jest coraz wyżej podnoszona, i to się czuje!Ultimate Comics.

Stacja Kultura wspaniale się rozwija. Odwiedziła nas cała masa komiksomaniaków w każdym wieku. Dziękujemy Łukaszowi Kowalczukowi za zaproszenie, trzymajcie tak dalej Czytelnia Nova.

Autorką zdjęć jest Aga Doborzyńska.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń