Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

MDK zaprasza na spektakl pt. „Obóz” w reżyserii Piotra Lewickiego


MDK zaprasza na spektakl pt. „Obóz” w reżyserii Piotra Lewickiego21.10.2022 r.

Od lewej Angelika Weichbrodt, Agnieszka Babicz, Piotr Lewicki. Fot. Jacek Wojno

Spektakl „Obóz” to kolejna produkcja teatru działającego przy Miejskim Domu Kultury w Rumi. Tym razem artyści poruszają bardzo ważny we współczesnym świecie temat wojny i traumy nią spowodowanej.

Przedstawienie opowiada historie Ludy – dziewczyny, która podczas drugiej wojny światowej razem z matką Hanną trafiła do obozu koncentracyjnego Birkenau w Oświęcimiu. Po wojnie słuch o Hannie, która opuściła Birkenau w marszu śmierci, zaginął, a Luda musiała uczyć się żyć w powojennym świecie. Pomagała jej w tym osoba zastępująca matkę – pani Bogumiła. Los sprawił, że wiele lat później biologiczna matka odnalazła się, a Luda, zwana w Polsce Lidią, musiała podjąć decyzję: kto jest dla niej prawdziwą matką? Ta, która ją urodziła, czy ta, która ją wychowała?

Scenariusz powstał na podstawie wspomnień osób, które przeżyły obóz w Oświęcimiu. My opowiadamy o obozie szerzej. Mówimy o życiu w obozie, ale też o traumie, która towarzyszy ludziom po obozie. Opowiadamy o tym, czym jest wojna i do czego doprowadza, w szerokim tego słowa znaczeniu. To bardzo aktualny temat na dzisiejsze czasy – mówi Piotr Lewicki, reżyser i autor scenariusza. – Zapraszam na przedstawienie osoby, które są wrażliwe i analizują otaczającą nas rzeczywistość – dodaje.

W spektaklu występują Agnieszka Babicz i Angelikę Weichbrodt. Aktorki w przejmujący sposób prezentują historię matki i córki, którym wojenny los nie oszczędził traumatycznych przeżyć.

Wcielam się w rolę dwóch matek głównej bohaterki: Hanny i Bogumiły – mówi Agnieszka Babicz. – Jeśli ktoś chce przeżyć naprawdę mocne emocje, wzruszyć się, a nawet czasami rozzłościć, popłakać, to zapraszam na ten spektakl. Jest oczyszczający, szczególnie w dzisiejszych czasach – podkreśla aktorka.

Angelika Weichbrodt w przedstawieniu wciela się w rolę Ludy, dziewczynę która przeżyła obóz. Jak podkreśla aktorka, na spektakl „Obóz” zaprasza przede wszystkim ludzi młodych.

  • Premiera spektaklu – 28 października (piątek) o godz. 18:00 na scenie Fundacji Dla Was (Rumia, ul. Pomorska 11, dawny Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo”). Bilety wstępu – 25 zł.
  • Spektakl – 29 października (sobota) godz. 18:00 na scenie Fundacji Dla Was (Rumia, ul. Pomorska 11, dawny Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Janowo”). Bilety wstępu – 25 zł.

Przedstawienie produkowane przez Pomorski Teatr Nobilis z Rumi będzie prezentowane również w ramach „Lekcji z kulturą” dla uczniów szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych. Spektakl, realizowany we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Rumi, powstał przy wsparciu starostwa powiatu wejherowskiego, Rumi oraz Fundacji dla Was.


Spektakl pt. „Obóz
Scenariusz i reżyseria: Piotr Lewicki
Obsada: Angelika Weichbrodt, Agnieszka Babicz-Stasierowska, Piotr Lewicki

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń