Czwartek, 28 marca 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Oni o metropolii wiedzą najwięcej


Oni o metropolii wiedzą najwięcej11.09.2022 r.

Zwycięzcy konkursu i organizatorzy

Poznaliśmy laureatów III Wielkiego Testu Wiedzy o Metropolii. Mistrzem wiedzy o metropolii został Kajetan Lewandowski z Gdyni zgarniając nagrodę główną w wysokości 5 tys. złotych. Wydarzenie odbyło się w sobotę 10 września na 34. piętrze najwyższego budynku na Pomorzu, Olivia Star w Gdańsku. Do walki przystąpiły 102 osoby.

Na uczestników zabawy czekało 60 pytań podzielonych na 10 kategorii: gospodarka, turystyka, ciekawostki, historia, ludzie, transport, geografia, kultura i rozrywka, sport oraz ekologia. Na udzielenie odpowiedzi konkursowicze mieli godzinę. Maksymalnie można było zdobyć 60 punktów. Zwycięzca Testu zdobył 52 punkty. Jak zdradził, wypełnienie testu zajęło mu 7 minut i wyszedł z sali jako pierwszy, po zaledwie 9 minutach.
 
Absolutnie nie spodziewałem się wygranej, udział w teście był formą rekonesansu - powiedział po ogłoszeniu wyników Kajetan Lewandowski. - Bardzo lubię widok na metropolię z 34. piętra Olivii Star. Widać stąd Przymorze, na którym się wychowałem. Mam taką refleksję, że metropolia jest naszym domem, ludzie rodzą się w Gdańsku, mieszkają w Gdyni, studiują w Gdańsku, imprezują w Sopocie, przemieszczają się między miejscowościami praktycznie codziennie, dlatego warto pielęgnować metropolitalną tradycję, nasze poczucie, że oprócz przynależności do Gdańska, Tczewa, Sopotu jest też metropolitalna forma lokalnego patriotyzmu. Takie inicjatywy fajnie to umacniają.
 
Jaka jest recepta na zwycięstwo według nowego mistrza wiedzy o metropolii? - Myślę, że zdecydowana większość osób, które przyszły na test wiedzy żyje pulsem metropolii, jej historią, ekonomią, życiem społecznym, politycznym. Wynik to pochodna zainteresowań i śledzenia bieżących informacji - dodał Kajetan Lewandowski.
 

Laureatem drugiego miejsca został Wiktor Morawski. zdobywając nagrodę w wysokości 3 tysz. zł, z wynikiem 51 pkt. Na trzecim miejscu - po emocjonującej dogrywce - uplasował się Paweł Kowalewski otrzymując 1 tys. zł.
 
Dodatkowo najlepsza dziesiątka uczestników otrzymała gadżety przekazane od partnerów wydarzenia.
 
Metropolia w 60 pytaniach
Na udzielenie odpowiedzi na 60 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru uczestnicy mieli godzinę. Niektóre z pytań były łatwe, ale były też trudniejsze. Oto kilka z nich:
  • Replika którego z dworców kolejowych Metropolii istnieje w Japonii?
  • Ile waży największa bryła bursztynu na świecie, która znajduje się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku? 
  • Ile metrów długości ma najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce? 
  • Jej debiutancka książka nosi tytuł „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. W jakim mieście przyszła na świat i wychowała się Dorota Masłowska?
  • Jak nazywa się popularna na Kaszubach zupa, przygotowywana na bazie maślanki, okraszona boczkiem?
  • Jaką nazwę nosiło Władysławowo do 1952 r.?
  • W jakiej miejscowości zwiedzimy Muzeum Volkswagena?
  • Piotr Biankowski, sportowiec ekstremalny z Gdyni, jako pierwszy Polak przepłynął słynne europejskie jezioro. Jakie?
  • Atrakcją jednej z miejscowości Metropolii jest wielkie pole tulipanów. Której?
  • Jaki przydomek nosili koszykarze Wybrzeża Gdańsk, którzy w latach 70. wywalczyli cztery tytuły Mistrzów Polski?
Wielki Test Wiedzy o Metropolii odbył się po raz trzeci. W dwóch poprzednich edycjach wygrał  Łukasz Malinowski z Gdańska. Pan Łukasz zmierzył się z testem również w tym roku, podnosząc wysoko poprzeczkę pozostałym uczestnikom konkursu. Od 10 września 2022 mamy nowego mistrza - Kajetana Lewandowskiego.

Walczymy o ustawę metropolitalną dla Pomorza

Dzień, w którym odbył się test, zbiegł się z ważną rocznicą dla metropolii. 10 września mijają dokładnie 2 lata, od kiedy senatorowie PiS, Solidarnej Polski, Porozumienia, PSL, Lewicy oraz KO zgodnie uchwalili projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza. Mimo zgody ponad podziałami w Senacie, posłowie tych samych partii nie spełnili obietnic złożonych mieszkańcom i projekt ustawy od 2 lat leży w “sejmowej zamrażarce”.

- Spotykamy się w specjalnym dla metropolii dniu - powiedział Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.  - Jako prezydenci, prezydentki, wójtowie Obszaru Metropolitalnego walczymy o to, żeby nasz rząd centralny pomógł nam w rozwoju transportu zbiorowego, żeby zdjął nam kajdany z rąk, ponieważ obecnie prawo bardzo mocno nas ogranicza w tej metropolitalnej współpracy. Równo dwa lata temu stała się miła, niespodziewana rzecz: Senat praktycznie jednogłośnie przegłosował ustawę o związku metropolitalnym dla Pomorza. Od tego czasu motywujemy naszych posłów, żeby - skoro tak im wystawili senatorowie piłeczkę - podjęli działanie. Wierzę, że ta impreza wzmocni szanse na to, żeby ustawa metropolitalna dla Pomorza jeszcze w tym Sejmie przeszła - żeby częściej jeździły SKM-ki, PKM-ki, żeby kolej w końcu dojeżdżała z Lęborka do Kartuz itd. O to wszystko walczymy.

Nowy mistrz wiedzy o Metropolii całym sercem popiera starania o ustanowienie metropolii na Pomorzu,

- Mamy dużo lepszą pozycję startową do integracji niż Śląsk, który od 5 lat jest jedyną prawnie ustanowioną metropolią w Polsce - mówi Kajetan Lewandowski. - Mamy SKM-kę, która przemieszcza się w ok. 20 minut między Gdańskiem a Gdynią. Dla porównania, Katowice i Sosnowiec mają tramwaj który jedzie 40 minut poprzez osiedla familoków, opłotkami. Mimo to, mimo podziałów między Śląskiem, Zagłębiem i odzyskanymi po wojnie terenami - integrują się w metropolii. Nie mam żadnych wątpliwości, że jeśli metropolia na Pomorzu powstanie  jako forma prawna, wpłynie to pozytywnie na rozwój naszego terenu.  

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom wydarzenia!

Wielki Test Wiedzy o Metropolii zorganizowała redakcja Gazety Wyborczej Trójmiasto. Partnerami wydarzenia byli: OMGGS, miasta Gdańsk i Sopot, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Uniwersytet Gdański, Ziaja i LPP. Współpraca miasto Gdynia.
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń