Czwartek, 18 lipca 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Miłośnicy makiet kolejowych znów spotkali się w Rumi


Miłośnicy makiet kolejowych znów spotkali się w Rumi01.08.2022 r.


Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią do Rumi powrócił „TT–Weekend”, czyli bezpłatna impreza kolejkowa, podczas której prezentowane są modele pociągów i makiety. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało „Diesle duże i małe”.

„TT-Weekend” to cykliczna impreza kolejkowa, której pierwsza edycja datowana jest na 2008 rok, a jej kolebką jest Sopot. Na początku wydarzenie odbywało się w Centrum Kształcenia Ustawicznego, następnie w sopockiej Szkole Podstawowej nr 9, a później w Zespole Szkół Handlowych. W 2018 roku cykl przeniósł się poza granice miasta, aż Rumi. Co roku impreza przyciąga entuzjastów z całego kraju, zdarzają się również zagraniczni goście.

Tegoroczna, piętnasta już, edycja odbywała się 30 i 31 lipca w hali MOSiR-u. Wydarzenie zostało przygotowane przez rumskich i trójmiejskich pasjonatów kolejek elektrycznych w wielkości „TT”. Jak mówią, rozkładają makiety i wprowadzają modele w ruch, by czerpać z tego radość i zarażać innych swoją pasją.

Jest to dość kosztowne hobby, tak samo, jak każde inne. Natomiast, jak się popatrzy na ceny rowerów z akcesoriami lub sprzętu wędkarskiego czy choćby nart, to można dojść do wniosku, że modelarstwo to jednak przede wszystkim czas. Wiele rzeczy można stworzyć samemu, dosłownie ze śmieci – mówi Artur Schwartz, jeden z organizatorów.

Mimo że prezentowane modele są ponad stukrotnie mniejsze od pierwowzorów, to nadal robią ogromne wrażenie na odwiedzających. Podobnie jak towarzyszące im ekspozycje modelarskie pojazdów, jednostek pływających i lotniczych. Tegorocznym urozmaiceniem była ekspozycja haftu krzyżykowego oraz druku 3D.


Ekspozycje towarzyszące Ekspozycje towarzyszące Stanowisko druku 3D Makieta Makieta Makieta Makieta Ekspozycja EKA-model i KKmodels Giełda modelarska Domowa makieta Widok na makietę modułową Makieta Makieta Makieta

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń