Piątek, 26 kwietnia 2024
Fundusze krajowe Fundusze UE
BIP Rumia powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zwiększ kontrast Zmniejsz kontrast

Podsumowanie roku w kulturze i sporcie


Podsumowanie roku w kulturze i sporcie31.12.2019 r.


Beata Kozidrak, Marcin Gortat, Jerzy Bralczyk, Krzysztof Skiba czy Iwona Pavlović – między innymi takie sławy odwiedziły w minionym roku Rumię. Ich wizyty związane były z wydarzeniami organizowanymi przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Stację Kultura oraz Miejski Dom Kultury. Jak wspominają te spotkania przedstawiciele miejskich jednostek?

Nowy stadion i wielkie nazwiska

Rumski MOSiR tętni życiem siedem dni w tygodniu. Swoje treningi na tutejszych obiektach odbywają liczne sekcje i kluby sportowe. Tym bardziej cieszy oddany we wrześniu do użytku zmodernizowany stadion, który daje możliwość prowadzenia treningów na poziomie krajowym i europejskim.

To był bardzo dobry i bardzo ważny rok dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi. Bez wątpienia najistotniejszym wydarzeniem było otwarcie zmodernizowanego stadionu z nowoczesną bieżnią. Ta inwestycja ma duże znaczenie nie tylko dla mieszkańców, ale także dla stowarzyszeń sportowych, które korzystają z obiektu. Po 44 latach doczekaliśmy się bieżni z prawdziwego zdarzenia, czyli tartanowej – mówi Jolanta Król, dyrektor MOSiR Rumia.

Rumia w 2019 roku była gospodarzem imprez najwyższej rangi: Mistrzostw Polski Federacji Tańca Sportowego w 10 Tańcach, Halowego Pucharu Polski Strongman, Duathlonu i Aquathlonu, Campu Marcina Gortata – treningu koszykarskiego dla dzieci i młodzieży pod okiem doświadczonego zawodnika NBA, Mistrzostw Polski w Gimnastyce Artystycznej oraz Pucharu Świata Zawodowców Armwrestlingu Złoty Tur World Cup. Jak co roku zorganizowano Bieg Wielkanocny, Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” i 36. Bieg Pokoju – najstarszą miejską imprezę biegową.

W minionym roku MOSiR zaprosił również mieszkańców na: Rumskie Spotkania Muzyczne, koncert urodzinowy miasta, Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu, majowy koncert zespołu ENEJ, występ Beaty Kozidrak z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej w ramach letniego cyklu Lipiec w Rumi, sierpniowy koncert Andrzeja Rybińskiego oraz koncert Andrzeja Cierniewskiego z okazji Rumskiego Dnia Seniora. Koniec roku upłynął także pod znakiem muzyki – w hali MOSiR z repertuarem „Kolędy Wielkie” wystąpiła Anna Wyszkoni.

Wypożycz książkę i zostań na dłużej

Stacja Kultura po raz kolejny udowodniła, że biblioteka jest ważnym miejscem na kulturalnej mapie miasta.

To był rok bogaty w wydarzenia. Realizowaliśmy kilka dużych projektów, na które uzyskaliśmy finansowanie zewnętrzne. Pozyskaliśmy ok. 90 tys. zł w ramach programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach współpracy z uczelniami wyższymi m.in. z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, Uniwersytetem Gdańskim i Politechniką Krakowską odbywały się wykłady, warsztaty, wystawy. Współpraca z Europejskim Korpusem Solidarności pozwala nam już trzeci rok z rzędu gościć wolontariuszy zagranicznych, którzy wspierają nas swoją pracą, pomysłami i własnym doświadczeniem – mówi Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Byliśmy zapraszani na konferencje branżowe i dzieliliśmy się swoim doświadczeniem z bibliotekarzami z Polski i zagranicy. Trzeba jednak pamiętać, że przede wszystkim jesteśmy biblioteką, a naszą misją jest upowszechnianie czytelnictwa wśród mieszkańców Rumi. I tu też możemy się pochwalić sukcesami. Wprawdzie jeszcze nie zrobiliśmy pełnego podsumowania roku 2019, ale już widać, że wszystkie wskaźniki czytelnictwa będą wyższe niż w roku 2018 – dodaje Krystyna Laskowicz.

Zainteresowaniem czytelników w minionym roku cieszyły się spotkania autorskie z Jerzym Bralczykiem, Wojciechem Tochmanem, Zygmuntem Miłoszewskim czy Michałem Ogórkiem. Bibliotekę odwiedzili najwybitniejsi polscy twórcy gatunku fantasy: Robert Wegner i Anna Kańtoch. Strzałem w dziesiątkę okazały się spotkania z Grupą Filmową Darwin czy pasjonatem nocnego nieba i astronomii Karolem Wójcickim. Najmłodsi mieli okazję spotkać się z Joanną Krzyżanek, Agatą Królak, Agnieszką Frączek czy Katarzyną Zych. W gościnnych murach Stacji Kultura wystąpili muzycy jazzowi: kwartety Carrier/Lambert/Bożek/Gadecki oraz Cherry/Skolik Project +.

Kultura bliżej widza

Miejski Dom Kultury w 2019 roku także nie zwalniał tempa. Oprócz imprez, które na stałe wpisane są w kalendarz tej placówki, pojawiły się też nowe i ciekawe wydarzenia plenerowe. Do Rumi zawitała największa ogólnopolska edycja imprez z kolorowymi proszkami. Na Święto Kolorów, czyli Holi Festival, przybyło około 900 osób. W czwartkowe wakacyjne wieczory około 400 miłośników relaksu w przyjemnej przestrzeni parku Starowiejskiego zgromadził Letni House i Zimne Lody. Po raz kolejny Miejski Dom Kultury zaprosił też na seanse Kina Letniego. Rumianie, jak co roku, sami wybrali repertuar, w którym królowały filmowe nowości. Każdy seans gromadził pod plenerowym ekranem około 400 osób. Niemałym zainteresowaniem cieszył się też Teatr Pod Gwiazdami. Wystawione w parku Żelewskiego i na skwerze przy pomniku Wybickiego i Derdowskiego spektakle „Noc Helvera” i „Po drugiej stronie rampy” oglądało 300 widzów. Finaliści Projektu Rumski Wokal 2019 trafili do szerszej publiczności, występując w Porcie Rumia z Jesiennym i Świątecznym Koncertowaniem. Dużym sukcesem okazał się także Konkurs Młoda Metropolia – Muzyczne Odkrycie Roku, w który zaangażował się Miejski Dom Kultury.

Rumianie bardzo dobrze przyjęli nasze liczne wydarzenia kulturalne, które odbywały się w przestrzeni publicznej, takie jak koncerty w Porcie Rumia czy teatry plenerowe. W nadchodzącym roku również będzie nam przyświecało hasło „kultura bliżej widza” – podkreśla Michał Gaj, zastępca dyrektora MDK-u.

Jakość i różnorodność imprez organizowanych przez miejskie jednostki zaostrzyły apetyt mieszkańców na tego typu wydarzenia. Na szczęście kierownicy wspomnianych placówek zapewniają, że kalendarz wydarzeń na 2020 rok będzie równie bogaty. Nie pozostaje więc nic, jak tylko przekonać się o tym na własne oczy.

Fundusze zewnętrzne
Kalendarz wydarzeń