Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Kolejna ogólnopolska nagroda dla Stacji Kultura


Kolejna ogólnopolska nagroda dla Stacji Kultura25.06.2020 r.

W ogólnopolskim konkursie na najlepszy pomysł promujący czytelnictwo Zwyrtała 2020 pierwszą nagrodę zdobyła Kinga Lanc z rumskiej biblioteki, za pomysł i realizację projektu „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec”.
    
Projekt „Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec.” realizowany był w 2019 roku w ramach dofinansowania z Instytutu Muzyki i Tańca „Myśl w ruchu 2019”. Połączył trzy z pozoru odmienne dziedziny sztuki: poezję, obraz i taniec. Motywem przewodnim realizowanych działań była twórczość gdańskiego pisarza, Pawła Huelle. Jego słowa zawarte w tomiku „Obłoki jasne nad tobą” stały się pretekstem do stworzenia spektaklu – teatru tańca. Do projektu zaproszona została rumska młodzież, która pod kierunkiem wybitnych twórców (choreografowie Agata Gregorkiewicz oraz Andrzej Morawiec) pracowała nad przełożeniem słów na język ruchu. W efekcie powstał taneczny spektakl ilustrujący wiersze Pawła Huelle, który zaprezentowany został w przestrzeni wypożyczalni Stacji Kultura.

Zwyrtała to ogólnopolska nagroda na najlepszy pomysł promujący czytanie, przyznawana podczas Międzynarodowego festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival.  Nazwa nagrody nawiązuje do górala z opowiadania Kazimierza Przerwy-Tetmajera, który tak pięknie grał na skrzypcach, że roztańczył całe niebo.

Celem konkursu jest nagrodzenie osób, które realizują świetne działania wokół książki, a przyświeca mu także chęć zebrania najlepszych pomysłów, by nie ulegały zapomnieniu. Konkurs adresowany jest do wszystkich osób i instytucji, dla których ważne jest słowo pisane, bez podziału na środowiska. Przedmiotem oceny jury jest pomysł i oczywiście jego realizacja. Pomysły ocenia jury w składzie: prof. Anna Janus-Sitarz, prof. Grzegorz Leszczyński, Konstanty Przybora.

Docenienie przez tak znakomite jury bardzo cieszy. Praca przy projekcie była dla mnie wielkim wyzwaniem i radością. Współpracowałam z wieloma fantastycznymi osobami, dzięki którym osiągnęliśmy spektakularny efekt. Poezja, która w dzisiejszym świecie jest mało popularna, połączyła tak wiele osób i zainspirowała do tak różnorodnych i twórczych działań. Najbardziej cieszy mnie, że młodzież z wielkim zaangażowaniem odpowiedziała na zaproszenie i z dużą wrażliwością i otwartością poszukiwała znaczeń słów. Poezja Pawła Huelle poruszyła nasze serca. I to jest najważniejsze – podkreśla Kinga Lanc, pomysłodawczyni i realizatorka projektu, kierowniczka działu promocji MBP w Rumi.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń