Niedziela, 22 grudnia 2024
RumiaTV
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Pierwsze głosy oddane – urna powoli się zapełnia


Pierwsze głosy oddane – urna powoli się zapełnia09.09.2019 r.


Dokładnie sekundę po północy rozpoczęła się walka o głosy w rumskim Budżecie Obywatelskim 2020. Od tego momentu każdy mieszkaniec miasta może elektronicznie wybrać najlepsze jego zdaniem projekty – jeden inwestycyjny i jeden prospołeczny. Z kolei pierwsze głosy w tradycyjnej formie, czyli papierowej, rumianie mieli szansę wrzucić do urny podczas konferencji, która odbyła się w poniedziałek (9 września) w Stacji Kultura.

Głosowanie potrwa do 23 września, w tym czasie mieszkańcy Rumi wybiorą najlepsze spośród 43 projektów, na których realizację miasto przeznaczy łącznie 1,5 miliona złotych. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 26 września podczas uroczystej gali.

W rumskim Budżecie Obywatelskim każdy mieszkaniec, bez względu na wiek, może wytypować najlepsze jego zdaniem projekty i po raz pierwszy może to zrobić na dwa sposoby. Jednym z nich, tak samo jak w poprzednich edycjach, jest wejście na stronę internetową: rumia.budzet-obywatelski.org i kliknięcie w okienko „Głosuj online”. Nowością jest natomiast możliwość wypełnienia papierowego formularza, który ostatecznie trafia do urny. Arkusze są dostępne w czterech miejskich punktach: Urzędzie Miasta Rumi, Miejskim Domu Kultury w Rumi, Stacji Kultura oraz Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej Janowo.

Drugi z wymienionych sposobów głosowania wybrali seniorzy, przedszkolaki, uczniowie, rugbiści, strażnicy miejscy oraz przedstawiciele władz miasta, którzy jako pierwsi wrzucili wypełnione karty do urny czekającej w Stacji Kultura.

Zaproponowane przez mieszkańców projekty są wyjątkowo różnorodne, a dzięki ich realizacji miasto może się stać jeszcze bardziej atrakcyjne i funkcjonalne. Zachęcam więc wszystkich mieszkańców do wzięcia sprawy w swoje ręce i udziału w głosowaniu – mówi Piotr Wittbrodt, wiceburmistrz Rumi. – Niech zaangażowanie rumian przełoży się na rekordowo wysoką frekwencję – dodaje.


Budżet Obywatelski w Rumi realizowany jest od 2015 roku. Do tej pory mieszkańcy wybrali do realizacji łącznie 58 projektów prospołecznych i inwestycyjnych. Rekordową liczbę 1698 głosów zdobył projekt prospołeczny zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2018 – zakup defibrylatorów AED dla pływalni i hali MOSiR. Natomiast edycja 2017 była rekordowa pod względem zainteresowania – wówczas zagłosowało 7370 osób.

Ze statystyk wynika, że inicjatywa cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób od 26. do 49. roku życia, zwłaszcza wśród kobiet. Większa liczba głosów (łącznie) oddawana jest na projekty inwestycyjne – takie też zgłaszane są częściej do programu. Wyjątkiem jest edycja 2020, w której zgłoszono więcej koncepcji prospołecznych.


Ściągnij galerię
Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń