Niedziela, 14 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Jubileuszowa edycja festiwalu komiksowego Rumia Comic Con za nami!


Jubileuszowa edycja festiwalu komiksowego Rumia Comic Con za nami!12.09.2022 r.

Uczestnicy festiwalu, fot. J. Kowalczuk

Już od pięciu lat Rumia Comic Con zamienia Stację Kultura w polską stolicę komiksu. Twórcy i miłośnicy gatunku tłumnie zjeżdżają się do Rumi z najodleglejszych stron kraju. Spotkania autorskie, premiery, panele dyskusyjne, warsztaty dla dzieci i dorosłych, gry retro czy też sesje gier bitewnych i fabularnych wypełniają całą przestrzeń biblioteki. W tym roku (10 września) nie zabrakło również niespodzianek i nowych atrakcji.

Rumia Comic Con to wydarzenie o ugruntowanej tradycji, które w ostatnich latach awansowało do rangi jednej z najważniejszych imprez tego typu w naszej części kraju. Podczas tegorocznej edycji z festiwalowych atrakcji skorzystało ponad siedmiuset uczestników, więc nie możemy narzekać na zainteresowanie i frekwencję. Bardzo się z tego cieszymy i zapraszamy za rok – mówi Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.

Po raz pierwszy w historii festiwalu przyznane zostały nagrody „Filamentowe Przekoty”, które otrzymali: Katarzyna Kamieniarz (Słowobraz) – za całokształt działalności na rynku i scenie komiksowej, Piotr Nowacki – za 20 lat twórczości w branży komiksów i ilustracji, a także Wydawnictwo Hanami – za 15 lat publikowania mangi na najwyższym poziomie.

Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Musimy się przyzwyczaić do tego, że robimy w Rumi najlepszą imprezę komiksową na północy kraju. Super było zobaczyć dzieciaki sklejające zabawki, grające w gry fabularne i stare gry video, przemykające między stoiskami. Super było usłyszeć od wystawców, że kończy im się towar. Super było zobaczyć pełną salę na panelu premier oraz na spotkaniach. Bez podziału na gwiazdy i resztę, bez oddzielania twórców fosą, bez nadęcia. Ja wiem, że „tu każdy znajdzie coś dla siebie” to wyświechtane powiedzenie, ale co z tego? U nas naprawdę każdy znalazł coś dla siebie – podsumowuje Łukasz Kowalczuk, pomysłodawca i organizator Rumia Comic Con.

Jak komentują 5. edycję goście i uczestnicy festiwalu?

Życzę każdemu autorowi i autorce, żeby zawsze i wszędzie byli w ten sposób podejmowani przez organizatorów festiwali czy innych wydarzeń, na które są zapraszani Piotr Nowacki.

Była to najlepsza edycja, na której byłem. Miło było was znowu zobaczyć! Super się rozmawiało i rysowało dla wasBichuck (ilustracje i komiksy).

RCC to impreza, na którą zawsze czekam bardziej niż na Gwiazdkę. Niesamowita atmosfera, wspaniali ludzie – starzy znajomi, nowi znajomi, czytelnicy – i przede wszystkim KOMIKSY! anonimowy uczestnik.

Przejdź do galerii zdjęć.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń