Niedziela, 14 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Kaszubajki, czyli magiczne stwory i fantastyczne opowieści prosto z Kaszub


Kaszubajki, czyli magiczne stwory i fantastyczne opowieści prosto z Kaszub15.07.2020 r.


Kaszubajki to zbiór bajek opartych na kaszubskiej mitologii. Bohaterem każdej opowieści jest inny stwór, który rezyduje na Kaszubach. Jest Jablon, co jabłka podkrada. Mora, co ludziom spać nie daje. Są także olbrzymie stolemy i purtki, co… Zresztą, sprawdźcie sami!

Dzieci uwielbiają magiczne stwory i fantastyczne opowieści. Czy wiedzą jednak, że baśnie i wierzenia kaszubskie pełne są niezwykłych postaci i historii? Kaszuby to przecież kraina legend i podań kryjących wiele tajemnic, niezwykłych przygód i zagadkowych istot, które cierpliwie czekają na odkrycie. Olbrzymie stolemy, pomocne kraśnięta czy cuchnące purtki – to tylko niektóre z postaci zamieszkujących kaszubskie zakamarki. Wśród tutejszych wód, lasów i mokradeł skrywa się cała banda magicznych istot, które mogą rozpalić dziecięcą wyobraźnię, a jednocześnie stać się źródłem artystycznej inspiracji.

I tak zrodził się pomysł, aby odnaleźć te baśniowe stwory, wydobyć je i o ich przygodach napisać nowe, nieszablonowe historie dla dzieci. W efekcie, podczas warsztatów literackich realizowanych w Stacji Kultura, w ramach projektu „Od baśni do fantasy”, pod kierunkiem Elżbiety Żukowskiej powstały Kaszubajki – czyli bajki o potworach z Kaszub. Bohater każdej historii został mistrzowsko zilustrowany przez Łukasza Kowalczuka. Dzięki temu Kaszubajki to nie tylko fantastyczne historie, ale i pobudzające wyobraźnię obrazy.

Tym sposobem magiczne stwory wychodzą z ukrycia i wprowadzają najmłodszych w świat kaszubskich skarbów. Jednocześnie zachęcają do dalszego poznawania naszej bogatej kultury, która kryje ogromny potencjał czekający na uwolnienie.

Autorką tekstu jest Kinga Lanc – autorka i koordynatorka projektu „Od baśni do fantasy”


Kaszubajki powstały podczas warsztatów realizowanych w ramach projektu „Od baśni do fantasy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

„Od baśni do fantasy” jest rozwinięciem zeszłorocznego projektu „Od mitu do fantasy”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są baśnie związane z tradycją kaszubską. Tym razem działania skierowane zostały do najmłodszych czytelników, którzy uwielbiają fantastyczne historie przepełnione magicznymi istotami. A baśnie i wierzenia kaszubskie pełne są niezwykłych postaci – stolemów, kraśniąt, purtków – które mogą rozpalić dziecięcą wyobraźnię, a jednocześnie stać się źródłem inspiracji dla literackich działań i przekształceń.

Autorzy, którzy zadebiutowali w zeszłym roku zbiorem opowiadań „Magia i cała reszta”, tym razem podjęli się napisania bajek dla dzieci. A ponieważ dzieci lubią dziwne stwory, bohaterami opowieści miały być fantastyczne postaci zamieszkujące kaszubskie lasy, jeziora i inne zakamarki. W ten sposób, pod kierunkiem Elżbiety Żukowskiej, powstały Kaszubajki, czyli opowieści o potworach z Kaszub.

Publikacja zawiera także mapę miejscowości Niesforne Gacie, słowniczek oraz niezwykłe ilustracje, pełniące rolę kolorowanek.

Kaszubajki są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej bibliotekarumia.pl.

 

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń