Wtorek, 17 maja 2022
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Mieszkańcy posprzątali Błonia Janowskie


Mieszkańcy posprzątali Błonia Janowskief09.05.2022 r.

Mieszkańcy posprzątali Błonia Janowskie

Wolontariusze, którzy 7 maja wzięli udział w akcji społecznej polegającej na uprzątnięciu Błoni Janowskich, zapełnili odpadami kilkadziesiąt worków. Natrafiali przede wszystkim na butelki, puszki i pety. Przedsięwzięcie zorganizowała miejska radna Liliana Bareła-Palczewska.

Zbiórka dla wolontariuszy odbyła się w samo południe przy rondzie im. rotmistrza Witolda Pileckiego. Tam wydane zostały worki i rękawiczki, następnie rumianie przeszli na Błonia Janowskie, czyli obszar zlokalizowany pomiędzy ulicami Gdańską i Pomorską, gdzie lokalna społeczność korzysta z uroków natury, nierzadko pozostawiając po sobie śmieci. Teren jest interwencyjnie sprzątany przez miejskie służby komunalne, najczęściej na zgłoszenie spacerowiczów. Niestety bez przerwy pojawiają się kolejne odpady, dlatego sprawę wzięła w swoje ręce mieszkająca w pobliżu miejska radna.

Ogromne podziękowania dla wszystkich uczestników akcji, a szczególne dla naszych gości z Ukrainy, którzy zgłosili się do pomocy. Znalezione skarby to jak zwykle butelki i pety, ale trafił się też kołpak, koc, ponton, a nawet banknot 50-złotowy. Cały czas nie mogę zrozumieć, dlaczego złośliwość śmiecących jest tak ogromna. Czemu rzucając butelki, nie zostawią ich przy ścieżce? Wrzucenie ich w krzaki czy pod drzewa tylko utrudnia nam ich wydobycie. Włosy wplątują się w gałęzie, można też zaliczyć zadrapania twarzy i rąk – mówi radna Liliana Bareła-Palczewska. – Liczymy na naszą straż miejską. Poprosimy komendanta, aby zaplanował w najbliższym czasie zintensyfikowanie patroli na tym terenie. Apeluję też do mieszkańców: jeśli widzicie osoby pozostawiające śmieci, nie obawiajcie się zwrócić im uwagę. Niech nie myślą, że są anonimowi. Niech wiedzą, że są widoczni – podkreśla.

Urząd Miasta Rumi dąży do zagospodarowania i aktywizacji Błoni Janowskich. Istotą planowanej inwestycji jest stworzenie przestrzeni przeznaczonej do szeroko pojętej rekreacji, a także rozwój obszarów zielonych. Wiadomo już, że powstaną tam ścieżki techniczne PEWIK-u Gdynia, z których będą mogli korzystać spacerowicze. Kolejne etapy parku na ujęciach wody będą realizowane we współpracy z inwestorami. Więcej na ten temat można przeczytać pod tym linkiem.

Teren Błoni Janowskich objęty akcją sprzątania Odpady zebrane przez wolontariuszy Wolontariusze, którzy 7 maja wzięli udział w akcji Odpady zebrane przez wolontariuszy Odpady zebrane przez wolontariuszy Odpady zebrane przez wolontariuszy Znaleziony przez wolontariuszy banknot 50-złotowy, który został przekazany na pomoc Ukrainie Radna Liliana Bareła-Palczewska Wolontariusze, którzy 7 maja wzięli udział w akcji

Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń