Piątek, 30 Październik 2020
powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast
BIP Rumia

Pełna przygód Noc Bibliotek w Stacji Kultura


Pełna przygód Noc Bibliotek w Stacji Kulturaf08.10.2019 r.

Pełna przygód Noc Bibliotek w Stacji Kultura

Stacja Kultura tradycyjnie włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek, która odbyła się w minioną sobotę (5 października). Tegoroczne hasło akcji „Znajdźmy wspólny język” zainspirowało bibliotekarzy do zabrania czytelników w pełną przygód i atrakcji podróż. Przestrzeń Stacji wypełniła się różnorodnością i bogactwem historii, dźwięków, rytmów, barw oraz smaków z najodleglejszych zakątków świata.

Wydarzenie rozpoczęło wspólne czytanie, zaraz po nim w świat etnicznych opowieści wprowadziły publiczność Elżbieta i Groszek Stanilewicz, czyli Łowcy Słów, którym tło muzyczne tworzył zespół Cocodjembe & Nandaloo.

Najodważniejsi i najdzielniejsi uczestnicy Nocy Bibliotek wzięli udział w grze terenowej i podążyli szlakiem Wiedźmina. Powierzono im arcyważne zadanie uratowania biblioteki przed złowrogimi mocami, które skryły się tej nocy pomiędzy regałami. Na szczęście Stacja Kultura została ocalona, złe moce przepędzone, a zwycięskie drużyny docenione i nagrodzone.

Następnie Kuba Dąbrowski, rumski podróżnik i organizator wypraw na safari, opowiedział o swoich podróżniczych doświadczeniach i obserwacjach, prezentując również różne oblicza afrykańskiej przyrody.  

Kolejny podróżnik z naszego miasta – Artur Wysocki – zaprosił na samotną i mroźną wyprawę zatytułowaną „W pogoni za zorzą, czyli samotne okrążenie Islandii rowerem”. Równolegle do wystąpień podróżniczych, w salach konferencyjnej i lustrzanej Stacji Kultura, odbywały się warsztaty kreatywne, podczas których uczestnicy tworzyli słowiańskie lalki motanki, buszmeńską biżuterię i egzotyczne dekoracje. W trakcie warsztatów kostiumograficznych własnoręcznie projektowali i szyli stroje inspirowane odległymi kulturami, a w czasie warsztatów podróżniczych dzieci poznawały taneczne zabawy ludu San.

Miłośnicy gier fabularnych i planszowych, dzięki obecności Rebel.pl, znaleźli swoje miejsce w podziemiach biblioteki. Tam zasiedli mistrzowie gry Dungeons & Dragons oraz doradcy planszówkowi. Intensywne sesje RPG i rodzinne granie trwało wiele godzin i przyniosło dużo radości uczestnikom.

Biblioteczną podróż zakończył bardzo energetyczny koncert muzyki afrykańskiej niezwykłego połączenia przedstawicieli muzyków i tancerzy z dwóch trójmiejskich kolektywów – Cocodjembe & Nandaloo oraz Kukakike – który porwał publiczność do tańca.

Autorką zdjęć jest Aga Doborzyńska.


Ściągnij galerię
Kalendarz wydarzeń