Niedziela, 26 marca 2023
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Najlepsi sportowcy i trenerzy Rumi wyłonieni


Najlepsi sportowcy i trenerzy Rumi wyłonienif02.04.2021 r.

Najlepsi sportowcy i trenerzy Rumi wyłonieni

Od lat rumską tradycją jest Gala Sportu, połączona z rozstrzygnięciem Plebiscytu na Najlepszego Sportowca i Trenera Roku. W tym roku z powodu pandemii Gala się nie odbędzie, jednak osoby aktywnie działające na rzecz rumskiego środowiska sportowego zostaną nagrodzone.

Plebiscyt na Najlepszego Sportowca i Trenera Roku ma 27-letnią tradycję, natomiast Gala Sportu odbyła się już 11 razy. Od 16 lat wyboru dokonuje kapituła powołana przez burmistrza Rumi. Wydarzeniu zawsze towarzyszy bogaty program artystyczny, a nagrody i wyróżnienia wręczane są w uroczystej atmosferze.

Tym razem koronawirus pokrzyżował nam plany i Gala się nie odbędzie – mówi Jolanta Król, dyrektor MOSiR Rumia. – Jednak to nie powód, by najlepsi trenerzy i sportowcy nie zostali wyłonieni oraz nagrodzeni. Liczymy na to, że wszystko jeszcze wróci do normalności i za rok będziemy mogli się spotkać w naszej hali, jak zwykliśmy to robić – dodaje.

Tegoroczna kapituła konkursowa obradowała 5 marca. Przyznano 18 wyróżnień w kategorii „Najlepiej zapowiadający się sportowiec młodego pokolenia”. Za „Sportowe wydarzenie roku 2020” uznano Mistrzostwa Polski Federacji Tańca Sportowego w 10 Tańcach. W tym wydarzeniu wzięło udział ponad 400 najlepszych par z całego kraju, które rywalizowały o medal mistrzostw Polski. Imprezę prowadziła Iwona Pavlović. Zawody te zna cała Polska, gdyż imprezy taneczne organizowane przez TKS Creative Dance odbywają się nieprzerwanie od 2013 roku.

Wyróżnienie specjalne „Najlepsza młodzieżowa drużyna roku 2020” otrzymały Mini żaki Rugby Club Arka Rumia. Drużyna nie przegrała żadnego turnieju z cyklu RTDiM. Są zwycięzcami turniejów ogólnopolskich Rugby Amber Cup U-11 w Gdańsku oraz XIII Memoriału im. Mirosława Wojtani w Łodzi. Prowadzą w klasyfikacji PZR, będąc aktualnie najlepszą drużyną w Polsce w tej kategorii wiekowej.

Jako „Najlepszą seniorską drużynę roku 2020” wyróżniono Kamix ATS MT Rumia. Męska drużyna tenisa stołowego reprezentuje ATS MT i Rumię w pierwszej lidze tenisa stołowego (grupa północna). Na zakończenie rozgrywek sezonu 2019/2020 uplasowała się na drugiej pozycji, co dało zawodnikom prawo gry w barażach o superligę tenisa stołowego w Polsce.

Wyróżnienie specjalne „Sportowa promocja miasta Rumi roku 2020” otrzymał Piotr Biankowski – sportowiec ekstremalny, który trenował pływanie i rugby. Aktualnie z powodzeniem uprawia triathlon oraz swimrun. Jednak jego prawdziwą pasją jest lodowe pływanie, czyli winter swimming. W tej dyscyplinie sportu jest niewątpliwym mistrzem, przełamującym bariery zimna, wytrzymałości i szybkości. W Mistrzostwach Świata w Bled na Słowenii zajął trzecie miejsce na dystansie 1 km w swojej kategorii wiekowej. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata IWSA International Winter Swimming Association zajął trzecie miejsce. Zdobył też drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej podczas Wörthersee Swim Austria (międzynarodowy maraton pływacki).

W kategorii „Najlepszy Trener roku 2020” kapituła nominowała trzy osoby: Tadeusza Peplińskiego, Tadeusza Gawła oraz Dmytro Nazarenko. Przewagą głosów nagrodę zdobył Tadeusz Pepliński. Jest trenerem Rumskiego Klubu Sportowego oraz zaplecza kadry narodowej w biegach średnich. Zawodnicy RKS-u, którzy trenują pod okiem tego szkoleniowca, zdobyli w 2020 r. liczne medale na zawodach ogólnopolskich, międzywojewódzkich oraz wojewódzkich.

W kategorii „Najlepszy Sportowiec roku 2020” nominowano następujących zawodników: Kacpra Stępniaka, Paulinę Damaske, Przemysława Rynkiewicza i Darię Domżalską. Sportowcem roku został Kacper Stępniak. Reprezentuje UKS Tri-Team Rumia w triathlonie od 2012 roku. Jest wicemistrzem Polski w kategorii Elity na dystansie olimpijskim w triathlonie, wicemistrzem Polski w kategorii Elity na dystansie sprinterskim w triathlonie oraz wicemistrzem Polski w kategorii Elity na dystansie 70.3 Ironman w triathlonie.

Nagrody zostaną wręczone wszystkim laureatom indywidualnie.

Najlepiej zapowiadający się sportowcy młodego pokolenia:

 • Adam Dudzicz
 • Martyna Błaszczuk
 • Wiktor Stewa
 • Olimpia Klimczak
 • Oksana Klimczak
 • Kamila Stawicka
 • Hanna Rodak
 • Karolina Szalast
 • Anna Bielawa
 • Zuzanna Tomczak
 • Mikołaj Borski
 • Ignacy Mroske i Kornelia Szymańska
 • Damian Kierznikiewicz i Antonia Pierścieniak
 • Wiktoria Ehrlich
 • Magdalena Białek
 • Marta Klimek
 • Aleksandra Grubba
 • Małgorzata Osiowy
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń