Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Melodie z popularnych filmów zachwyciły widownię


Melodie z popularnych filmów zachwyciły widownię24.06.2024 r.

Rumianka Nadia Torbiak (na środku) wystąpiła jako solistka razem z Pomorską Orkiestrą Symfoniczną

W podniosłej atmosferze, z udziałem gwiazd i lokalnych artystów, mieszkańcy Rumi muzycznie świętowali 800-lecie podczas uroczystego koncertu zorganizowanego w hali MOSiR-u. Występ zamknął cykl weekendowych wydarzeń związanych z miejskimi obchodami okrągłych urodzin. Widownia wypełniła się po brzegi.

 

Około 150 wykonawców zagrało na 800 lat

Wyjątkowa okazja wymagała wyjątkowego grona artystów – Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą rumianina Krzysztofa Brzozowskiego, a razem z nimi szeregu wykonawców, w większości pochodzących z Rumi. Na warsztat muzycy wzięli niezapomniane przeboje muzyki kinowej, które praktycznie każdy kojarzy z kinowych bądź telewizyjnych ekranów.

Hala rumskiego MOSiR-u w niedzielne popołudnie 23 czerwca zmieniła się w pełnoprawną scenę, a na widowni zasiedli wszyscy, którzy wcześniej pobrali specjalne, bezpłatne wejściówki. Uroczysty koncert otworzyły okolicznościowe przemówienia i odegranie miejskiego hejnału, który został wyłoniony w konkursie zorganizowanym z okazji 800-lecia.

Pomorska Orkiesta Symfoniczna i połączone siły rumskich chórów na scenie w hali MOSiR-u

Później przyszła pora na muzyczne emocje. Publiczność wysłuchała najbardziej znanych utworów muzyki filmowej, w tym m.in. motywów z filmów „Das Boot”, „Mission: Impossible”, „Król rozrywki”, „Pocahontas”, „Pewnego razu na dzikim zachodzie”, „Lawendowe wzgórze”, „Nietykalni”, „Quo Vadis”, „Poszukiwacze zaginionej Arki”, „Zwierzogród” i serii o Jamesie Bondzie, a także operowego utworu z filmu „Piąty element”, słynnego „Marszu imperialnego” z serii „Gwiezdne wojny”, znanej z „Titanica” piosenki „My heart will go on”, „Now we are free” z „Gladiatora” czy „Witajcie w naszej bajce” z „Akademii Pana Kleksa”.

 

Występy gwiazd i rumskich talentów

Część wokalnych partii wykonały gwiazdy znane na polskich i światowych scenach, w tym mezzosopranistka Małgorzata Walewska, śpiewaczka operowa Edyta Piasecka czy sopranistka Anna Kinga Osior.

Występ jednej z ogólnopolskich gwiazd, Małgorzaty Walewskiej

Na scenie pojawili się także artyści związani z Rumią. Serca publiczności skradły wokalistka Ewelina Jurczak i nastoletnia Nadia Torbiak, które zaśpiewały solo przy akompaniamencie orkiestry. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowała również Emilia Brzozowska. Wydarzenie było też niezwykłą okazją, aby kilkukrotnie wysłuchać utalentowanej skrzypaczki z Rumi – Julii Majewskiej, która otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz regularnie wygrywa polskie i zagraniczne konkursy.

Rumianka Ewelina Jurczak na scenie

Przed publicznością wystąpił także specjalny Zjednoczony Chór Rumi, który stworzyli na tę okazję: Zespół Śpiewaczy św. Cecylia, Chór Lira, Chór Kaszubski Rumianie, Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku Vox Universum i Żeński Zespół Wokalny Muzaika. Zaśpiewał także Międzyszkolny Chór Dziecięco-Młodzieżowy MDK w Rumi, chór „Ergo Cantemus” ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi oraz trzech tenorów z Grandi Voci, wśród których znalazł się dyrygent orkiestry Krzysztof Brzozowski.

Dwa utwory – kompozycję Ennio Morricone oraz motyw tytułowy z filmu o Jamesie Bondzie – wzbogaciły ponadto wizualnie swoją choreografią tancerki ze SPIN MOSiR Rumia przygotowane przez Martę Czyż-Brunkę.

– Ideą koncertu była konsolidacja środowisk artystycznych, muzycznych naszego miasta. Udało się zaprosić chóry działające w Rumi, w tym dziecięce, oraz młodych rumskich artystów, którzy już odnoszą sukcesy międzynarodowe. Koncert miał charakter widowiska, a licznie przybyła publiczność mogła podziwiać przeszło 150 wykonawców. Tak bogata obsada wymagała odpowiedniego repertuaru, dlatego od początku wraz z Urzędem Miasta mieliśmy zgodność, że to właśnie muzyka filmowa najlepiej łączy w sobie wiele rodzajów, gatunków i form muzycznych, w tym muzykę symfoniczną, kameralną, ale także jazz czy nawet muzykę elektroniczną, którą również można było usłyszeć na koncercie w Rumi – mówi rumianin Krzysztof Brzozowski, który dyrygował Pomorską Orkiestrą Symfoniczną i podjął się organizacji wydarzenia od strony artystycznej. – Trzeba podkreślić, że tak poważne i duże przedsięwzięcie artystyczne wymagało odpowiednich nakładów finansowych, dlatego koncert odbył się dzięki środkom pochodzącym z Urzędu Miasta Rumi – dodaje.

Teresa Kaleta (pierwsza z lewej) odbierająca medal na scenie

Koncert był również okazją do wręczenia wyjątkowego wyróżnienia. Okolicznościowy medal z okazji obchodów 800-lecia Rumi za działalność kulturalną z rąk burmistrza Michała Pasiecznego odebrała Teresa Kaleta – prezes Zespołu Śpiewaczy św. Cecylia.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń