Rusza dziewiąta edycja Budżetu Obywatelskiego w Rumi. Mieszkańcy ponownie zdecydują, na co przeznaczyć 1,5 miliona złotych z gminnego budżetu. Projekty o charakterze inwestycyjnym, społecznym lub ekologicznym można składać do 29 kwietnia.
Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy Rumi od 2014 roku mogą zmieniać swoje otoczenie, decydując o tym, na co przeznaczyć część gminnych pieniędzy. Każdy rumianin może zaproponować własny projekt lub zagłosować na czyjś pomysł – nie trzeba być ani zameldowanym, ani pełnoletnim mieszkańcem.
Przedstawiciele urzędu miasta cyklicznie dokonują zmian w regulaminie budżetu obywatelskiego, aby możliwie uprościć to przedsięwzięcie i usprawnić jego przebieg. Dlatego też od tegorocznej edycji do projektów inwestycyjnych zostały włączone zakupy różnego rodzaju sprzętów i urządzeń. Zmiany dotknęły również czasu realizacji, który w przypadku projektów zielonych może zostać wydłużony o kolejny rok budżetowy. Zmodyfikowany został także formularz zgłoszeniowy – pojawiła się tabelka z ważnymi informacjami dla wnioskodawców, a wymagany opis został skrócony.
Niezmienne pozostają maksymalne kwoty przeznaczane na poszczególne sektory i przedsięwzięcia:
Wnioskodawca, który zdecydował, jaki projekt bądź projekty chce złożyć, powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy i zebrać 20 podpisów na liście poparcia. Druki są dostępne na stronie rumia.budzet-obywatelski.org (wersja elektroniczna) oraz w Biurze Obsługi Mieszkańców (wersja papierowa). Komplet dokumentów można złożyć na kilka sposobów:
Na etapie weryfikacji formalnej pracownicy urzędu miasta sprawdzą kompletność dokumentacji, natomiast na etapie weryfikacji merytorycznej zaopiniują celowość projektu. Przedsięwzięcie musi być ogólnodostępne (w tym dla osób z niepełnosprawnościami), technicznie wykonalne, a także mieścić się w przewidzianej dla swojej kategorii kwocie. Równocześnie projekt nie może mieć komercyjnego charakteru czy kolidować z działaniami realizowanymi przez urząd miasta.
Każdy pozytywnie zweryfikowany projekt pojawi się na platformie rumia.budzet-obywatelski.org wraz z opisem oraz materiałami graficznymi bądź filmowymi przygotowanymi przez wnioskodawcę. Pomysłodawca może też odebrać w urzędzie miasta ulotki i plakaty propagujące jego inicjatywę. Dobrą praktyką jest również promowanie projektu w mediach społecznościowych.
Głosowanie odbywa się w formie papierowej (urny i karty do głosowania dostępne w wyznaczonych punktach) i elektronicznej (poprzez platformę www.rumia.budzetobywatelski.org). Każdy, kto oświadczy, że jest mieszkańcem Rumi, może zagłosować na maksymalnie trzy projekty – po jednym z każdej kategorii. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali, równocześnie zostaną one opublikowane w internecie.
Razem zmieniamy Rumię
Realizacja projektów prospołecznych musi nastąpić w ciągu 12 miesięcy, natomiast w przypadku projektów inwestycyjnych i zielonych okres ten może zostać wydłużony do 24 miesięcy. Co bardzo istotne – wnioskodawca może, ale nie musi, być realizatorem swojego projektu. Zgodnie z przepisami dotyczącymi zamówień publicznych wybór wykonawcy pozostaje w gestii urzędu miasta bądź jednostki organizacyjnej odpowiedzialnej za realizację przedsięwzięcia.
Od 1 do 29 kwietnia 2022 r. | Składanie projektów przez mieszkańców oraz możliwość konsultacji z pracownikami urzędu |
Od 9 do 16 maja 2022 r. | Weryfikowanie przez pracowników urzędu złożonych projektów pod względem formalnym |
Od 17 maja do 15 lipca 2022 r. |
Weryfikowanie przez pracowników urzędu złożonych projektów pod względem merytorycznym |
5 sierpnia 2022 r. | Ogłoszenie listy projektów pozytywnie zweryfikowanych, które zostaną poddane pod głosowanie |
Od 12 do 26 września 2022 r. | Elektroniczne i papierowe głosowanie |
11 października 2022 r. | Ogłoszenie wyników podczas uroczystej gali |