Poniedziałek, 23 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Pasażerowie mogą się bujać – i to dosłownie


Pasażerowie mogą się bujać – i to dosłownie21.10.2020 r.


W sąsiedztwie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi, niedaleko przystanku „Rondo Jana Pawła II 02”, w połowie października stanęła wyjątkowa huśtawka. Sfinansowane przez Fundację BGK urządzenie ma przede wszystkim umilać mieszkańcom oczekiwanie na przyjazd autobusu.

Inwestycja została wytypowana przez dzieci uczestniczące w projekcie „Małe Miasto Rumia” realizowanym przez Fundację „Dom mojego Brata”. Koszt całego przedsięwzięcia – w tym dokumentacji, obsługi geodezyjnej, wykonania nawierzchni i nasadzeń, a także montażu urządzenia oraz elementów małej architektury – to około 15 tysięcy złotych. Fundacja BGK przekazała na ten cel 10 tysięcy złotych.

Bardzo się cieszę, że we współpracy z partnerami możemy realizować tak ciekawe inwestycje i projekty. Zwłaszcza, że w tym przypadku nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – mówi Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi do spraw społecznych. – W przyszłości wspólnie z najmłodszymi mieszkańcami miasta chcemy udoskonalać to miejsce, sadząc kolejne rośliny ozdobne czy też montując dodatkową małą architekturę. Niestety obecnie nie pozwala na to sytuacja epidemiologiczna – dodaje.


Projekt „Małe Miasto” stanowi symulację dorosłego życia, a skierowany jest do dzieci w wieku od 8 do 12 lat. W ramach inicjatywy uczestnicy biorą udział w warsztatach edukacyjnych, prowadzonych przez przedstawicieli różnych zawodów. Poprzez pracę zarobkową, oszczędzanie i wydawanie środków finansowych dzieci zdobywają wiedzę na temat obrotu i wartości pieniądza, a także poznają mechanizmy rządzące gospodarką. Miejska odsłona tego projektu trwała od 10 do 14 czerwca 2019 roku na terenie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Rumi. W przedsięwzięciu uczestniczyło łącznie 120 dzieci z 5 rumskich szkół podstawowych, 70 wolontariuszy oraz 50 przedstawicieli różnych zawodów. Łączna wartość nagród, na które zapracowali uczestnicy, to około 25 tysięcy złotych. Pod koniec 5-dniowych warsztatów młodzi rumianie mogli zdecydować w drodze głosowania, na jaką miejską inwestycję należy przeznaczyć 10 tysięcy złotych. Ostatecznie ich wybór padł na budowę huśtawki przy przystanku autobusowym. Organizatorami projektu byli przedstawiciele Fundacji „Dom mojego Brata” oraz Fundacji BGK.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń