Piątek, 22 listopada 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Muzyka ma ogromny wpływ na rozwój dziecka


Muzyka ma ogromny wpływ na rozwój dziecka03.03.2022 r.


Muzyka towarzyszy nam od pierwszych chwil życia. W okresie prenatalnym dziecko słyszy bicie serca, szum układu oddechowego, ale także dźwięki z zewnątrz – rozmowy czy też muzykę, której słucha mama. Słuch w tym okresie jest najbardziej rozwiniętym zmysłem. Naukowcy wskazują na istotną rolę muzyki w kształtowaniu emocjonalności i wrażliwości. Okazuje się, że maleństwa zarówno przed, jak i po urodzeniu dobrze reagują na muzykę klasyczną. Ponadto dźwięki wytwarzane przez takie instrumenty jak fagot (drewniany instrument dęty), wiolonczela czy flet są lepiej przewodzone przez organizm. Efekt uspokojenia i relaksacji dziecko osiąga dzięki utworom z udziałem fagotu, ponieważ wydaje on dźwięki o niskiej częstotliwości 1200-1500 herców. Kobietom w ciąży zaleca się więc słuchanie utworów autorstwa m.in. Prokofiewa, Chopina, Bacha oraz Schumanna.

Muzyczna edukacja od najmłodszych lat

Obecnie dysponujemy ogromną liczbą badań, z których wynika, że człowiek z natury jest muzykalny i wrażliwy na muzykę. Muzyka ma wpływ na nasz organizm przez całe życie. Częstotliwość dźwięków wpływa na lepsze samopoczucie, relaksuje i przywraca harmonię. Natomiast harmonia wewnętrzna przekłada się na świat zewnętrzny. Słynny węgierski kompozytor i pedagog Zoltan Kodaly mawiał, że słuch muzyczny należy rozwijać na 9 miesięcy przed narodzinami. Natomiast E. E. Gordon stwierdził, że rozwój zdolności muzycznych jest najintensywniejszy w pierwszych latach życia dziecka i ulega zahamowaniu około 9. roku życia.

Muzyczna wiosna dla dzieci w MDK Rumia

Od marca nasz Miejski Dom Kultury poszerza działalność. Rozpoczynamy cykl zajęć dla najmłodszych. Będą to Śpiewanki, Turlańce i Bajkospotkania, w których będą mogli uczestniczyć rodzice wraz z dziećmi w wieku 0-6 lat. Tym samym odpowiadamy na zapotrzebowanie zgłaszane przez mieszkańców Rumi – mówi Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK-u. – Zajęcia będą spotkaniem z żywą muzyką i śpiewem – zapewnia Krzysztof Brzozowski, który poprowadzi zajęcia umuzykalniające. – Chcę zaangażować rodziców, by dzięki animacjom muzyczno-ruchowym lepiej poczuli swoje dziecko i pogłębiali wzajemną relację. Edukacja muzyczna dzieci to proces, który powinien trwać od najwcześniejszego etapu życia. Język tonów i muzyki jest takim samym językiem jak język słów, którym można się komunikować i wyrażać emocje. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat, a nawet w wieku prenatalnym, zadbać o ten rodzaj edukacji. Muzyka jest częścią naszego jestestwa – dodaje.


Turlańce –  interaktywne zabawy w ruchu dla maluszków, które poprowadzi Katarzyna Gilgensat. Zajęcia będą odbywać się w piątki o godzinie 11:00. Pierwsze spotkanie odbędzie się 4 marca. Wstęp za jedno spotkanie: 30 zł (rodzic plus dziecko, drugie dziecko – 10 zł).

Śpiewanki – spotkania umuzykalniające, dźwiękowe zabawy rozwojowe – sensorytmika. Zajęcia poprowadzi Krzysztof Brzozowski. Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 marca o godzinie 14:45. Wstęp 10 zł (rodzic plus dziecko).

Bajkospotkanie – czytanie baśni, bajek, legend przez profesjonalne głosy. Pierwsze spotkanie odbędzie się 17 marca o godzinie 17:00. Bajkę „Jaś i Małgosia” przeczyta Justyna Bronk, wieloletnia prezenterka Radia Kaszebe, obecnie pracownik rumskiego MDK-u. Wstęp wolny.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń