Sobota, 23 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Jedyna biblioteka, w której zatańczyli do poezji


Jedyna biblioteka, w której zatańczyli do poezji 14.06.2019 r.


Stacja Kultura jest jedyną biblioteką w kraju, w której tańczy się do poezji. W środowy wieczór (12 czerwca) – za sprawą poezji, obrazów i tańca – przestrzeń obiektu nabrała niecodziennego charakteru. Roztańczone uczestniczki projektu „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec” opowiedziały historię zainspirowaną miłosną poezją Pawła Huelle, którą autor przesłał esemesami.

Twórczość gdańskiego poety była myślą przewodnią spektaklu, w którym aktorami były uczennice rumskich szkół.  Paweł Huelle to znany pisarz, autor sztuk teatralnych i esejów. „Obłoki jasne nad tobą” to drugi w jego karierze tomik poezji, a jego prapremiera odbyła się w maju 2018 r. właśnie w Stacji Kultura. To wydarzenie stało się inspiracją do przeniesienia poezji i obrazów na język tańca.

Poprzez połączenie poezji z tańcem chciałam pokazać, że biblioteka może być niekończącą się skarbnicą inspiracji. Słowo, które jest sercem biblioteki, jest nośnikiem myśli, idei, historii, a one mogą stać się pretekstem do bardzo różnorodnych działań twórczych – mówi Kinga Lanc, autorka i koordynatorka projektu. – Wzajemne przenikanie się różnych dziedzin sztuki jest niezwykle interesujące i inspirujące – podkreśla.

Spektakl przygotowali doświadczeni choreografowie: Andrzej Morawiec i Agata Gregorkiewicz. Wyjątkowego charakteru nadały także specjalnie przygotowane na tę okazję kostiumy. Poprzez ruch,  gest i taniec, młode artystki przekazały emocje, nastroje i obrazy wyłaniające się z tomiku. Ważną rolę pełniła muzyka. Były to interpretacje utworów Bacha oraz pianistki Ewy Pobłockiej, która była adresatką wierszy przesyłanych esemesami. To ona namówiła autora do wydania utworów drukiem.

Młodzież przygotowywała się do spektaklu przez trzy miesiące. W tym czasie aktorki uczestniczyły w bardzo różnorodnych warsztatach, m.in. w tanecznych, choreograficznych, performatywnych i kostiumograficznych. Brały też udział w spektaklach tanecznych wystawianych w Operze Bałtyckiej czy w Sopockim Teatrze Tańca.

Były to najlepsze trzy miesiące w moim życiu! Nauczyłam się wyrażać emocje, no i oczywiście stałam się wrażliwsza na sztukę – powiedziała jedna z uczestniczek projektu.

Na środowej premierze pojawił się Paweł Huelle, który  swoją obecnością wsparł i docenił młode artystki. W ramach niespodzianki każda z młodych tancerek  otrzymała również tomik z autografem pisarza. Wśród widzów spektaklu obecna była także prof. Aleksandra Dziurosz, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca z Warszawy, z którego rumska biblioteka otrzymała dofinansowanie na realizację projektu.

Jako instytucja ministra kultury i dziedzictwa narodowego ocenialiśmy pomysł, wartość merytoryczną, artystyczną i edukacyjną. Gratuluje bibliotece ciekawego i oryginalnego projektu – oceniła prof. Aleksandra Dziurosz, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.

Realizacja projektu okazała się fantastyczną przygodą zarówno dla młodzieży, jaki i wszystkich osób zaangażowanych w projekt. Połączył on wielu niezwykle kreatywnych i mądrych twórców. Młodzież miała okazję pracować z prawdziwymi profesjonalistami, co zaowocowało wspaniałym widowiskiem – podsumowuje Kinga Lanc, autorka i koordynatorka projektu.

Autorem załączonych fotografii jest Bartosz Bańka.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń