Czy szopka bożonarodzeniowa może być… walizką? Lub łączyć różne techniki i materiały, których próżno szukać w ich klasycznych wersjach? Oczywiście – udowodniły to, po raz kolejny, prace, które mieszkańcy Rumi zgłosili w grudniu pod ocenę konkursowych jurorów.
Łącznie oceniano aż 31 szopek bożonarodzeniowych. Tworzyli je uczniowie i najmłodsi, ale także dorośli pasjonujący się świątecznym rękodziełem. To okazja do tego, by wyrazić się artystycznie i zaprezentować umiejętności manualne – oceniana była m.in. samodzielność pracy, w tym figurek czy dobór materiałów i estetyka.
Zgodnie z regulaminem rumskiego Konkursu na Najładniejszą Szopkę Kaszubską, każda z nich musiała nawiązywać nie tylko do motywów religijnych i biblijnych opisów, ale i lokalnych, kaszubskich tradycji oraz zwyczajów. Stąd przyglądając się pracom, znajdziemy na nich życzenia w języku kaszubskim czy folklorystyczne wzory.
Autorzy najlepszych, wybranych przez jurorów szopek odebrali nagrody w każdej z kategorii (szopka dziecięca, rodzinna, reprezentująca szkołę lub placówkę oraz indywidualna) w niedzielę 17 grudnia w kościele Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Podczas rozstrzygnięcia konkursu nagrody i wyróżnienia laureatom wręczali m.in. wiceburmistrz Rumi Ariel Sinicki, ks. proboszcz Zbigniew Hul i Adela Szramkowska, jedna z organizatorek corocznego konkursu. Nagrody to nie wszystko – najpiękniejsze z konkursowych prac trafiły też na publiczne wystawy.
Podziwiać je z bliska mogli nie tylko parafianie ze wspomnianej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, ale i uczestnicy koncertów zespołu góralskiego Trebunie-Tutki, które odbyły się w sobotę 16 grudnia w hali MOSiR-u.
Była to już jedenasta edycja rumskiego konkursu. Organizatorami i partnerami byli: parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi, parafialny oddział Akcji Katolickiej, miasto Rumia, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Rumia i Miejski Dom Kultury w Rumi. Wydarzenie swoim honorowym patronatem objęli tez burmistrz Rumi Michał Pasieczny i proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.