Niedziela, 22 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Najładniejsze kaszubskie szopki bożonarodzeniowe powstają w Rumi


Najładniejsze kaszubskie szopki bożonarodzeniowe powstają w Rumi14.12.2022 r.

Szopka, która zwyciężyła w kategorii rodzinnej

Zakończyła się dziesiąta edycja Konkursu na Najładniejszą Szopkę Kaszubską. Jury oceniało 30 prac, których autorami były dzieci, młodzież i dorośli, w tym osoby z niepełnosprawnościami. Na twórców najładniejszych szopek bożonarodzeniowych czekały nagrody rzeczowe i vouchery. Organizatorem konkursu był parafialny oddział Akcji Katolickiej przy Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi.

Konkurs trwał od 2 listopada do 9 grudnia, a zwycięzców ogłoszono 11 grudnia w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi. Ideą przedsięwzięcia jest integracja rodzin i uczestników, propagowanie tradycji bożonarodzeniowych oraz urozmaicenie rekolekcji adwentowych.

Jak co roku przygotowane na konkurs szopki były wykonywane indywidualne i zespołowo. Dzieciom reprezentującym lokalne parafie, przedszkola i szkoły pomagali przede wszystkim rodzice, ale i starsze rodzeństwo czy dziadkowie. Zdaniem jury pomysły były ciekawe, wykonanie staranne, a stosowane techniki różnorodne – jeden z projektów wydrukowano w technologii 3D.

Prace oceniali wspólnie: dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Jolanta Król, przedstawicielka rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Irena Gaj, prezes Stowarzyszenia Artystów „Pasjonat” Maria Sułkowska, a także Małgorzata Ryciuk i Józef Lanc – członkowie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Jury brało pod uwagę między innymi nawiązanie do tradycji bożonarodzeniowej, ogólne wrażenia artystyczne, walory plastyczne, dobór i wykorzystanie materiałów, zawartość elementów kaszubskich, a także trwałość konstrukcji i jej estetykę.

W konkursie uczestniczyli dorośli i dzieci głównie z terenu naszej parafii, ale także z parafii Edmunda Bojanowskiego, parafii świętego Judy Tadeusza oraz Wspomożenia Wiernych. Cieszymy się, że poprzez ich udział możemy dołożyć małą cegiełkę do kontynuacji lokalnych tradycji etnicznych i religijnych. Muszę jednak przyznać, że zainteresowanie konkursem było nieco mniejsze niż rok temu. Chciałabym wiedzieć, jak nasz zamysł jest odbierany przez ogół mieszkańców i czy warto go kontynuować. Może trzeba zmodyfikować formułę konkursu? – mówi Adela Szramkowska, organizator konkursu i prezes oddziału parafialnego Akcji Katolickiej.

Nagrody zostały przyznane w kategoriach: szopka nawiązująca do tradycji kaszubskich, najciekawszy pomysł, szopka rodzinna, szopka dziecięca, szopka młodzieżowa i prace indywidualne. Na laureatów czekały między innymi karty podarunkowe, wejściówki na kręgle i do aquaparku, bilety na spektakl do teatru muzycznego, zestawy klocków lego, książki, akcesoria plastyczne, gry planszowe, maskotki i słodycze. Wszyscy uczestnicy otrzymali także dyplomy i upominki ufundowane przez Urząd Miasta Rumi. Nagrodzone zostały również osoby, które od 10 lat wspierają organizację konkursu.

Gdyby nie współpraca z księdzem proboszczem Zbigniewem Hulem, panią dyrektor Jolantą Król czy panią Ireną Gaj zorganizowanie konkursu byłoby niemożliwe. Nieocenioną pomocą jest wsparcie finansowe burmistrza miasta Michała Pasiecznego, dzięki czemu nagrody są atrakcyjne i motywują uczestników do kontynuowania swoich pasji, a także pozwalają na integrację rodzin. Dziękujemy także pani prezes Marii Sułkowskiej, która już po raz dziesiąty przewodniczyła komisji konkursowej. Jest jeszcze wiele osób, którym powinno się podziękować, ale ta lista znacznie by się wydłużyła – podsumowuje Adela Szramkowska.

Stworzone w ramach konkursu szopki można jeszcze zobaczyć podczas wystaw organizowanych w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, w ramach Jarmarku Świątecznego oraz koncertu kolęd zespołu Pectus.

Konkurs odbył się pod patronatem rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz burmistrza Michała Pasiecznego.


Wyniki X Konkursu na Najładniejszą Kaszubską Szopkę Bożonarodzeniową

Szopka nawiązująca do tradycji kaszubskich
Alicja Kowalska (szopka nr 64)

Najciekawszy pomysł na szopkę
Agata i Magdalena Ciselskie (szopka nr 35)

Szopka rodzinna
I miejsce – rodzina Peplińskich (szopka nr 62)
II miejsce – rodzina Mullerów (szopka nr 28)
III miejsce – rodzina Klugów (szopka nr 99)
Wyróżnienie – rodzina Heweltów (szopka nr 13)

Szopka dziecięca (6-8 lat)
I miejsce – Zuzanna Dejewska (szopka nr 18)
II miejsce – Dalia Lejkowska (szopka nr 17)
III miejsce – Mikołaj Pepliński (szopka nr 24)
Wyróżnienie – Małgorzata i Kinga Paczowskie (szopka nr 67)

Szopka dziecięca (9-12 lat)
I miejsce – Julia Zmuda (szopka nr 56)
II miejsce – Alicja Kałędkiewicz (szopka nr 25)
III miejsce – Milena Peplińska (szopka nr 63)
Wyróżnienie – Agata Goebel (szopka nr 70)

Szopka młodzieżowa (13-17 lat)
I miejsce – Hubert Muller (szopka nr 52)
II miejsce – Krzysztof Pek (szopka nr 12)

Praca indywidualna
I miejsce – Alicja Kowalska (szopka nr 64)
II miejsce – Mateusz Wilczyński (szopka nr 8)

Adela Szramkowska, organizator konkursu i prezes oddziału parafialnego Akcji Katolickiej Uczestnicy konkursu Jedna z prac konkursowych Jedna z prac konkursowych Jedna z prac konkursowych Jedna z prac konkursowych Jedna z prac konkursowych Jedna z prac konkursowych Dzieci oglądające prace konkursowe Prace konkursowe Jedna z prac konkursowych Ksiądz proboszcz Zbigniew Hul wręczający upominki Wiceburmistrz Piotr Wittbrodt wręczający upominki Ksiądz proboszcz Zbigniew Hul i wiceburmistrz Piotr Wittbrodt wręczający upominki Laureatki konkursu Ksiądz proboszcz Zbigniew Hul i wiceburmistrz Piotr Wittbrodt wręczający upominki Laureatka konkursu Ksiądz proboszcz Zbigniew Hul i wiceburmistrz Piotr Wittbrodt wręczający upominki Szyld konkursowy

Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń